Hobby

Tarotový výklad na září 2017

Září je devátý měsíc gregoriánského kalendáře a má 30 dní. Slunce putuje v Panně a 22. 9. ve 22:02 hod. vstoupí do znamení Vah. Noc a den jsou stejně dlouhé, začíná podzimní rovnodennost a nastupuje astronomický podzim.

Samotný název měsíce nesouvisí se slunečním zářením, jak by se na první pohled mohlo zdát. Září má totiž stejný kořen jako říjen. Souvisí s říjením neboli říjí vysoké zvěře a je pravděpodobně odvozeno od staročeského „za řúje“ nebo „za říje“, tedy slovního spojení vztahujícího se k období páření zvířat. To se sice odehrává převážně až ve zmiňovaném říjnu, nicméně například někteří jeleni už začínají cca. v polovině předchozího měsíce. 

V září 2017 nás 6. dne v měsíci čeká úplněk v Rybách a 20. 9. novoluní v Panně; po oba tyto dny je vhodné a zdraví prospěšné držet půst. Podle čínské medicíny jsou v září nejvíce ohroženy slezina a slinivka. 

Slezina je důležitým orgánem souvisejícím s obranyschopností našeho organismu. Je úzce spjata se slinivkou, která hraje důležitou roli nejen při trávení, ale má na starosti také všechny sliznice. Slinivka je podle TCM orgánem lásky a její stav nám zrcadlí, jaká je naše schopnost lásku přijímat a dávat. 

Z mnoha zářijových pranostik vybírám třeba následující: 

Září, na léto jde stáří 

Divoké husy svačinu odnášejí a zimu přinášejí

Září víno vaří a co nedovaří, říjen dopeče 

Bouřky v září – na jaře mnoho sněhu 

Teplé září – dobře se ovoci i vínu daří 

Bouřky v druhé polovině září přinášejí mnoho větrů 

Zářijový déšť polím potrava, zářijové spršky pro víno otrava 

BERAN (21.3. – 20.4.)

Milí Berani, zářijové karty se na vás tváří přívětivě, a pokud jde o finanční záležitosti, tváří se ještě i o něco lépe. Řešíte-li situaci, která se peněz či majetku bezprostředně týká, vězte, že vše je na dobré cestě. Není vyloučena ani zajímavá pracovní nabídka či postup na významnější pozici. Klid a harmonie zavládnou také v oblasti rodiny a lidí, kteří jsou vám nejblíž. Koncem měsíce buďte ve střehu. Karty naznačují, že byste se mohli dostat do velice zajímavé situace, kterou sice nebude jednoduché ukočírovat, nicméně – zvládnete-li to – vás posune o pěkný kus dál. Řeč je v tomto případě o posunu v oblasti myšlení a chápání, resp. pochopení. To vám může přinést jistý nadhled a úlevu, protože některé záležitosti už nebudete muset (ani chtít) nadále řešit. 

BÝK (21.4. – 21.5.)

Milí Býci, září už tak hravé, jako předchozí letní měsíce, zřejmě nebude. Alespoň ne ve smyslu nezávazných flirtů a bezstarostné milostné konverzace. Dokonce se dá, že počátek nového školního roku zahraje na lehce tajemnou strunu; můžete se dostat do situace, která vám bude připadat přinejmenším trochu zvláštní, a neuvidíte v ní žádný smysl. Přesto sehrajete jednu z hlavních rolí. Až čas odhalí, proč to všechno; a věřte, že nepůjde o bezvýznamnou záležitost – v tom nejlepším slova smyslu. Ve druhé polovině měsíce pozor na manipulaci okolí. Nenechte se dotlačit do pozice trpitele či oběti, třeba i naoko dobrovolné. Naopak – bude čas se ozvat a ukázat ostatním – i sami sobě – že umíte jednat rozhodně, věcně a s chladnou hlavou. V některých životních okamžicích je to nutné i žádoucí. 

BLÍŽENCI (22.5. – 21.6.)

Milí Blíženci, září vám nachystalo zajímavé a silné karty. Máte se nač těšit – změny jsou nadosah. Nacházíte-li se v situaci, která se už nějakou dobu táhne, případně se v ní ocitl někdo z vašich blízkých (ale vás se záležitost bezprostředně dotýká) vězte, že se blíží její vyřešení. Přirozenou cestou dojde ke svému konci, vyplyne z okolností a v podstatě nikoho nepřekvapí. Jedny dveře se zavřou, aby se nové otevřely. Změn se není třeba bát. Naopak, vždy je lepší přistupovat k nim otevřeně a s vědomím, že přinesou nový vítr do plachet. Druhá polovina měsíce přeje akci, přinese hojnost i plodnost. Nemusí nutně jít o plodnost v původním slova smyslu. Znamenat může i přehršel myšlenek a netradičních nápadů, které si zaslouží přinejmenším pozornost. Konec září bude opět ve znamení změny, resp. rychlého obratu – zvratu tentokrát nečekaného. Nikoli však nepříjemného. 

RAK (22.6. – 22.7.)

Milí Raci, je konec. Není ale třeba se lekat ani bát, končí to, co už ve vašem životě nemá místo a nepřináší vám žádný prospěch. Týká se to situace, která už delší dobu pohasíná a její ukončení je pouhým přirozeným vyústěním. Další karty na tento měsíc ovšem také stojí za vaši pozornost! Po zmiňovaném uzavření jedné etapy ve vašem životě obratem nastoupí další; akčnější, rychlejší, zábavnější. Nové nápady se jenom pohrnou a s nimi i nakažlivá energie a potřeba jednat. Může přijít zajímavá pracovní příležitost, objevit se nový zájem, co vás nenechá v klidu. Jste-li nezadaní, případně už zase sami, i v této oblasti se blýská na lepší časy. V září, především jeho poslední třetině, budete k nezastavení. Tak si své nové já užívejte, a především mu dejte dostatečný prostor.

LEV (23.7. – 22.8.)

Milí Lvi, září bude mít tendenci vás trochu zabrzdit. Zklidnit vaši dominantní energii, lehce ubrat plyn téměř ve všech oblastech vašeho života. Sami tak pocítíte potřebu být občas úplně sami; to proto, abyste si v klidu uspořádali myšlenky a dostali se blíž sami k sobě. Možná tak položíte základ budoucím velkým věcem. Celkově bude září měsícem spíše rozjímacím. Ukáže vám způsob, jak se na věci podívat trochu z jiného úhlu; prostřednictvím toho tak budete mít šanci dojít k pochopení něčeho, co vás už nějakou dobu zaměstnává, přinejmenším mentálně. Řešíte-li poslední dobou situaci, která se zdá být neřešitelnou, tento měsíc je vhodným obdobím pro změnu také v tomto směru. Třeba bylo jen nutné něco či někoho dočasně zastavit, aby se o chvíli později energie rozproudila tím správným směrem. 

PANNA (23.8. – 22.9.) 

Milé Panny, září s sebou může přinést pocity zklamání z něčeho, resp. někoho, kdo vám je – či byl – blízký. Zkuste se ale zamyslet nad tím, zda skutečně máte ke smutku ten správný důvod. Obecně má spousta z nás tendenci hledat ‚chybu‘ a základy svých problémů jinde; většinou jde ale o záležitost společnou, vícestrannou. A často ani o chybném jednání nemůže být řeč. Věci se dějí z nějakého důvodu a mnohdy mají ukázat pouze na vlastní potenciál a sílu, především tu vnitřní. Změna směru pak přinese úlevu a otevře zcela nové obzory. Druhá polovina měsíce září po vás bude vyžadovat jistá pravidla a dodržování určitého řádu. Ať už v zaměstnání nebo třeba uvnitř vás samotných; možná je právě teď dobrá doba k tomu, abyste se zamysleli nad tím, jak moc se (ne)máte rádi a něco s tím udělali. Zkuste být sami k sobě laskavější a vycházejte si vstříc tak, jak byste byli přívětiví k člověku, jehož nade vše milujete. 

VÁHY (23.9. – 23.10.)

Milé Váhy, září se na vás docela hezky usmívá. Karty naznačují relativní pohodu, alespoň v první třetině měsíce; uvědomíte si vlastní city i jejich hloubku a příjemně vám bude oplácet i vaše okolí. Také v práci se bude dařit. Máte skvělý základ a vysoký potenciál, tak toho využijte. Tento měsíc doslova fandí aktivitám, které už jsou nějakou dobu v běhu; během září mohou totiž nabrat skvělý směr i rychlost. Všímejte si detailů, pilujte drobnosti, protože právě ony nakonec vytvářejí dokonalý celek. Konec měsíce může přinést dočasnou stagnaci, naoko patovou situaci v nějaké pro vás důležité záležitosti. Využijte toho. Zmiňované zastavení bude dobrým důvodem podívat se na věci ještě i z jiného úhlu a tím směrem pak rozvíjet své myšlenky a činy. 

ŠTÍR (24.10. – 22.11.) 

