Domácnost

Vánoční hvězda

Blížící se svátky si zpravidla nedokážeme představit bez několika symbolů, mezi než určitě patří i hrnková rostlina poinsettie zvaná vánoční hvězda. Ještě ji doma nemáte? Nejvyšší čas si ji pořídit!

Vánoční hvězda je k dostání v mnoha barvách, nejvíce tradiční červenou doplňují variace s krémovými, žlutými, naoranžovělými, růžovými nebo třeba i žíhanými listy. Správně odborně bychom však měli napsat – listeny. Protože to, co ještě mnozí považují za květ této trvalky, květem není (ten hledejte ve středu listenů, jde o malé pupeny). Nic to však poinsettii neubírá na její kráse.

 

Pečlivý výběr

V obchodě si rostlinu dobře vyberte – pokud stojí nedaleko dveří nebo naopak blízko topení, nechte ji tam a poohlédněte se po jiné. Přílišné teplo stejně jako chlad od dveří jí totiž nedělá dobře. Obecně nemá ráda mrazivé a chladné teploty, proto si vybranou vánoční hvězdu se zdravými listy nechte pečlivě zabalit, aby cestu domů přežila bez úhony.
 

Kam s ní

V interiéru ji můžete postavit na světlé místo, tedy kromě zmiňovaného topení, a dopřejte jí teplotu kolem 15 až 22 stupňů Celsia. Zvládne sice i větší výkyvy, ale proč pokoušet její odolnost? Průběžně ji zalévejte, ovšem ani to se nemá přehánět – platí, že poinsettie přežije spíše krátké období sucha než nadbytek vody. Povadlé listy signalizují, že vláha chybí, přehnaná zálivka zase může vést k opadání listů. A abyste zamezili vzniku skvrn a nahnědlých okrajů, přidejte do zálivku zhruba jednu za měsíc hnojivo na pokojové květiny. Přestože se říká, že si každoročně máme kupovat novou poinsettii, při správné péči máte šanci, že i když barevné listy časem opadají, můžou se znovu objevit.
 

Jednoduchá dekorace

Protože rostlina je sama o sobě zdobná, netřeba z ní vytvářet náročné květinové aranžmá. Klidně ji ponechte v květníku, který jen šikovně dozdobte. Stačí ho například omotat barevným lýkem nebo pruhem tkaniny v tradičních vánočních barvách a připevnit několik plátěných hvězdiček, nebo je vyrobte z několika svitků skořice. Stejně dobře ovšem bude vypadat doplněná jen zelenými větvičkami jmelí, které položíte do tvaru věnce kolem květníku. Jednoduše a efektně zase působí „límec“ na květníku vyrobený z usušených plátků jablek nebo pomeranče; stačí je jen přilepit nebo provléknout pevnější nití a přivázat.

 

Další řešení?

Zkuste sesadit dvě tři hvězdy do jednoho truhlíku a dozdobit je šiškami a větvičkami z lesa. Poinsettie se dá také využít v řezané podobě, pak jen konce větviček nechte přežehnout plamenem svíčky, aby nevytékala míza, případně je zakápněte voskem.


Připravila: Nora
Foto: Stars for Europe
7. 12. 2015


Diskuze: příspěvků