Kosmetika

Účinné aktivní látky v kosmetice: kyselina hyaluronová

Jak si vybíráte kosmetické přípravky? Ovlivňuje vás více reklama nebo pečlivé pročítáte jejich složení?

Mnoho používaných složek známe a v kosmetických přípravcích je vyhledáváme. Pojďme si některé z nich blíže představit. Podrobné informace o kyselině Hyaluronové pro vás připravila formulátorka kosmetických produktů a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky Lenka Průšová, která stojí za značkou kosmetickou Canneff

Kyselina hyaluronová 

O kyselině hyaluronové se teď hodně píše. Stala se hitem a její přítomnost v kosmetickém přípravku často rozhodne i o jeho koupi. A jak nám prospívá. 

Označujeme ji jako HA – Hyaluronic Acid, často se však vyskytuje ve formě své soli – Sodium Hyaluronate. Přirozeně se vyskytuje v našem těle a s věkem její množství ubývá. Kolem čtyřicátého roku máme v pokožce zhruba 50 % původního množství, se kterým jsem se narodili. Vyskytuje se nejen v pokožce, ale i pojivových a nervových tkáních, tvoří hlavní složku mezibuněčné hmoty. 

Jedná se o látku ze skupiny polysacharidů. Je schopna na sebe navázat velké množství vody. Díky tomu se jedná o jednu z nejvíce efektivních hydratačních látek vůbec. U kyseliny hyaluronové často sledujeme parametr zvaný délka řetězce, tedy jak má velkou molekulu. Dle toho se odvíjí její použití. 

V kosmetice je upřednostňována „malá molekula“, tedy nízká molekulová hmotnost, neboť v této formě je schopna kyselina procházet epidermis k bazální vrstvě pokožky. 

V estetické medicíně (výplně hlubokých vrásek, výplně rtů, mezoterapie) se naopak využívá vysokomolekulární HA. Zaprvé se pomaleji odbourává a zadruhé se vpravuje injekčně, tedy se vstřebatelnost skrz pokožku nemusí řešit. Tzv. cross-linked HA, tedy zesíťovaný řetězec má nejpomalejší odbouratelnost. Jako výplň vrásek vydrží nejdéle. 

Posledním kosmetickým hitem jsou přípravky se směsí několika druhů kyseliny hyaluronové – obvykle krátký a dlouhý řetězec. Již existují studie, že malé molekuly se vstřebají a hydratují „uvnitř“, velké molekuly tvoří mikrofilm na pokožce a zabraňují odparu vody. Hydratace je tedy o to více účinná. 

Ať do pokožky kyselinu hyaluronovou dodám pomocí kosmetiky či estetického zákroku, jedno je jisté – tak jako tak se nám časem bude odbourávat. Je tedy nutné ji průběžně kontinuálně doplňovat.

Průmyslově se vyrábí biotechnologicky, fermentací pomocí bakterie Streptococcus zooepidemicus. 100% kyselina hyaluronová má pevné skupenství, jedná se o bílý prášek. Jakákoliv séra jsou tedy roztoky kyseliny hyaluronové. Obvykle séra nepřesahují 5% koncentraci. 

V kosmetice je vhodné HA kombinovat i s jinými hydratačními látkami, které však fungují na jiném principu, např. ceramidy nebo skvalan. Její hydratační efekt se tak zvyšuje

Pečlivě jsme pro vás v redakci vybrali několik přípravků, které obsahují kyselinu hyaluronovou a vyzkoušeli jsme je. Nejčastěji obsahují HA pleťová séra a pleťové krémy. Pleťová séra využijete pod jakýkoli krém. Objevili jsme i jedno tonikum, kterým můžete začít a zakončit každý den. 

Tipy na kosmetické produkty s kyselinou hyaluronovou Foto: Josef Soušek

CANNEFF® GREEN. #2 CBD Skin Tonic 

Pleťové tonikum obohacené o CBD, dva druhy kyseliny hyaluronové, směs aminokyselin a prebiotika. Dokonale hydratuje a optimalizuje přirozený mikrobiom pokožky. Ráno používáme tonikum samotné před aplikací séra či krému. Při večerním ošetření slouží jako druhý krok, tzv. „dočištění“ pleti a následně pokračujeme s aplikací pečujících přípravků. Prodává canneff.com, doktor Max. 

