Knihy

Tomáš Třeštík: Po povrchu

Upřímná osobní zpověď známého českého fotografa.

Tomáš Třeštík je úspěšný fotograf. Veřejnosti je známý i jako osobitý influencer, jeho kontroverzní statusy na sociálních sítích baví mnoho čtenářů. O čem je jeho první kniha? 

Kniha měla být původně výběrem jeho nejlepších instagramových a facebookových příspěvků. Pak se rozhodnul, že bude psát o lidech, kteří ho nejvíc ovlivnili, nebo stále ovlivňují, a každou kapitolu uvede právě jedním svým statusem. 

Napsal o svých přátelích, bývalých láskách, rodičích, dětech, manželce, i o pár lidech, které potkal třeba jenom jednorázově při práci. Jsou to lidé velmi zajímaví a inspirativní. Nejvíc se ale dozvíme o něm samém. 

Na každého působí jinak. Někomu vadí, že využívá slavného jména svých rodičů, že hromadí věci, že se netají tím, že pil a rekreačně užíval drogy, že i když výjimečně, vezme občas nějakou práci čistě proto, že je dobře placená. Někomu vadí už jenom to, jak se vyjadřuje a jak vypadá. Někdo naopak oceňuje jeho specifický smysl pro humor a upřímnost. 

Není lehké mít úspěšné rodiče, natož ještě sestru a manželku. Není lehké ovládat své materiální sklony, když se pohybujete v prostředí, které konzumní životní styl podporuje. Není lehké být umělcem, když se zabýváte činností, kde není míra umění úplně přesně daná. Není lehké čelit neutuchající kritice okolí, když jste v jádru nesebevědomí a citliví. Zhodnotit, jak se s těmito kostlivci autor vyrovnává, je na vás. 

Jedno mu však nelze upřít. Ačkoliv píše lehce vulgárně, není vzorem morálního chování a ctností, píše dobře. A nemyslím si, že by dával svým chováním špatný příklad. Drogám se vyhýbá, přes tři roky nepije alkohol. Uvažuje o smyslu své práce, o své roli rodiče, manžela i syna. Uvědomuje si své slabosti a chyby, kterých se dopouští, a snaží se na sobě pracovat. A co může být lepším vzorem, než se snažit být lepší verzí sebe sama? Tohle není zbytečná knížka dalšího slavného ne-spisovatele. Ať už je vám Tomáš Třeštík sympatický, nebo ho nemůžete vystát. 

Vydalo: nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media v roce 2021, počet stran: 224 

Autor článku: Jitka Králová, www.romantickyzapisnik.cz
Zdroj: Albatros 
Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků