Využívejte dešťovou vodu

Existuje mnoho důvodů, proč využívat dešťovou vodu. Nejen že je tento přírodní zdroj zcela zdarma, ale ještě přináší řadu environmentálních, společenských a ekonomických výhod. Osvojte si i vy zelenější způsob života a začněte s využíváním v domácnosti.

Využívejte dešťovou vodu
Zobrazit fotografii v galerii

Odborníci potvrzují, že kvalita dešťové vody je dostačující pro širokou škálu využití na zahradě i v domácnosti. Ověřte si však, zda je střešní krytina vašeho domu dostatečně bezpečná a neuvolňuje škodlivé látky. U střech z pálené nebo betonové krytiny se není čeho obávat. Plechové střechy jsou na sběr vody také vhodné, ale je třeba je pravidelně kontrolovat kvůli výskytu rzi nebo uvolňování nátěru. Zpozornět je nutné u starých opotřebovaných střech nebo materiálů jako eternit či asfalt, které mohou ovlivnit kvalitu zachycené srážkové vody. 


Výhody sběru dešťové vody 

Dešťová voda má ideální pH a obsahuje dusičnany, které jsou nezbytné pro zdraví zahrady. Naopak neobsahuje chlór, je chudá na soli a minerály, a ve srovnání s pitnou vodou je vhodnější na zavlažování zahrady. Rostliny tuto vodu zkrátka milují. Využíváním dešťové vody v domácnosti a zahradě šetříte pitnou vodu, která je cenným přírodním zdrojem. Snižujete také množství energie spotřebované na zásobování domácnosti pitnou vodou. Pokud sbíráte dešťovou vodu, méně jí teče do kanalizace – a vy opět šetříte. 


Nadzemní či podzemní nádrž? 

Dešťovou vodu lze využívat nejen na zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. „Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž připojená na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží však vyžaduje náročnější stavební úpravy jak na pozemku, tak v samotném domě. Tyto nádrže pak mohou být napojeny i na systémy automatického zavlažování,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. 


Objem podzemních nádrží obvykle začíná na 1000 litrech. Sběr dešťové vody pomocí tohoto systému dokáže domácnosti ušetřit až 50 % pitné vody. Princip podzemních nádrží je jednoduchý. Voda odtéká ze střechy odtokovým potrubím do nádrže. Protéká přes filtr, který zachycuje nečistoty. Filtr je obvykle umístěn pod víkem nádrže tak, aby byl snadno přístupný pro čištění. 


Na sběr dešťové vody nad zemí se nejčastěji využívají sudy. Obvykle jsou vybaveny víkem, aby nedošlo ke znečištění vody. „Jejich výhodou je snadná instalace a manipulace. Sud stačí umístit pod okap, případně k němu připojit sběrač dešťové vody. Jejich používání nedoporučuji v zimních měsících. Pokud přemýšlíte nad vhodným sběrným systémem na dešťovou vodu, poraďte se s odborníky, kteří vám pomohou vybrat tu správnou nádrž,“ dodává David Benda z Hornbachu. 


Jak nádrž nainstalovat 

Instalace nadzemních nádrží je velmi jednoduchá. Obvykle stačí sud umístit přímo pod okap. Existuje však i sofistikovanější řešení sběru dešťové vody, a to pomocí tzv. sběračů. Ten se instaluje na konec okapu a je vybaven ochranou před přetečením. Tato ochrana funguje zajistí odvádění přebytečné vody přímo do kanalizace. Předejdete tím nepříjemnostem s přetečením nádoby. 


Vodu ze sudu můžete rozvést po zahradě samospádem nebo pomocí čerpadla. K dispozici je mnoho druhou čerpadel. Netlaková sudová čerpadla jsou přizpůsobena velikostně i ergonomicky ke snadnému uložení a hravě si poradí s přečerpáváním vody z jednoho místa na druhé. 


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Hornbach

Foto: Hornbach

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Chytáme, využíváme

ODPOVĚDĚT

2

My dešťovky využíváme dost. Nechali jsme si totiž od pokrývačů, kteří nám nedávno pokládali střešní krytinu s posypem z blachotrapez.cz, udělat i okapy. Namířili jsme je přímo do sudů, které máme na zahrádce. Zalévání záhonů je konečně hračka. To pumpování mě nebavilo.

ODPOVĚDĚT

2

My také využíváme dešťovou vodu. Máme velkou zahradu, takže ji využíváme na zalévání. Letos hodně pršelo, takže máme nádrž na dešťovou vodu od jara ještě pořád plnou :-) . Máme ji letos první rok, tak uvidíme, jak to bude s vodou příští roky, když nebude třeba tolik pršet. Manžel k nádrži koupil taky hladinoměr , abychom viděli, kolik je v ní vody.

ODPOVĚDĚT

2

po dešťové vodě vše lépe roste, je škoda ji nevyužít

ODPOVĚDĚT

2

Máme tři nádrže. Na zahradě je to nutnost.

ODPOVĚDĚT

6

Dešťovku chytáme a využíváme.

ODPOVĚDĚT

6

Bydlím na bytě, tak se mě tohle netýká.

ODPOVĚDĚT

4

Využíváme na zalévání zahrady...Letos hodně prší, tak máme nádrže pořád plné...

ODPOVĚDĚT

3

U nás dohromady neprší, tak není co využívat.

ODPOVĚDĚT

4

dešťovou vodu dost využíváme,máme velké nádrže

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Konečně můžeme zase vyrazit ven! Přemýšlíte, kam se s dětmi vrtnout jako první? Co takhle...

Jak připravit zahradu na suché léto

Jak připravit zahradu na suché léto

Pamatujete na loňské extrémní výkyvy počasí, kdy především zemědělce a zahradníky potrápila dlouhá sucha?

Titulka pro: Jaké víno se hodí ke svátečnímu menu

Jaké víno se hodí ke svátečnímu menu

Slavnostní chvíle, dobré jídlo a kvalitní víno – kdo by takové spojení neměl rád? Pokud...

5+1 tip jak na suché vlasy

5+1 tip jak na suché vlasy

Máte suché vlasy? Určitě v tom nejste sama! To je ovšem velmi malá útěcha. Zbavit...

Správná péče o vlasy podpoří jejich růst

Správná péče o vlasy podpoří jejich růst

I když je dnes díky různým metodám snadné nechat si prodloužit nebo zahustit vlasy, není...

Titulka pro: Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Také vždy obdivujete dokonale sladěné zahrady, které nabízejí nespočet útulných zákoutí a vždy vypadají, jako...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz