Hobby

Těšíte se na hory?

Sbírání kytiček

Nemůžete se dočkat, až napadne sníh? A těšíte se, že na lyžích vyzkoušíte nejen nové oblečení, ale také něco nového?

Tak zkuste třeba freeride – sjezd na lyžích nebo snowboardu mimo sjezdovky ve volném terénu. To již není výsadou jen několika málo odvážlivců a „padouchů“ překračujících pravidla horských středisek. Mimo sjezdovky se vydává za pocitem volnosti stále více lidí.
 
 bunda Lady Air Vibration Jacket Millet

Bunda Lady Air Vibration Jacket Millet

 Na začátku

Říká se, že každý začátek je těžký, a platí to i u freeridu. Zpočátku je určitě dobré jezdit blízko sjezdovky, abyste se mohli v případě únavy nebo nepředpokládaných údálostí snadno vrátit zpět na značenou trať.
Nepřeceňujte své síly ani zkušenosti, nejprve si vybírejte méně příkré a členité svahy a pozvolna přecházejte na ty obtížnější. Samotná technika jízdy se těžko teoreticky vysvětluje a je o maličko jiná než ta standardní. Závisí především na typu sněhu, který se může při dlouhém sjezu i několikrát změnit.
Zkušení lyžaři doporučují najmout si lyžařského instruktora, který vás do tajů freeridu zasvětí, poradí a prozradí různé triky. Ceny za celodenní instruktáž se v Alpách pohybují zhruba kolem 220–250 €. Zdá se to hodně, ale pokud vás na svah s jedním instruktorem vyrazí víc a částku si mezi sebou rozpočítáte, nebude to tak náročné.
 
Vhodný terén
Ideální podmínky najdete ve vyšších polohách v Alpách, vhodná jsou menší freeridová střediska s menším počtem sjezdovek. Snad v každém větším alpském lyžařském centru dostanete mapu či brožuru s popisem freeridových svahů. Vydávají se pochopitelně i specializovaní průvodci pro celé oblasti a řadu informací najdete i na internetu.
 
Mezi nejoblíběnější freeridové lokality patří francouzské centrum La Grave nebo svahy hory Grand Montets nad údolím Chamonix, z těch bližších a menších třeba švýcarský Lötschental nebo Krippenstein (masiv Dachsteinu) v Rakousku.
 
 ultraširoké lyže Megawatt Black Diamond

Ultraširoké lyže Megawatt Black Diamond

 Lyžařská přilba Intrique Smith

Lyžařská přilba Intrique Smith

Co budete potřebovat?

Samozřejmě se neobejdete bez lyží. Ty freeridové bývají mnohem širší, aby se méně bořily v měkkém sněhu, ty do prašanu mohou mít pod vázáním šířku i 100 mm. Důležité jsou také speciální boty a vázání s integrovanými brzdičkami pro chůzi do kopce; pořídit si můžete i sklopná stoupací železa.

Chybět by vám neměla lyžařská helma, brýle a nějaká parádní freeridová bunda a zateplené kalhoty s odolnou membránou.
 
Připravila: Šárka
Foto: HUDYsport
18. 11. 2010
 
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků