Knihy

Tři historické romány pro mladé: inspirace do čtenářských deníků

Tyto čtivé romány zaujmou i ty nejtvrdohlavější (ne)čtenáře a zároveň jim nastíní některé novodobé dějinné události. To se hodí jak k blížícím se maturitám, tak pro celý život.

Matt Killeen – Sirotek, Bestie, Špiónka 

Příběh odvážně Sary je inspirovaný mnoha mladými lidmi, kteří se účastnili protinacistického odboje. Patnáctileté židovské dívky Sary se po smrti její matky ujme tajemný muž. Společně uskuteční plán, ve kterém se Sara dostane pod falešnou identitou do prominentní nacistické školy. Spřátelí se s dcerou muže, který stojí za výrobou nejničivějších zbraní a pronikne do jeho zázemí. 

Podaří se jí nejen ukořistit plány a zneškodnit jadernou bombu, ale i ovlivnit řadu skutečností pro lepší svět. 

Markus Zusak – Zlodějka knih

Dnes už klasický román se Smrtí jako vypravěčem. Velmi smutný, ale krásný. Smrt, překvapivě lidská a soucitná, plní své denní povinnosti a nemá moc času přemýšlet. Až jí v nejhrůznějším období našich dějin zaujme malé děvčátko. A právě její životní osud nám vypráví. 

Osmiletá Liesel byla během druhé světové války poslána do malého německého města do pěstounské rodiny. Po cestě zemřel její bratříček a maminku už nejspíš nikdy neuvidí. Neumí ještě vůbec číst a ve škole se jí kvůli tomu posmívají. Drsný začátek brzy překoná, protože má velkou oporu ve svém laskavém náhradním tatínkovi a v chlapci Rudym ze sousedství. Když se v jejich domě ukryje mladý židovský uprchlík Max, začne Liesel s jeho a tatínkovou pomocí objevovat tajemství a sílu, které v sobě ukrývají knihy. Její život je díky knihám a dobrým lidem v jejím okolí čím dál bohatší a svobodnější, ale přilehlé okolí jejího domova je v nebezpečí a bude toho ještě mnoho, co bude muset v životě ztratit. 

R.M. Romero – Loutkář z Krakova 

Tuto knihu by měli zvládnou i starší žáci základních škol. Vypráví o loutkáři Cyrilovi, pracujícím v polském Krakově v obchodě s hračkami. Poznamenaný zraněním z první světové války čelí vzrůstající hrůze války druhé. Je smutný a osamělý. Jednoho dne se mu nevědomky podaří vyrobit panenku, která ožije. Vtělila se do ní Karolína, dívka ze Země panenek. 

I v Zemi panenek zuří válka a Karolína potřebuje pomoct. Cyril se s panenkou spřátelí. Ani jeden z nich zatím netuší, co by mohli pro oba světy udělat. V obchodě poznají židovskou dívku Renu a jejího otce, houslistu Josefa. Brzy poté, co se s nimi sblíží, přijde Josef o práci a musí se s dcerou přestěhovat do krakovského ghetta. Mezitím se šíří zprávy o těch, kdo jsou z ghetta dále posíláni do táborů, odkud není návratu. Cyril s Karolínou začínají uvažovat, jak svým přátelům pomoct. Věří, že jejich vzájemná láska dokáže mnoho. A to opravdu dokáže. 

Knihy vydalo nakladatelství Argo.

Autor článku: Jitka Králová
Zdroj: Argo
Foto: Jitka Králová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků