Hobby

Vybíráte cross trenažér?

Sbírání kytiček

Možná jste pod stromečkem našli obálku s penězi, abyste si sami pořídili to, po čem toužíte a co by vám udělalo radost. A možná už delší dobu uvažujete o nákupu sportovního trenažéru, jen zatím nevíte, který je pro vás ten nejvhodnější…

Velmi oblíbené jsou cross trenažéry – pohyb na takovém stroji, jinak také eliptickém trenažéru, se velmi podobá jízdě na běžkách. Oproti rotopedu procvičíte nejen boky, hýždě a nohy, ale zapojíte i horní polovinu těla, tedy svaly zad, prsou, paží a ramen. Velkou výhodou je dynamický pohyb bez tzv. mrtvého bodu, díky čemuž dochází k minimalizaci zátěže kolen.
 
 

 

 Pro snazší výběr vám přinášíme několik rad, které vám výběr alespoň trochu usnadní.

  • Crossový trenažér je třeba vždy vybírat podle toho, kdo na něm bude pravidelně cvičit. Jiný model bude vyhovovat aktivnímu sportovci, který má cvičení na trenažéru pro udržení kondice v rámci tréninku, a jiný bude vhodný k příležitostnému cvičení a odreagování.
  • Nejdůležitějším kritériem pro výběr je váha a výška osoby, která bude stroj využívat. V případě, že bude na trenažéru cvičit více členů domácnosti, je nutné vybírat rám stroje podle nejtěžší osoby. Výška osob pak určuje délku kroku, ta souvisí s velikostí rámu stroje. Obecně vzato se lépe cvičí na strojích s krokem 40 cm (a více) než na menších strojích. Stroje s delším krokem jsou univerzálnější, a proto vhodnější pro více uživatelů.
  • Klíčovým údajem pro účinné cvičení je měření tepu. Existují celkem 3 možnosti, jakými stroj údaje o tepové frekvenci získává. Základním způsobem je přenos dat pomocí ušního snímače nebo dlaňových senzorů. Tyto varianty jsou ovšem méně přesné, vhodné spíše pro hrubou představu. Zcela přesné je měření tepu pomocí hrudního pásu, který bezdrátově do počítače přenáší údaje o tepové frekvenci. Jako volitelné příslušenství pro získání přesných údajů o tepu můžete například pro stroje Kettler dokoupit tzv. Cardio Puls Set .
  • Zajímejte se o záruční podmínky. Někteří výrobci garantují na produkty prodlouženou záruku. Vždy se předem informujte, na co se vaše záruky vztahují. Pak se nemusíte bát, že v případě závady stroje budete muset investovat do jeho opravy – o to se postará prodejce.
  • Přemýšlíte, jak stroj dopravíte domů a jak ho zvládnete zapojit? Někteří výrobci nabízí svým zákazníkům nadstandardní servis. Služby spojené s koupí trenažéru vám ulehčí spoustu práce. Například koupíte-li trenažér značky Kettler, zboží vám vyškolení odborníci dovezou až domů, stroj sestaví, předvedou, jak funguje, a v případě nutnosti zodpoví všechny vaše dotazy. Navíc společnost Kettler garantuje bezplatný záruční servis přímo u zákazníka.
  • Náročnější uživatelé ocení atraktivní funkci moderních trenažérů, a to možnost připojit crossový trenažér k PC a trénovat se speciálními programy. Tato „vychytávka“ vám umocní zážitek z pohybu díky zobrazení krajiny na obrazovce, umožní vám změřit síly v on-line závodě, ale hlavně vám zprostředkuje analýzu tréninkových dat a archivaci jednotlivých tréninků.
  • Při výběru byste neměli podcenit technické parametry produktu, které vám napoví, jak dlouho bude trenažér funkční bez nutného servisu. K dostání jsou levné stroje, které mají kloubní spoje řešeny pomocí kluzných pouzder. Jejich životnost je však značně omezená. Vhodné je vybírat trenažéry, které mají tyto spoje (i šlapací střed) řešeny pomocí průmyslových ložisek. Vybírejte tam, kde vás na možná rizika upozorní zkušení odborníci.
  • Rozhodujícím kritériem  bude jistě i cena. V některých případech se ovšem nevyplácí moc šetřit. Levnější výrobky vám nenabídnou takovou ergonomii pohybu, jejich kvalita často pokulhává. Snadno se může stát, že do stroje nakonec investujete více, než byste dali za kvalitní cross trenažér s prodlouženou zárukou a nadstandardním servisem. Crossové trenažéry jsou složitější stroje než klasické rotopedy, a proto je vyšší i jejich cena. Crossy pro domácí cvičení s přiměřenou kvalitou můžete sehnat okolo 15 tisíc korun. Za 25 tisíc pořídíte vysoce kvalitní trenažéry s programy a špičkovou ergonomií. Pro nejnáročnější uživatele jsou v nabídce luxusní stroje vybavené nejpřesnějším brzdným systémem, programovatelnou elektronikou a přesným vyhodnocováním tréninku. Tomu však odpovídá také cena – až 40 tisíc korun.
  • Nekupujte zajíce v pytli! Někteří výrobci nabízí možnost vyzkoušet si stroj ve specializovaném ukázkovém centru. Tuto službu můžete využít například při výběru posilovacích strojů značky Kettler. Vyzkoušet je můžete ve specializovaném fitness showroomu, kde vám veškeré dotazy ohledně výběru toho nejvhodnějšího stroje zodpoví zkušení odborníci.
Více informací se dozvíte na www.kettler.cz.
 
Připravila: Šárka
Foto: Kettler
30. 12. 2010
 
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků