Domácnost

Vysavače a změny od 1. 9. 2014

Sbírání kytiček

Chystáte se na nákup nového vysavače? Pak zbystřete pozornost, protože včerejším dnem vstoupila v platnost nová vyhláška Evropské unie, která se týká i nás. Co se tedy mění?

Stručně řečeno – jde o dvě zásadní věci. Tou první je omezený maximální příkon vysavačů a tou druhou je energetický štítek, který se u těchto spotřebičů nově zavádí. Byť oboje spolu vlastně souvisí.

 

Jak je to příkonem

Od včerejška mají výrobci povinnost uvádět na trh vysavače s maximálním příkonem 1600 W. Neznamená to, že byste nyní obchodech neobjevili spotřebiče tohoto typu s vyšším příkonem, jde však o doprodej starých zásob. Abychom ale byli přesní – toto nařízení se týká řady sáčkových i bezsáčkových domácích vysavačů, avšak neplatí pro vysavače: na baterie, pro mokré čištění, robotické a průmyslové.

 

Kvalita vysávání

Možná si v této souvislosti položíte otázku: Když se sníží příkon, neovlivní to výkonnost vysavače směrem dolů? Podle výrobců nikoliv. Někteří podotýkají, že jejich spotřebiče mají vysoce výkonný motor, který spotřebuje méně energie, nabízejí moderní technologie řešící účinnost čištění či speciální tvary hubic, které dokonale odstraní prach.

 

Spotřeba nemusí být zásadní

Energetický štítek uvádí řadu parametrů, včetně energetické třídy a spotřeby ve wattech. „Její stupnice je rozdělená od nejvyšší třídy A po nejnižší G. Přes dominantní postavení tohoto ukazatele na štítku ale nelze energetickou třídu považovat při nákupu vysavače za vodítko pro výběr, jelikož ve skutečnosti neudává žádné informace o tom, jak účinně vysavač vysává. Spotřebič ve třídě A s výkonem 850 W může vysávat velmi dobře, může ale dosahovat také značně neuspokojivých výsledků,“ říká Kateřina Pavelková, PR manažerka společnosti Bosch a Siemens domácí spotřebiče.

 

Energetický štítek pod lupou

Energetická třída navíc není jediným sledovaným parametrem, na štítku jich najdete celou řadu. Dále jde o:

  • roční spotřebu energie (kWh/rok);
  • třídu zpětných emisí prachu: tato hodnota udává čistotu vyfukovaného vzduchu, v podstatě kvalitu filtrace, a označuje se písmeny A až G (A je nejvyšší);
  • hladinu síly zvuku: neboli hlučnost vysavače, jež se uvádí v decibelech (dB);
  • výkon čištění: označuje se zvlášť pro koberce a tvrdé podlahy, opět písmeny A až G, přičemž A představuje třídu s nejvyšším výkonem. Dříve se i bez energetických štítků u vysavačů uváděl sací výkon, tento parametr je nyní nahrazený účinností odstraňování nečistot neboli výkonem čištění.

 

Podle čeho se rozhodovat?

Energetické štítky jsou přehledné a umožní zákazníkům rychle porovnávat stejné charakteristiky výrobků napříč celou nabídkou vysavačů. Nejsou ale jediným faktorem při výběru spotřebiče, protože kupující se rozhoduje i na základě vlastností, které štítky nepokrývají. Jedná se například o osobní zkušenost s výrobky dané značky a samozřejmě záleží také na ceně. Poskytují ale jistotu, že klíčové parametry budou nyní sledované stejnou metodologií u všech výrobců,“ uvádí Olga Pishchukhina, marketingová manažerka Floor Care & Garment Care Philips.
 

Připravila: Marcela
Foto: Philips
2. 9. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků