Hobby

Tarotový výklad na říjen 2017

Říjen je desátým měsícem roku podle Gregoriánského kalendáře a má 31 dní. Český název je odvozen od jelení říje, ovšem latinský ekvivalent (October) znamená osmý měsíc; to se odvíjí od původního římského kalendáře, kde rok začínal březnem.

Slunce putuje ve Vahách a 23. 10. v 7 hodin a 27 minut středoevropského letního času vstupuje do znamení Štíra. V říjnu ubývá dne o 1 hodinu a 51 minut

Úplněk v Beranu nastává 5. 10., novoluní ve Vahách 19. 10. Koncem měsíce, přesně 29. 10., přecházíme na zimní čas, ručičku hodin je tedy třeba posunout o šedesát minut zpět. 

V měsíci říjnu je podle TCM nejvíce oslaben žaludek. Ten je také emočně nejcitlivějším orgánem našeho těla. Proto jakýkoli prožitý stres výrazně oslabuje jeho funkci a celkově našemu zdraví neprospívá. Žaludku ulevíte třeba bylinkovým čajem; vhodný je pelyněk, měsíček lékařský, zeměžluč nebo kopřiva. 

Z říjnových pranostik vybírám: 

Září víno vaří, říjen mačká hrozen 

Studený říjen – zelený leden 

Teplý říjen – studený únor 

Spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima 

V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc 

BERAN (21.3. – 20.4.)

Milí Berani, říjen fandí rodině a přátelům. Tento měsíc vám ukáže, jak důležité a zásadní místo mají v lidském životě blízcí lidé. A také to, že není samozřejmé nalézt u nich vždy podporu a pochopení, ačkoli by to tak u našich nejbližších mělo být. Uvědomíte si sílu vašich vztahů a pocítíte zázemí, které vám poskytují. V polovině října se nebojte ozvat a hájit svou pozici, ať už se téma týká čehokoli. Říjnová energie přeje okamžitým nápadům a rychlým řešením, pohybu a mentální práci. Myšlenky se jen pohrnou a některé z nich se i do budoucna mohou jevit velice nadějně. Koncem měsíce vás čeká milé setkání, nezadaní mají šanci potkat zajímavý protějšek s příjemnými vyhlídkami pro společné chvíle, měsíce i roky. 

BÝK (21.4. – 21.5.)

Milí Býci, říjen bude mít tendenci něco vzít, a za to obratem hned i cosi nabídnout. Zdá se, že určitá záležitost ve vašem životě skončí, i když možná trochu nečekaně. Nezalekněte se té náhlé změny, protože se před vámi téměř vzápětí vynoří nová šance a výzva, ať už je řeč o čemkoli. Dobrá zpráva je, že pokud vás něco trápí, je to u konce. Zhruba uprostřed měsíce je možná zajímavá nabídka či příležitost vylepšit stav svých financí, a to v dlouhodobém horizontu. Energie přeje obchodu a podnikání, novým myšlenkám a příležitostem. Konec října se vám může zdát trochu tajemnější, než byste si zrovna přáli, nicméně vše je pro dobrou věc. Sledujte své pocity i tělesné signály, věnujte pozornost intuici a podle ní se i rozhodujte. Kreativita a fantazie mají zelenou, tak toho naplno využijte. 

BLÍŽENCI (22.5. – 21.6.)

Milí Blíženci, počátkem měsíce můžete cítit potřebu uzavřít se do sebe, aniž byste k tomu měli nějaký konkrétní důvod. Jako byste si kolem sebe postavili zeď, za kterou nikoho nebudete chtít pustit. Jde o určitou formu vzdoru, pocit křivdy bez reálného základu. Nastane-li v říjnu takový okamžik, zkuste se zamyslet nad opodstatněním takových pocitů. Dejte pozor, abyste kvůli chvilkovému nenaladění nepřehlédli zajímavou šanci, ať už jde o vztahy, práci nebo jiný zájem. Karty navíc upozorňují na to, abyste se zamysleli nad rolí dobrovolné oběti; někdy „trpíme“ tak nějak naoko, resp. demonstrujeme nějakou nepříjemnou situaci ještě o trochu víc, než je třeba. Konec měsíce se už ponese ve veselejším duchu. Podzimní splín bude u konce a vy budete mít příležitost užít si trochu společenského veselí.

RAK (22.6. – 22.7.)

Milí Raci, říjen je měsícem mnoha příležitostí. Ať už je řeč o financích a případném vylepšení stavu vašeho bankovního konta, anebo o domově, rodině a zázemí, zdá se, že vám karty přejí. Jedinou ‚podmínkou‘ je ctění jistých pravidel, zejména těch morálních, a neuchylování se k – byť jen drobným – lžím a klamům. Může to být pro vás velice plodný a prospěšný čas, a to i v dlouhodobém horizontu. V druhé polovině října se zkuste na chvíli zastavit a analyzovat některé ze svých postojů. Neustrnuli jste, dokážete pružně reagovat na často se měnící okolní podmínky? Karty upozorňují na potřebu přehodnotit váš pohled na jistou záležitost; může se totiž jednat o překážku na vaší další cestě. Díky vlastní strnulosti vám některé situace mohou být nepříjemné, ačkoli by stačila maličkost k opačnému vnímání. Podívat se na věci ještě i z jiného úhlu a být vstřícnější ke změnám svého postoje. 

LEV (23.7. – 22.8.)

Milí Lvi, říjen pro vás připravil lehce nevyrovnanou energii a do jisté míry i rozkolísanost pocitů. Na jedné straně příval energie, na straně druhé emocionální zmatek. Možnost pracovního postupu či zvýšení platu není vyloučen, podobně jako zajímavá nabídka odjinud. Dokonce se zdá, že budete mít na výběr minimálně ze dvou možností. V klidu si záležitost nechte projít hlavou a nepodlehněte nástrahám třpytivého pozlátka. Neunáhlete se v rozhodování. V milostných záležitostech půjde tak trochu o váš čistě soukromý boj, opakovaně se může dostavit pocit nenaplnění a tichého smutku. Věnujte tomu pozornost a nechte své pocity doznít. Zkuste pochopit, oč přesně jde. Život plyne svým vlastním tempem podle svého scénáře a staví nám do cesty nejrůznější nástrahy. Často bychom si přáli vidět duhu i v okamžiku, kdy se obloha zatáhne. Mějte však na paměti, že dříve či později se opět musí vyjasnit. 

PANNA (23.8. – 22.9.) 

Milé Panny, všechno zlé je k něčemu dobré – to je vaše říjnové heslo. Pokud máte za sebou, anebo právě prožíváte, nějaké zklamání, věřte, že zanedlouho spatříte i druhou stranu mince. Ve chvíli, kdy budete mít pocit, že není kam šlápnout, zachovejte si pokud možno chladnou hlavu a vyčkejte. Ačkoli se o to často mnozí snaží, některé záležitosti zkrátka uspěchat nelze. Zamyslete se nad tím, zda to, oč tak moc stojíte – nebo jste dosud stáli – by pro vás bylo skutečnou výhrou. Někdy se míra vynaložené energie nemůže ani zdaleka rovnat konečnému výsledku. Často se snažíme příliš, abychom ve finále pocítili tak trochu marnost svého počínání. Konec měsíce už bude vynikat zcela jinou energií; štěstí se u vás zastaví a vy budete mít šanci položit dobré základy své lepší budoucnosti. 

VÁHY (23.9. – 23.10.) 

Milé Váhy, říjen bude zajímavý i důležitý měsíc. Karty máte silné, slibující vysoký potenciál. Zapomeňte na nudu a držte si klobouky! Události dostanou spád, ovšem důležitá je skutečnost, že se vám bude dařit je s přehledem zvládat. A často i s radostí a dostatkem pozitivní energie. Minimálně do půlky října půjde vše hladce a pro vás – na často zatažené podzimní obloze – bude zářit slunce. V druhé půli října pozor, aby vás nastalá rychlost tak trochu nepřeválcovala. Vezměte opratě do svých rukou a řiďte „vůz svého života“ opravdu jen vy samy. Vyslechněte si názory jiných, ale řiďte se především svými vlastními pocity. Co je dobré pro jednoho, nemusí být nutně dobré pro vás. Možná s tím občas budete muset trochu zápolit, ale nepůjde o zvlášť těžkou bitvu. 

ŠTÍR (24.10. – 22.11.) 

Milí Štíři, vaše říjnové karty se částečně podobají pohádce. Jste-li nezadaní, máte velkou šanci potkat spřízněnou duši; člověka, se kterým vám bude dobře nejenom prvních pár týdnů. Jen se snažte – aspoň lehce – krotit své emoce; budete jich plní a budete mít tendence neúnavně se dělit s ostatními. Ne každý ale bude v tu chvíli na stejné vlně jako vy. Úspěch není vyloučen ani v oblasti práce či zájmů; i v této oblasti byste se měli „najít“; v případě, že se o něčem rozhodujete, volte srdcem. Ať už žijete s partnerem nebo sami, v říjnu byste měli pocítit sílu a důležitost mezilidských vztahů; přátelé či rodina za vámi budou stát a podpoří vás jakkoli to bude třeba. Koncem měsíce možná nastane krátkodobá stagnace, okamžik, kdy budete mít náhle pocit, že nevíte kudy kam. O nic velkého nepůjde a situace se vyřeší během několika dnů. 

STŘELEC (23.11. – 21.12.) 

Milí Střelci, říjnové karty se ve vašem případě tváří trochu tajemně. Naznačují, že potkáte člověka, a to ‚potkání se‘ bude velice příjemná záležitost. Ať už jde o osobu známou nebo někoho úplně nového, budete mít pocit naprostého souznění. Hlavní účel zmiňovaného setkání vám ovšem zůstane, alespoň prozatím, skryt. Vnímejte věci očima neviditelné, věřte své intuici a nesnažte se vše hned pochopit; ne každá záležitost se dá rozumově odůvodnit. Konec října nabere spád. Zvládnete-li dění kolem sebe uřídit, můžete se posunout o pěkný kus dál – zejména pokud jde o vaši vnitřní cestu. Záležet bude samozřejmě i na tom, jak jste si dosud počínali. Pokud jste jednali v souladu se sebou sama (a zdaleka ne vždy je to jednoduché), čeká vás zasloužená odměna. Ovšem i v případě jistých kompromisů se nemusíte obávat – jen si možná ještě trochu zopakujete nějaký ten nesplněný ‚úkol‘. 

KOZOROH (22.12. – 20.1.) 

Milí Kozorozi, říjen vám velice přeje. Jediné, co je třeba na cestě k úspěchu a naplnění učinit, je nastavení jasného cíle – a na ten se zaměřit. Vaše vytrvalost i zodpovědnost hrají ve zmiňované záležitosti nemalou roli, nicméně jde o vlastnosti, které jsou vašemu znamení blízké. Milé setkání a příjemné emoce jsou také na pořadu dne. Nemusí však nutně jít o setkání s osobou, s níž později navážete partnerství. Můžete ‚znovu potkat‘ i svého stávajícího partnera a oživit to, co poslední dobou skomírá. Konec října vás vyzve k jistému bilancování a zároveň prověří vaši trpělivost. Nicméně záležitost, které se bilancování bude dotýkat, má skvělý základ i potenciál, jen potřebuje svůj čas. Možná víc času, než jste dosud byli ochotni akceptovat. Proto nespěchejte a třeba si v tomto směru ‚dejte pauzu‘. 

VODNÁŘ (21.1. – 20.2.) 

Milí Vodnáři, říjen pro vás bude emočně bohatým měsícem. Svět vám bude připadat barevnější, vůně intenzivnější a dny smysluplnější. Energii lásky a vnitřní pohody budete vysílat do okolí, které na to bude podobným způsobem reagovat. Lidé vás budou mít tendenci vyhledávat, protože jim ve vaší přítomnosti bude jednoduše dobře. Úsměv sluší každému, ale vám v říjnu ještě i o trochu víc. Možná se sami budete podivovat nad tím, odkud všechny ty pocity pramení; snad v pochopení, že je v první řadě třeba mít rád sám sebe a sám sebe také nejvíc podporovat. Pokud se dokážete takto „nastavit“, aniž byste si na to jen hráli, máte vyhráno. Permanentní pocit štěstí zní možná trochu nereálně, ale přiblížit se k němu může jistě každý z nás. Svým způsobem i tempem. Konec měsíce vám krom radosti přinese i kreativitu; pusťte ke slovu vlastní fantazii – možná tak položíte základ budoucím velkým věcem. 

RYBY (21.2. – 20.3.) 

Milé Ryby, téma předchozího měsíce – rovnováha – je stále aktuální. Celý náš život je řízen vesmírnými zákonitostmi a pro lidské štěstí je nezbytné, aby zmiňovaná rovnováha zavládla ve všech oblastech života. Zamyslete se (nejenom) v říjnu nad tím, zda poměr ‚dávám – přijímám‘ je vyrovnaný. Nenaklání se pomyslná ručička vah k jedné straně? Tento měsíc slibuje – krom jiného – i jistý pocit osvobození se v určité záležitosti; míněno především v přeneseném slova smyslu. Jako by vám spadl kámen ze srdce a vy se mohly opět zhluboka nadechnout. Vnímejte své pocity, jednejte spíše intuitivně, resp. věnujte své intuici zaslouženou pozornost a rozhodujte se v souladu s ní. Koncem měsíce opatrně. Dobře važte slova a přemýšlejte, co komu prozradíte. Karty naznačují i možné zklamání a smutek nad jistou situací, která může dočasně zasáhnout vaše city. Neklesejte však na mysli a vězte, že všechno má svůj (dobrý) důvod. Jen někdy o trochu déle trvá, než jej odhalíme.

Ilona Lea Kotková: vlastnimsmerem.cz 

Foto: iStock


Diskuze: příspěvků