Domácnost

Ustelte si na správném prostěradle

O tom, že ke kvalitnímu spánku přispívá vhodná matrace a postel, nikdo z nás nepochybuje. Stejně tak saháme po dobrých polštářích, ze kterých nemáme bolesti krční páteře, přikrývky, pod kterými se v zimě zahřejeme a v létě naopak ochladíme. Naši kvalitu spánku však významně ovlivňuje i prostěradlo, na kterém spíme.

Vyberte si prostěradlo správně pro dané roční období 

Výběr prostěradla je důležitější, než si obvykle myslíme. Umí zcela změnit tepelnou pohodu v posteli. Řada lidí spí bez pyžama. V zimě pak dokážou být klasická bavlněná prostěradla studená. Zejména, pokud v ložnici udržujeme nižší teplotu. Optimální teplota pro spánek je totiž pod 18 °C. Příjemné je spát i u mnohem nižších teplot. Ráno se nebudíte se suchým nosem. Nižší teplota v ložnici funguje perfektně jako otužování dýchacích cest. A toho, že by vám byla zima, se bát rozhodně nemusíte. Teplá peřina a povlečení z hřejivého materiálu to řeší. 

Vhodné je používat mikropyšová prostěradla. Pokud spíte v chladnější místnosti, a navíc nazí či v tenkém pyžamu, nezažijete ten teplotní šok, když přijdete večer do postele. Mikroplyš okamžitě hřeje. Je to takové perpetuum mobile mezi materiály, pokud jde o tepelnou pohodu. I když mu nedodáváte energii, hřeje. 

Froté je ideální pro přechodná období

Kompromisem na zimu mezi bavlnou a mikroplyšem jsou froté prostěradla. Jsou teplejší, příjemně se na nich leží. Na nahé tělo mohou být někdy problematické. Některým lidem vadí na lokty a na kolena. Pokud ale při praní používáte kvalitní aviváž, je froté mnohem jemnější. Já osobně na něj nedám dopustit zejména v přechodném období – na jaře a v létě. 

Chcete zůstat u bavlněného prostěradla, ale nebaví vás žehlení? 

U froté a mikroplyše se žehlení vyhneme. Ale tradiční bavlna je pořád mačkavá. Výhodou jsou jersey prostěradla. Jsou totiž ze 100% bavlny a přitom se nemačkají. Kdo má navíc sušičku na prádlo, vytáhne z ní jersey prostěradlo doslova nadýchané. Tyto typy prostěradel perfektně sedí na matraci. Jsou pružné, díky bavlněnému materiálu a formě tkaní příjemné na dotek. Hodí se jako univerzální prostěradlo pro každé roční období

Prostěradla všech typů, velikostí a v mnoha barevných provedeních nabízí e-shop Rodinnebaleni.cz.


Diskuze: příspěvků