Cestování

Tři italské vynálezy, které si podmanily svět

Itálie byla a je kolébkou mnoha vynálezů, bez nichž by si Evropané i obyvatelé zbytku světa svůj život nedovedli představit. Typické italské pojmy jako espresso, pizza, Ferrari, opera a italská kosmetika zná celý svět.

Středomořský styl života prostý shonu, plný chuťově doušků dobrého vína, a malých šálků kávy doplněných výtečným jídlem může být inspirací pro každého z nás. Berme si z Italů příklad a užívejme si kvalitní požitky, starejme se o sebe a hýčkejme se. 

Neapolská pizza dobyla celý svět 

Snad každého napadne jako první věc, když se řekne Itálie – všemi národy milovaná pizza. Královna všech pizz pochází z Neapole, stejně jako název, o jehož vznik se zase postaral typický neapolský dialekt. Na celém světě se ale pečou pizzy mnoha druhů přizpůsobené místním surovinám i chutím. V českých pizzeriích se podává pizza klasicky italská, ale narazíme i na počeštěné varianty s českým eidamem, aromatickými syrečky nebo se zelím. Co by na to asi řekl typický italský gentleman, si můžeme jen domýšlet. 

Espresso – lahodná káva za pár vteřin 

Světově proslulým a uznávaným vynálezcem espressa se stal Ital Luigi Bezzera, který upravil německý parní kávovar přidáním dávkovací páky a přepouštěcího filtru. S pomocí tohoto přístroje byl jeden šálek kávy hotov již za 45 vteřin. Milánská světová výstava dala podnět vynálezci přístroje na kávu, aby vymyslel výraz espresso. Věděli jste ale, že espresso neznamená rychlou expresní kávu, nýbrž kávu na přání – od slova esprimere, tedy něco si přát nebo vyžádat? 

Italské esspreso

Zdokonalování hygieny vedlo k vývoji dodnes oblíbené kosmetiky Borotalco 

Italové jsou známí tím, že o sebe rádi pečují. A to nejen ženy, které mají starost o svůj vzhled ve své přirozenosti všude na světě, ale také muži. Persona pravého italského gentlemana není výmysl. Stačí se podívat na italské ulice – elegantních, upravených a vonících mužů je tam většina. Na vývoji kvalitní kosmetiky pracovali obyvatelé Apeninského poloostrova odnepaměti. Historie značky Borotalco např. sahá až do roku 1878. První výrobek Borotalco – pudrový prášek, se rychle zabydlel v domácnostech všech Italů a pomalu si našel cestu i k světové populaci, kde dodnes slaví úspěch. Tělový pudr se díky unikátnímu přírodnímu složení výtečně vstřebává i do pokožky malých dětí, snesou jej i alergici a nemocné osoby. 

Dalším vynálezem od Borotalca je deodorant s unikátním složením. Optimální absorpce potu je zajištěna díky mikronizovanému mastnému prášku Microtalcum. Zpracováním mastku, jednoho z nejčistších, přirozeně se vyskytujících minerálů světa vznikne jemný pudr, jehož větší kontaktní plocha zapříčiňuje výtečné savé účinky deodorantu. V Itálii číslo jedna, u nás celkem novinka, která si ovšem velmi rychle získává spokojené zákazníky. Kdo vyzkouší deodorant Borotalco, už pravděpodobně nesáhne po jiné značce.

Deodorant Borotalco

KP
Foto: 


Diskuze: příspěvků