Bydlení

Vánoční hvězda: živý symbol svátků

Sbírání kytiček

Nejen my nebo naši němečtí sousedé jsme si zvykli kupovat vánoční hvězdu právě v prosinci. Jako součást sváteční výzdoby se objevuje i v jiných koutech světa, kromě Evropy a Ameriky například i v Austrálii.

Ovšem stále více příznivců získává také ve východoasijských zemích, třeba v Číně, Japonsku, na Taiwanu nebo v Jižní Koreji. K vidění je i na oslavách čínského nového roku.

V Egyptě i v Turecku

A nejen tam, vánoční hvězdu neboli poinsettii byste mohli zahlédnout poměrně běžně například v Africe. V Egyptě se totiž pěstuje už od 60. let 19. století. V této zemi a také třeba v Turecku ji však využívají k výzdobě bez ohledu na sváteční čas. Například v Turecku se hvězdě říká Atatürkova květina. Jméno zakladatele současného Turecka, generála Kemala Mustafy známého jako Atatürk, získala proto, že patřila k jeho oblíbeným rostlinám. A v Egyptě poinsettii zase přezdívají Bent El Konsul – konzulova dcera.

Honosně i skromně

Vánoční hvězda je vděčnou živou dekorací. Chcete-li dosáhnout většího efektu, nabízí se seřadit na stole řadu malých rostlin, umístěných například do skleněných nádob.

Dekorace z vánočních hvězd

Další řešení? Využijte jednotlivé větvičky, které přivažte stužkou k příborům nebo jimi ozdobte ubrousky. Poinsettii samozřejmě můžete zakoupit i více vzrostlou, v tom případě na sváteční stůl dobře poslouží jedna hrnkovka. Její květník pak stačí vhodně odekorovat, například šňůrami z perel a peříčky, hodně populární je přízdoba z menších vánočních ozdob.

Vánoční hvězda

 

A pokud vás zajímají aktuální vánoční trendy, pak vězte, že se vrací kožešiny přírodní i umělé, a tak se nabízí hvězdu postavit v květníku například na komodu a pořídit jí „šál“ z kožešinky.

Aby vydržela déle

Připomeňme si, že vánoční hvězda má ráda stálou pokojovou teplotu, která by neměla přesahovat 22 °C. Rovněž se vyvarujte průvanu, který jí – stejně jako ostatním hrnkovkám – nesvědčí, ovšem stejně tak vadí i blízkost topení. A co ještě? Nestavte ji poblíž mísy s ovocem či zeleninou.

Až ji vyberete vhodné místo, myslete také na zálivku a to tak, aby jí nevyschly kořeny. Pokud začnou listy vánoční hvězdy žloutnout nebo dokonce odpadávat, berte to jako signál, že jste zálivku poněkud přehnali, a přebytečnou vodu z podmisky okamžitě vylijte. V období květu rostlinu jednou měsíčně přihnojujte.

Připravila: Marcela
Foto: Stars for Europe
10. 12. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků