Úvaha o štěstí

Příležitostné cestování MHD může být někdy docela zábava. Tedy pokud zrovna nejste účastníky nepopulární odpolední špičky nebo aktéry nepříjemné tlačenice v tramvaji, co už minimálně dvakrát přešvihla svůj doporučený počet míst k stání…

Úvaha o štěstí
Další 2 fotografie v galerii

Mám teď na mysli pohodovou jízdu tak akorát zaplněným vagónem pražského metra nebo relativně příjemnou projížďku městským autobusem s (možná trochu netradičním) záměrem: 


Dívat se kolem sebe… 

V takové chvíli si striktně zakazuji připojit se k té docela početné skupině cestujících, s nimiž je vážně těžké navzájem si vyměnit pohled. Jejich oči jsou totiž po většinu času zabořeny do rozsvícených displejů mobilních telefonů, tabletů nebo jiných elektronických zařízení. A ať už v tu chvíli řeší jakkoli (ne)důležitou věc, je víc než jasné, že příslovečný přítomný okamžik jim zrovna tak trochu uniká. Jsem si stoprocentně jistá, že pokud byste se jich krátce po vystoupení z vozu zeptali například na to, jakou barvu měla bunda jejich souseda, případně zda ten soused nebyla náhodou sousedka, převážná část ze zmiňovaných (ne)přítomných by vám na vaši otázku nedokázala uspokojivě odpovědět. 


To ale v tuto chvíli není až tak důležité, anebo – lépe řečeno – překvapivé. Jde o jakýsi fenomén posledních let, neúprosnou realitu a, zřejmě, i více méně přirozenou daň dnešní, elektronikou přesycené, době. 


Životní pocit?

Co mě ovšem v takových chvílích ohromně baví, je nenápadné, o to však pozornější, sledování jednotlivých cestujících. Na základě jejich výrazů, spontánních gest a celkové nonverbální komunikace pak popouštím uzdu vlastní fantazii a dovoluji svým myšlenkám proudit libovolným směrem. Často se následně přistihuji v opakujících se úvahách na téma štěstí, resp. životní pocit


V duchu hádám, jak se člověk, na kterého právě upírám svou pozornost, má. Zda je ve svém životě spokojený, co asi prožívá; čím se trápí, co je pro něj důležité. Baví mě číst si v lidských tvářích a, potkají-li se přeci jen naše oči, usměji se a čekám, zda mi dotyčný stejným způsobem oplatí.


Nevěřili byste, co s lidmi a jejich výrazy, dokáže jeden takový nečekaný úsměv, udělat! 

Přísná profesorka matematiky se rázem promění v laskavou tetičku a z trochu nudně vyhlížejícího úředníka je rázem veselý chlapík s jiskrou v oku. 


V souvislosti se štěstím jsem nedávno narazila na zajímavý termín. Jde o tzv. index štěstí, resp. hrubé národní štěstí. Jde o koncept, který se snaží vyjádřit míru kvality lidského života a rozvoje společnosti pomocí obecnějšího ukazatele, než jakým je hrubý domácí produkt. 


Nezní vám to trochu podivně? 

Zemí, která s tímto pozoruhodným termínem poprvé v roce 1972 přišla, je Bhútán, malý vnitrozemský stát, rozprostírající se v jižní Asii. Asi vás nepřekvapí informace, že měřítka štěstí se národ od národu liší, podobně jako pravidla, jimiž se lidé v jednotlivých zemích řídí. 


Nicméně např. délka života, bezpečnost, vzdělání, zdravotní péče nebo třeba štědrost spoluobčanů jsou některými z obecných ukazatelů, na jejichž základě se zmiňovaná míra štěstí následně určuje. 


Když jsem si dohledávala podrobnější informace, zjistila jsem celkem potěšující skutečnost; Česká republika si stojí překvapivě dobře a rok od roku se údajně zmiňovaný index štěstí zvyšuje. Nejšťastnějším národem (ze 157 zkoumaných zemí) jsou prý Dánové a ani Švýcarsko nebo Island se nemají za co stydět. 


Zajímavým, nicméně ne až tak překvapivým zjištěním je, že od určitého bodu naplnění materiálních potřeb, míra štěstí už dále neroste. 

Úvaha o štěstí

Úvaha o štěstí


Zaměřeno na jednotlivce

Ano. Hrubé národní štěstí je jistě veskrze zajímavý ukazatel. Ale právě už samotný název prozrazuje, že jde o záležitost poměrně obecnou, za kterou se může ledacos schovat. Já se ale ve svých úvahách na téma štěstí – a to nejenom během zábavného cestování s cílem dívat se okolo - zaměřuji na jednotlivce, nikoli na skupinu. 


Zaměřuji se i na sebe a svou míru osobního štěstí, bráno samozřejmě z pohledu velice subjektivního, s měřítky jen těžko slovně definovatelnými. A ať už přemýšlím o sobě, svých nejbližších, anebo o lidech z autobusu, pokaždé dojdu k více méně podobnému závěru: 


Hrubé národní štěstí je jedna věc... Ta ovšem s tím osobním, vnitřním a zcela intimním pocitem spokojenosti nemá až zase tolik společného. Přesněji řečeno – jsme-li v životě v souladu se sebou sama a dokážeme najít životní rovnováhu, pak sami sebe budeme zcela přirozeně považovat za šťastné. Nezávisle na tom, na jakém žebříčku hrubého národního štěstí se aktuálně nachází země, ve které žijeme. 


A pak, až se potkáme třeba na lince B pražského metra, usmějeme se na sebe a tím úsměvem –možná – nakazíme i ostatní účastníky městského provozu. 


Spoustu hezkých dnů s vysokým indexem osobního štěstí přeje Lea Raif.


Autorka: Lea Raif

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

3

Na otázku: "Jak se máš?" odpovídám s úsměvem a stejnými slovy: "Pořád stejně výborně". Ne pokaždé je to pravda, ale vždycky může být ještě hůř (všude kolem to vidím - nemoci, neštěstí), tak proč si stěžovat a přidělávat špatnou náladu, ne?

ODPOVĚDĚT

5

to je pravda souhlasím s vámi

ODPOVĚDĚT

6

Článek si mi líbí, je třeba se dívat kolem sebe a rozdávat úsměvy. Lidé k sobě začínají mít daleko. A asi bude hůř. A pro každého má štěstí jiný význam. I já přeji všem vysoký index osobního štěstí v běžném životě.

ODPOVĚDĚT

5

Máte pravdu,i když je při všech starostech, stresu a všeho současného hektického málokomu do úsměvu.

ODPOVĚDĚT

5

Zajímavé čtení

ODPOVĚDĚT

5

úsměv je nakažlivý:-)

ODPOVĚDĚT

6

Zajímavé čtení k zamyšlení...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Minule jste měli možnost se seznámit se základními charakteristikami lidí s energií Dřeva a Ohně.

Přirozený vývoj: Ukázka z připravované knížky Lei Raif

Přirozený vývoj: Ukázka z připravované knížky Lei Raif

Autorka příběhů na nejrůznější témata, numeroložka a příležitostná kartářka Lea Raif nám dnes nechá nahlédnout...

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Vztahy jsou zapeklitá věc, zvláště ty rodinné. A jde-li o vztah matka - dcera, bývá...

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií kovu

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií kovu

Při představování základních energií pěti elementů se dnes dostáváme k energiím, které mají jinový, tedy...

Povídka z mezizenami.cz: Nerozhodná 3. díl

Povídka z mezizenami.cz: Nerozhodná 3. díl

Zbytek odpoledne se opaluji na druhé terase bez bazénu. Snažím se číst. Ale je to,...

Tarotový výklad říjen 2017

Tarotový výklad na říjen 2017

Říjen je desátým měsícem roku podle Gregoriánského kalendáře a má 31 dní. Český název je...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

LUPENKA

Doporučil by mi někdo něco na lupenku?

ZAHRADNÍ NÁBYTEK

Hledám zahradní nábytek, který nebude potřebovat moc ...

IMUNITA - VITÁMÍNY APOD.

Ahoj holky, můžete poradit co doma teď berete na imunitu a ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz