Čistě vyprané prádlo je vizitkou každé hospodyňky. Aby vánm šla i tak obyčejná práce jako je praní ještě lépe od ruky, připravili jsme pro vás osvědčené vychytávky.
Šikovné rady pro všechny pradlenky jsme konzultovali s Janou Očadlíkovou ze společnosti Henkel ČR.
Vybíráme prací prostředky
Na běžné, středně až silně špinavé prádlo vyrobené z často používaných materiálů (bavlna, směsové tkaniny z bavlny a syntetiky) používejte univerzální prací prostředky. Dělí se na dvě skupiny – na bílé a stálobarevné prádlo, v jejichž složení mezi základními přísadami najdete například optické zjasňovače nebo bělící látky, a na barevné prádlo (bez bělících látek, ovšem se složkou ochraňující barvy). Na jemné tkaniny a na prádlo znečištěné běžným denním nošením používejte speciální prostředky.
Kam ho dávat?
Sypké prášky se běžně vkládají rovnou do přihrádky na prací prostředek, stejně tak i tablety. Tekuté prací prostředky se doporučuje nalít do dávkovače a ten vložit přímo do bubnu na prádlo. V současné době stále oblíbenější gelové kapsle se také dávají do bubnu pračky, avšak pod prádlo.
Kolik toho najednou vyprat
Osvědčená rada zní – oblečení a další kusy vložte do bubnu v takovém množství, aby mezi suchým prádlem a horní částí bubnu zůstala mezera na šířku dlaně.
Proč používat aviváž
Každý určitě ví, že během praní se textilie všelijak překrucují, což je potřeba, aby se zbavily špíny, avšak pak nezřídka bývají tvrdé na omak. Další problém představují tkaniny s vysokým podílem syntetických vláken, v nichž při nošení vzniká elektrostatický náboj. Výsledek? Látka se doslova „přilepí“ na pokožku a navíc přitahuje špínu.
Proto se doporučuje používat aviváž, díky níž pak oblečení bude měkčí na dotek, snáz ho vyžehlíte, a díky neviditelnému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se ani nebude tolik špinit. Fakt, že navíc pěkně voní, berte jako příjemný bonus.
Jak dávkovat prací prostředek
Doporučení jednotlivých výrobců najdete na zadní straně obalů jejich přípravků a to s ohledem na míru zašpinění i tvrdost vody. Co určitě nemá cenu? Používat více prostředku – prádlu se sice nic nestane, ale vyjde vás to dráž. Naopak menší množství přírpavku, zejména pokud ho takto používáte delší čas, přispívá k šednutí prádla. Navíc bavy na tkaninách postupně ztratí svou sytost, nelze počítat s tím, že se špína zcela odstraní, a ještě hrozí vznik mastných žmolků.
Odbornice doporučuje
Moderní prací prostředky jsou koncentrované, tudíž vám postačí menší množství než dřív. Ale jak se v nich vyznat, když v obchodech na první pohled vidíte velké balení pracího prostředku, jeho gramáž či údaj o množství v litrech a cenu? Mnohem snazší to máte u výrobků, kde se k tomu ještě uvádí údaj, kolik pracích dávek vám ten či onen přípravek nabízí. „V západní Evropě je cena za prací dávku běžnou měrnou jednotkou, protože jako jediná umožňuje spotřebiteli univerzální a objektivní cenové srovnání,“ uvádí Jana Očadlíková.
Připravila: Marcela
Foto: archiv společnosti Henkel ČR
18. 9. 2013