Domácnost

Test multitablet do myčky. Které jsou nejlepší?

Sbírání kytiček

Dnes už nikdo nepochybuje, že myčka nádobí šetří. Váš čas, ruce, ale i vodu, zejména pokud jste zvyklí mýt nádobí pod otevřeným kohoutkem. To je hned několik důvodů, proč si tento spotřebič pořizuje stále více lidí. A k němu pak často multifunkční tablety na mytí.

„Narůstající podíl domácností, ve kterých službu na nádobí drží technika, se projevuje i ve spotřebě mycích prostředků. Zatím se ještě více prodávají ty určené pro ruční mytí, ale přípravky do myček je dohánějí a v budoucnu lze očekávat srovnání obou podílů na trhu,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. 

Výhody multi přípravků 

Od multifunkčních tablet spotřebitelé očekávají, že splní minimálně tři podmínky – nádobí skutečně umyjí, tedy zbaví ho nečistot, bude se lesknout a díky přítomnosti soli dojde ke změkčení vody (sůl současně funguje jako pojidlo všech složek tablety). Výhody jsou zřejmé: nemusíte mít doma regál plný různých přípravků, ani zvažovat, zda jste třeba nezapomněli do myčky přidat sůl. 

Když odborníci testují 

Zorientovat se v nabídce na trhu je docela složité, a ruku na srdce – komu by se chtělo testovat jednu tabletu za druhou. Nemusíte to však dělat, protože v březnovém vydání časopisu dTest najdete velký test mnoha multi tablet (a také kapslí). Z mnoha srovnávacích parametrů zmiňme hlavně účinnost mytí, která se na celkovém hodnocení podílela šedesáti procenty, a pak lesk umytého nádobí a přítomnost, nebo ještě lépe – nepřítomnost viditelných skvrn a map po vodě (čtyřicet procent). Všechny tablety se testovaly několikrát, podle mnoha parametrů. Například hrnečky od čaje „prověřovaly“ bělící účinky, plech se zbytky vaječného žloutku a talíře se stopami po ovesné kaši zase „zkoumal“, jak pracují enzymy odstraňující skvrny bílkovinné, případně škrobové povahy. 

Co nás zaujalo? 

Největším oříškem pro všechny přípravky se stalo připálené mléko. 

Co lze jen doporučit 

Vítězi zmiňovaného testu se staly hned dva produkty: tablety Kaufland/K-Classic All in 1 Geschirr – Reiniger-Tabs a Tesco All in One Dishwasher Tablets. A protože vás určitě zajímá, a co za to, přidáváme také ceny: v případě produktu od Tesco jde o 2,50 Kč za jedno mytí, u výrobku značky Kaufland 3 Kč za mytí. A kdo se umístil na opačné straně? „Na poslední příčce skončily Milit Dishwasher Tablets 3v1 (2 Kč/umytí), které předvedly nedostatečný výkon jak při odstraňování skvrn, tak při péči o vzhled umytého nádobí,“ podotýká Hana Hoffmannová. 

Čističe a děti 

Do myček se používají také barevné kapsle, které lákají hlavně děti. Nikoliv proto, aby mamince pomohly vložit kapsli do spotřebiče. Přestože složky obsažené v kapsli nejsou jedovaté, po jejich požití může dojít například ke kašli, zvracení, ospalosti a podobně. Ovšem nejde jen o přípravky do myčky, ale obecně o chemii v domácnostech, která naše nejmenší díky barevným obalům tolik zajímá, a chtějí ji ochutnat. A protože nejde o několik náhodných záměn (v rámci Evropské unie se počítají na tisíce, přesněji – odhady hovoří asi o 16 000 případech záměny ročně), měli by si dospělí dávat opravdu velký pozor a tyto přípravky umísťovat nejlépe mimo dosah zvídavých dětských očí a ruček. 

Co dělat při požití tablety nebo kapsle dítětem: 

Dítěti podejte čaj nebo vodu, ale nenuťte ho ke zvracení ani nedávejte aktivní uhlí. Kontaktujte lékaře nebo nonstop linky Toxikologického informačního střediska 224 919 293

Připravila: Marcela
Foto: Miele

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků