Cestování

Vychutnejte si dovolenou ve Španělsku. V každém kraji na vás čeká jiné národní jídlo

Milujete jídlo? Zažijte dovolenou jinak a prozkoumejte španělské gastro speciality. Se slovníkem v ruce si objednáte v restauracích pstruha, tresku nebo kalamáry, z desertů vás nadchne pečený vanilkový pudink. Kraj, kterému dominuje víno, plody moře, ryby, zvěřina a luštěniny budete milovat. Ne nadarmo se praví, že láska prochází žaludkem.

Do španělských restaurací jedině se slovníkem

Do země se nejlépe dostanete letecky. Nejrychlejší dopravou se pyšní Katalánsko, kam se dopravíte z Prahy za dvě a půl hodiny, pět hodin poletíte na Kanárské ostrovy. Měnou je od roku 2002 euro a do země vycestujete na občanský průkaz.

Ve Španělsku se v turistických destinacích domluvíte anglicky, ale nespoléhejte na to. Raději si s sebou vezměte slovník, zejména pokud budete objednávat jídlo v restauraci. Jídelní lístek v angličtině najdete zřídka a španělské pokrmy mají své specifické názvy. S pomocí slovníku je bezproblémově přelouskáte.

Jih vás v létě nadchne tropickými teplotami

Na severu země vás čekají teploty v letních měsících mezi 20 °C až 25 °C, na jaře a na podzim čekejte kolísání mezi 15 °C a 18 °C a v zimě počítejte s výrazným ochlazením. Na jihu Španělska jen stěží naměříte v letní sezóně teplotu pod 28 °C a často přesáhne tropických 30 °C. Návštěva této destinace je ryze pro teplomilné osoby. Na ostrovech dosahuje teplota v hlavní sezóně kolem 26 °C, vyjma Kanárských ostrovů, kde zažijete ještě o něco větší vedro. Užijete si vodní sporty, mezi které patří windsurfing, na vybraných místech se můžete potápět, u hotelů na pláží je v nabídce také jízda na banánu.

 

Zájezd s all inclusive stravováním si zamilujete

Vynikající jídlo ochutnáte v hotelech s all inclusive stravováním nebo ve vybraných hotelech s plnou penzí. Vybíráte-li hotel na poslední chvíli, zvolte z last minute zájezdů do Španělska, které se vyplatí. Při koupi dovolené si ověřte, co vše je v ceně. Zkontrolujte, zda se do ceny zájezdu počítá slunečník a lehátka na pláži a také si ověřte typ dopravy. Při pobytu s cestovní kanceláří jsou automaticky v ceně služby delegáta, který vám bude nápomocen v případě, že se vám něco ztratí, budete hledat lékaře nebo budete chtít poradit například s výběrem vhodné restaurace.

Luštěniny na tisíc způsobů?

Za základní suroviny, které provincie spojují, je považován vynikající olivový olej, česnek, papriky a rajčata. Tyto potraviny se prolínají napříč recepty po celé zemi, ale jejich úprava a způsob zpracování se diametrálně odlišují. Zatímco v některých provinciích se používají velice zřídka, jinde tvoří základ každého pokrmu. Na pobřeží Costa Brava nebo v Barceloně si objednejte karamelový pečený pudink flan, který je typickým desertem v Katalánsku. Málo navštěvovaná Galicie vás zaujme chobotnicemi nebo masovým pirohem, který jinde ve Španělsku jen těžko ochutnáte. V Asturii si zakupte světoznámou směs jitrnic a fazolí, která se nazývá fabada. Kraj Kastilie-León vás uctí pokrmy z luštěnin. Dříve se v celém Španělsku jedly hojně luštěniny. Bylo to za dob, kdy lidé pracovali tvrdě na poli a luštěniny jim skýtaly vysoké procento energie. Jen málo provincií drží tyto tradiční pokrmy až do současnosti.

 

Rybí pokrmy a plody moře vládnou přímořským oblastem

Mezi navštěvované destinace v Andalusii patří Costa del Maresme, Granada, Málaga či Costa Almería. Andalusie nabízí ze svých tradičních pokrmů malé smažené rybičky, které se pojídají celé včetně hlav. Jedná se o street food, který u moře dostanete na každém rohu.

V Baskicku si pochutnáte výborně upravené rybě na jakýkoli způsob. Pokud máte ryby rádi, objednejte si tresku s omáčkou, v kraji Navarra kraluje pokrmům pstruh. Katalánsko vás uctí masem. Teplou polévku gazpacho dostanete v Kastilii-La Mancha. Ve Valencii vám naservírují tradiční paellu.

Obyčejně se jí hodně ryb a mořských plodů kolem pobřeží. Ve Španělsku seženete čerstvé ryby, chobotnice a pokrmy z nich připravované jsou lahůdkou. Ostrovy vás osloví likéry a sýry.

Podnikněte výlety mezi regiony

Vyrazte na výlety ve vámi vybrané zemi nebo si zvolte místo pobytového zájezdu poznávací dovolenou. Zábavě se meze nekladou ani ve Španělsku a najdete zde perfektní bary, muzea, galerie, tobogány, zábavní parky a vodní světy. Vyjma výborného jídla a dobrého pití se skvěle pobavíte s přáteli nebo zde naleznete zalíbení v historických památkách země.

 

Cestování v rámci Španělska je zajímavým kulturním zážitkem. Vyjma vynikajícího jídla a španělského vína poznáte místní rozmanitou kulturu. Zajímavým krajem na poznávání španělské historie je bezesporu Andalusie, kde na vás čekají krásné historické stavby v Madridu, Barceloně, Seville a v okolí těchto měst. Nedaleko Barcelony nevynechte úchvatný klášter Montserrat.

 

Vydejte se do Španělska i mimo sezónu

Na poznávací zájezd jeďte na konci září nebo v říjnu. Na pobytové zájezdy se vydejte v září. Ideální je vypravit se na zájezdy po turistické sezóně, kdy jsou levnější ceny dopravy a také ubytování. Hotely mají volné kapacity a pláže nejsou přeplněné.

KP
Foto: Travel Portal
30. 8. 2016
 


Diskuze: příspěvků