Milí Štíři, ani září vás nenechá v klidu. Podobně jako srpen bude spíš rychlé a akční, než pomalé a váhající. Zároveň vám ale nabídne stabilitu a případnou šanci k vylepšení stávající finanční situace. Stabilita zavládne také ve vztazích; v září nečekejte nějaké významnější výkyvy či citové zvraty. Může to platit i naopak; jste-li nezadaní, situace se prozatím nijak nezmění. Zřejmě také proto, že změnu nijak zvlášť nehledáte. Jste pevní sami v sobě a aktuálně vám to tak nejspíš i vyhovuje. Konec měsíce vás bude možná trochu provokovat k akci, resp. jasné a přímé komunikaci s vašim okolím. Jde o správný čas. S vyjádřením názoru byste neměli mít problém, podobně jako s jistotou, že jdete správným směrem. Stůjte si za svým názorem i rozhodnutím a buďte sami sebou. Nejen do budoucna se to vyplatí. 

STŘELEC (23.11. – 21.12.) 

Milí Střelci, zastavte se a relaxujte. Zkuste se víc věnovat sami sobě a hledat na životě to hezké. Optimismus je tou nejlepší vírou, díky které máte možnost měnit svět – alespoň ten soukromý. To se, v konečném důsledku, stejně promítne také do vašeho okolí a zanechá v něm nemalé stopy. Září vám možná nabídne i poněkud odvrácenou tvář lásky, resp. emocí. Budete mít tendenci podléhat smutku a výčitkám, ačkoli dobře víte, že taková cesta nikam nevede. Začněte odjinud. Máte dobrý základ, zkušenost a především sebe sama. Věřte si a vykročte směrem, který vás osloví, určete si cíl, který vás láká, ať už se zpočátku jeví jakkoli nedosažitelný. Vyhněte se pocitu oběti, zapomeňte na otázku ‚proč právě já?‘ Hlavu vzhůru, protože to nejlepší máte ještě před sebou! 

 

KOZOROH (22.12. – 20.1.)

Milí Kozorozi, září má pro vás nachystané docela jiné barvy než předchozí měsíc. Budou se vám líbit, budou vás těšit a vy si je užijete naplno. Alespoň zpočátku měsíce. Dokonce budete mít tendenci podlehnout jisté euforii a opravdu zažívat pocity dokonalého naplnění. Možná se vám splní sen, třeba se podaří dokončit nějaký důležitý úkol či projekt. Budete-li chtít něco začít, je ta nejlepší doba. Jestliže vás čeká rozhodování se, pak první zářijové dny jsou ideální. Druhá polovina měsíce pak přeje změnám. Ty ovšem samy vyplynou z aktuálního stavu věcí; zjistíte, že tak, jak jsou dosud nastavené, už vám přestaly vyhovovat. Nebojte se jich, protože budete-li si stát za svým přesvědčením, hájit svou pravdu i stanovisko a dodržovat přirozené morální zásady, půjde o změny k lepšímu. Euforická energie počátku měsíce dává skvělý základ pro cokoli, pro co se v září rozhodnete. 


VODNÁŘ (21.1. – 20.2.)

Milí Vodnáři, čeká vás velice důležitý měsíc – nudit se rozhodně nebudete. Co má skončit, skončí. Přirozeně, bezbolestně. A to i přes to, že jste si takovou možnost možná vůbec nechtěli připustit a naoko s ní nepočítali. Někde uvnitř však moc dobře víte, jak to celé dopadne. Není čas na smutek nebo sentiment, život jde dál. V konečném důsledku se vám uleví. Navíc karty naznačují, že vše zvládnete s přehledem, váš potenciál je vysoký. Koncem měsíce ještě pozor na nenadálou situaci, co by vás mohla nepříjemně zasáhnout. Nicméně opět jen dočasně a s tím, že do budoucna vám to přinese prospěch. Proto změny vítejte, nenechte se znejistit a semlít. Čas tentokrát pracuje pro vás. A tak je od začátku lepší udělat si z něho spojence. 


RYBY (21.2. – 20.3.) 

Milé Ryby, počátek nového školního roku se ponese v duchu uzavření jedné důležité etapy. Ať už se změna týká jakékoli oblasti vašeho života, není třeba se obávat. Otevírají se před vámi pomyslné dveře, za kterými najdete přesně to, nač jste aktuálně připravené. Snad vyšší poschodí s lepším výhledem, možná přívětivější klima a čerstvý vítr do plachet. Těšte se! V září si, možná víc, než kdykoli jindy, jasněji uvědomíte sílu rodiny či nejbližších přátel. Budou za vámi stát a to vaše srdce naplní radostí a vděkem. Koncem měsíce pozor na růžové brýle. Zachovejte si reálný pohled na věc a nenechte se unést vrtkavými emocemi. Než učiníte rozhodnutí, dobře zvažte všechny alternativy. Poslední, nač zářijové karty upozorňují, je potřeba zachování rovnováhy, zejména pokud se vaší energie týče. Správná míra aktivity, odpočinku, ale i pokory a očekávání, je dalším z vašich zářijových témat.


Ilona Lea Kotková: vlastnimsmerem.cz 

Foto: iStock


Diskuze: příspěvků