Saffee Advanced Hyaluronic Acid Ampoules

Intenzivní lipozomální sérum s kyselinou hyaluronovou a vitaminem E. Skleněná ampule má optimální dávku pro 2 navazující aplikace: noční a denní péče. Zanechává okamžitý i dlouhodobý efekt zlepšené hydratace pleti, která je hladší a plnější. Dlouhodobě přispívá k redukci známek únavy a jemných linek a vrásek. V séru je použitá kombinace 2 typů kyseliny hyaluronové – nízkomolekulární a vysokomolekulární. Prodává Notino.cz 

Neostrata Tri-Therapy Lifting Serum 

Sérum s obsahem patentovaného trojitého anti-agingového komplexu pomáhá budovat objem, zlepšuje vzhled povadlé pokožky, vyplňuje jemné a hluboké vrásky a sjednocuje odstín. pleti. Aminofil® – posiluje kožní hydratační matrix a cílením na kyselinu hyaluronovou pomáhá zvyšovat v pokožce přirozený objem, navrátit pevnost a dodat ji vypnutý vzhled. Glukonolakton a antioxidanty podporují buněčnou obnovu, sjednocují odstín pleti a chrání pokožku před oxidačním poškozením. Nízkomolekulární kyselina hyaluronová vyhlazuje pokožku. Prodává Tarsio.cz

ENDOCARE Expert Drops FIRMING PROTOCOL

Kombinace SCA® a Collagen Booster Complexu podporuje hloubkovou regeneraci do hloubky, posiluje, vyhlazuje a zvláčňuje kůži. Kyselina hyaluronová poskytuje dlouho trvající hydrataci a viditelné vypnutí kůže. Balení obsahuje Hydrating sérum na ráno a Soft Peel sérum na večer. Prodává Tarsio.cz 

KORIKA Korean Heritage 

Hydratační pleťové sérum s 8 typy kyseliny hyaluronové. Intenzivně hydratuje pleť a působí jako účinná anti-aging péče. Vyživuje pleť, dodává jí minerály a vitaminy. Prodává Notino.cz

La Roche-Posay Hyalu B5 

Intenzivně hydratační pleťové sérum s kyselinou hyaluronovou. Okamžitě navrací mdlé a unavené pleti pružnost a vláčnost a posiluje ji. Díky unikátní formuli tvořené 2 typy kyseliny hyaluronové, vitaminem B5 a madecassosidem zajišťuje vyplnění pleti a regeneraci její aktivní obnovy. 

Vichy Liftactiv Supreme H.A. Epidermic Filler

Sérum proti stárnutí pleti s kyselinou hyaluronovou. Dová pleti až 100 % denní dávky kyseliny hyaluronové. Ta okamžitě vyplní povolené kontury vašeho obličeje včetně očního okolí a během pár týdnů postupně vyzmizíkuje nevítané jemné linky i výraznější vrásky. 

Revitalift Filler hyaluronové sérum proti vráskám L’Oréal Paris 

Revitalift Filler hyaluronové sérum proti vráskám obsahuje kyselinu hyaluronovou ve vysoké koncentraci, která slouží k vyplnění vrásek a přispívá k znovuzískání plnosti a omlazení kontur obličeje. Pleť zjemní, rychle se vstřebává a dodává nemastný vzhled. 

Avon Anew Clinical Anti Wrinkle Plumping Concentrate 

Péče proti vráskám s kyselinou hyaluronovou okamžitě a důkladně zvlhčuje pokožku a pomáhá jí vyhladit vrásky. Díky molekulám tří různých velikostí působí kyselina hyaluronová ve třech různých vrstvách pokožky. Okamžitě vyhlazuje povrchové záhyby a linky a proniká do hlubších částí pokožky, kde se objevují vrásky. 

Jaké jsou vaše oblíbené kosmetické produkty? Příště vám představíme skvalan.

Připravila: Katka Soušková ve spolupráci s Lenkou Průšovou 
Zdroje: Canneff, Notino, Tarsio, La Roche-Posay, Vichy, L’Oréal Paris, Avon

Foto: Shiny Diamond Pexels, Josef SoušekDiskuze: příspěvků