Domácnost

V mokrém oblečení ztrácíme teplo 20krát rychleji. Řešením je impregnace na textil

Po nepromokavém funkčním oblečení se dnes shání už každý. Dávno není jen výsadou milovníků outdoorových sportů.

Přesto není snadné, a už vůbec ne levné, si nepromokavé oblečení pořídit. Pořád nás nemile překvapují boty, které provlhnou i poté, co v nich s dítětem přejdete skrz vlastní posekanou zahradu na hřiště. O bundách, které neodolají ani srážející se vodě z mlhy, nemluvě. 

Ani funkční oděvy nevydrží být vodoodpudivé navždy 

Jen málo technologií nabízí trvale nepromokavé oděvy. U jiných je nutná nejenom šetrná údržba, ale i opakované obnovení impregnace. Zkušenosti s běžnými impregnacemi ale nebývají nejlepší. Impregnaci poškozuje opakované praní i sušička. Mnohdy též není vodoodpudivost dostatečná. Už při lokálním mikroskopickém poškození materiálu dochází ke ztrátě voděodolných vlastností. 

Moderní nano impregnace chrání lépe 

Běžná impregnace pracuje pouze na molekulární úrovní a na povrchu textilií či kůže zanechává neprodyšný souvislý film tvořený obvykle z vosku, oleje nebo silikonu. Ten se rychle vyplaví při praní, mechanicky poškodí teplem i oděrem. Jinak je na tom moderní nano impregnace na textil. Pracuje na atomární úrovni a má schopnost nejen extrémně odpuzovat kapaliny, ale i déle vydržet. 

Nano impregnace odpuzuje vodu viditelně lépe než klasická. Její životnost je až deset vyprání. Naimpregnovaný oděv lze dokonce bezpečně a bez ztráty účinnosti impregnace sušit v sušičce na prádlo. 

Zatímco běžná impregnace neumožňuje materiálu dále dýchat, textil či obuv ošetřené nano impregnací jsou nadále prodyšné. Impregnace se nesetře, odolá mechanickému poškození a je ekologická. 

Nano impregnace textilu jako 2 v 1 

Kvalitní impregnace umí poskytnout oděvům i obuvi nepromokavé vlastnosti bez toho, aby jejich povrch přestal dýchat. Druhým benefitem je získání obrovské odolnosti vůči ušpinění. To, co jste dříve neustále čistili, teď setřete klidně nasucho hadříkem, nebo stylově a efektivně nano houbičkou. 

Kde se bere vysoká účinnost nano impregnace? 

Nano technologie našly inspiraci v přírodě. Využívají tzv. efekt lotosového květu. Podívejte se na list či květ lotosu. Na jeho povrchu se neudrží kapky vody, ale ani špína. Vše po chvilce zteče a povrch zůstane dokonale suchý a čistý. Dokonce samotný květ, který vyrůstá z bláta, je zcela čistý. A na stejném principu pracují nanotechnologie. 

Zůstat v suchu znamená zůstat zdravými

Při mokrém oblečení či obuvi ztrácíme teplo až 20krát rychleji. Voděodpudivost a voděodolnost jsou proto důležité vlastnosti především zimního šatníku a botníku. V mokrém oblečení se snadno nachladíme. Díky tomu jsme pak málo odolní vůči virům, ale i bakteriím. Cesta k suchému šatníku je přitom přímá a snadná – stačí si vše ošetřit nano impregnací. 


Naimpregnujte se na hory 

Chystáte se na lyže a do hor? Přípravou na zimní dovolenou, i na zimu obecně, by měla být důkladná impregnace bund, obuvi, čepic i rukavic. Impregnovat lze koženou, textilní, outdoor i městskou obuv, veškeré oděvy, především bundy a kombinézy. 


Dítě v suchu 

Nejzranitelnější jsou, pokud jde o přemočení a následné nachlazení, děti. Milují louže, kapky deště, nemluvě o sněhu. Mnohdy je během dne nemáme vůbec na očích. Jsou ve školce, ve škole, a učitelé málokdy ohlídají, že se vaše dítě přemočilo do poslední nitky. Díky oděvům a botám ošetřeným nano impregnací zůstanou v suchu. Navíc nebudete muset tak často prát. Už nemusíte ze školky nosit co dva dny domu oteplovačky na vyprání. Postačí vlhký či dokonce suchý hadřík a špína se snadno setře. Právě u dětí je nano impregnace naprosto nenahraditelným pomocníkem.


KP
Foto:Pixabay


Diskuze: příspěvků