Domácnost

Unikátní průvodce pro ženy: Jak vybrat auto?

Pro některé z nás to může být úkol, na kterém nevidí nic složitého, pro spoustu žen ale může být výběr auta opravdovým oříškem.

Pokud patříte mezi ty, které neví, jaký je rozdíl mezi sedanem, combi a SUV, druhy pohonu rozlišujete jen podle názvu a ceny a auto byste nejradši vybrala jen podle barvy a tvaru, pak doporučujeme projít si tento článek. V několika odstavcích vás provedeme důležitými parametry a vy pak při návštěvě prodejce budete mít alespoň základní přehled. 

Do práce nebo na výlety? 

Nejprve se zamyslete nad tím, jak často a jak dlouhé jízdy budete v autě absolvovat. Pokud auto potřebujete na každodenní krátké dojíždění do práce, pak pro vás bude pravděpodobně vhodné jiné auto, než kdybyste jednou za měsíc vyjela na výlet na druhý konec republiky. Podle toho si zvolíte především druh paliva, na který by váš vůz měl jezdit – benzín se hodí spíš pro kratší vzdálenosti, zatímco diesel na delší. Také vás to nasměruje k určitému typu auta. Do města oceníte spíš kratší a kompaktnější vozy, oproti tomu při vyjížďkách do hor nebo na rodinných výletech oceníte spíš větší a prostorný vůz. 

Nové, skladové, roční, ojeté? 

Tápete v názvosloví, které jednotliví prodejce uvádějí na svých webových stránkách? Pojďme si to rychle zrekapitulovat: nové vozy si můžete poskládat podle vlastního přání (zvolit si typ, motorizaci, palivo, výbavu i příslušenství), na dodání vozu ale pravděpodobně budete muset několik týdnů počkat. Oproti tomu skladové vozy (a s nimi také předváděcí/referenční) jsou nové vozy, které má prodejce okamžitě k dispozici ve svém dealerství a můžete si je vyzkoušet. Podívejte se například na tuto nabídku předváděcích vozů ŠKODA

Roční vozy jsou auta, s nimiž někdo jezdil maximálně rok – jedná se tedy o vozy s nízkým počtem najetých kilometrů a v dobrém technickém stavu. Může jít například o vozy, které někdo používal v rámci operativního leasingu. 

Co se týká ojetého vozu, je třeba se zajímat o původ vozu a jeho technický stav. Pokud nejste sama schopná vyhodnotit stav vozu, zvolte autorizovaného prodejce ojetých vozů, který vůz před prodejem zkontroluje a za dobrý stav se zaručí. Nehrozí vám tak, že si koupíte vůz se stočeným tachometrem nebo kriminální minulostí. Zeptejte se také, zda má vůz certifikát CEBIA, který slouží k ověření stavu ojetého vozu. 

Co mají a co umí 

Projdeme si nyní základní prvky a vlastnosti, s nimiž se při výběru pravděpodobně setkáte: 

– Motorizace: Tento pojem popisuje, jaký má vůz objem a výkon. Obecně platí, že čím menší má vůz objem, tím horší je výkon (tedy schopnost auta zrychlit, jet do kopce atd.) 

– Karoserie: Ta popisuje provedení a tvar vozu. Nejběžnější jsou tyto vozy: sedan (častý typ se 2 řadami sedadel a kufrem), combi (prodloužený vůz s větším vnitřním prostorem a kufrem) a SUV (sportovnější a mohutnější vozy, vhodné pro terénní povrchy). 

– Převodovka: Volí se mezi manuální a automatickou převodovkou. Manuální znamená, že budete (podobně jako v autoškole) řadit řadicí pákou ručně, automatická to udělá za vás. S tím odpadá také nutnost používat spojku, ovládáte vůz jen za pomocí plynu a brzdy. 

– Počet najetých kilometrů: Tento faktor pro vás bude důležitý, jen pokud kupujete roční nebo ojetý vůz. Naznačí vám, jak často se s vozem jezdilo a jak bude pravděpodobně opotřebovaný motor. 

Testujte, zkoušejte, pozorujte 

Zaujal vás nějaký vůz? Zarezervujte si u prodejce testovací jízdu. Jen tak si odzkoušíte, jak se vám s vozem jezdí. Nenechte se znervóznit a jízdu si užijte. Vyzkoušejte nejen jízdu v běžném provozu, ale také couvání, ovládací panel, všechny páčky a klimatizaci. Auto si také prohlédněte včetně sedadel a prostoru vzadu a kufru. Všímejte si stavu potahů, podívejte se, jestli má vůz veškerou povinnou výbavu. Nezapomeňte zkontrolovat stav pneumatik. 

Jak za vůz můžete zaplatit 

Při výběru je také důležité vědět, jaký obnos máte k dispozici. Auto je možné koupit nejen za hotovost, ale také na splátky nebo na leasing. Mezi koupí na splátky a na leasing je především jeden rozdíl – při koupi na splátky jste od okamžiku podepsání smlouvy majitelem auta vy, oproti tomu u leasingu je vlastníkem až do poslední splátky leasingová společnost. Nabídky se také mohou lišit podmínkami, za nichž si můžete vůz koupit. Nechte si proto připravit více nabídek a dobře si spočítejte, která se vám vyplatí více. 

Další možností je operativní leasing pro soukromé osoby, což je ve zkratce pronájem auta na delší dobu se spoustou výhod. Tuto službu nabízí různé značky za různých podmínek, dobrým příkladem je například program ŠKODA bez starostí

Po dohodě s prodejcem bude následovat podpis smlouvy. Pokud sama nejste zběhlá v právní oblasti, vyplatí se požádat právníka, aby si smlouvu přečetl za vás a poradil, zda je v ní vše v pořádku. Zeptejte se také prodejce na doplňující informace: případná sleva na servisní služby, pneumatiky k vozu, STK a emise, přepis auta nebo reklamace případných skrytých závad. Jen tak předejdete případným nedorozuměním a nejasnostem. 

Rada na závěr 

I když máte alespoň základní přehled o vlastnostech vozů, pravděpodobně se stane, že nějakému výrazu nebude rozumět. Nestyďte se a nechte si vše od prodejce dobře vysvětlit. Prodejci jsou určení především k tomu, aby pomáhali zákazníkům, proto se nenechte odbýt. Neberte také názory prodejce jako stoprocentně platné, je dobré se zajímat o všechny argumenty a používat selský rozum.

KP

Foto: 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků