Domácnost

Z nebankovních půjček nemusíte mít strach

Chybí vám peníze do výplaty, potřebujete půjčit na novou pračku, nebo sháníte větší úvěr na auto či bydlení?

Jistě řešíte, zda vám mohou půjčit známí, budete muset do banky nebo zariskujete a vezmete si nebankovní půjčku. Ale opravdu je úvěr u nebankovní společnosti takový risk? O nebankovních půjčkách se dozvíte spoustu negativních informací. Právem je šíří lidé, již s nimi mají špatné zkušenosti. 

Opravdu se stává, že je poskytovatel půjčky podvede, ve většině případů jim prostě zatají nějaký poplatek. Dlužníci pak za každý den prodlení platí nesmyslně vysoké pokuty, nebo ve skutečnosti zaplatí spoustu peněz, přestože jim byl přislíben nízký úrok. Ne všechny nebankovní společnosti však se svými zákazníky jednají takto nepoctivě.

Existují i férové nebankovní půjčky 

Na trhu se najdou poctiví i nepoctiví poskytovatelé a je jen na vás, ze které skupiny si vyberete. Jste-li ochotní číst a trochu přemýšlet, než se někde upíšete, nebudete mít nejmenší problém. Potíž spočívá v tom, že finanční gramotnost v ČR není zrovna na vysoké úrovni, a lidé se tak nechají snadno napálit. Jestli to není váš případ, nebojte se požádat o nebankovní půjčku. Mnoho spolehlivých společností na trhu působí už spousty let. Často vám vyjdou vstříc a oproti bankám nabídnou nespočet výhod. 

Proč vlastně chtít nebankovní půjčku?

Protože bývá výhodnější. Na co se hraje nejvíce, je úrok. Někteří nebankovní poskytovatelé nabízí takové úročení, že jim banky nemohou ani konkurovat. U dalších úrok možná není až o tolik nižší než v bance, ale bodují zase jinými výhodami. 

Nebankovní půjčka bývá často jediným řešením pro osoby se zápisem v registru dlužníků. Někdy to bývají opravdoví neplatiči a notoričtí dlužníci, jindy jde o slušné lidi, kteří se do registru dostali třeba kvůli tomu, že zapomněli zaplatit účet za telefon a vzpomněli si až po měsíci. Banku nebude zajímat, proč se nachází zapsaní mezi dlužníky, prostě je rovnou odepíše a půjčku jim neschválí. Nebankovní společnosti bývají benevolentnější, některé nabízí půjčky bez registru. 

K nebankovnímu poskytovateli se dále vydávají ti, kteří nemají nemovitost, jíž by mohli ručit, ani ručitele. V nebankovním sektoru jsou půjčky bez ručitele poměrně běžnou záležitostí. 

Peníze dostanete ihned, a to kdykoliv 

Úplně největší výhodou nebankovních úvěrů je jednoznačně rychlost. Půjčku si sjednáte přes internet nebo SMS zprávu a už do hodiny můžete mít peníze na svém účtu. Nezáleží, jestli je osm ráno nebo devět večer, pracovní den či víkend. Otevírací hodiny v nebankovních společnostech často vůbec neexistují, jsou připraveny vám podat pomocnou ruku kdykoliv. Většinou se ani neptají, na co vlastně peníze potřebujete. Samozřejmě ale záleží na částce, již požadujete. Chcete-li půjčit desítky tisíc, budou podmínky přísnější než při úvěru ve výši pěti tisíc korun.

Zodpovědnost leží na vašich bedrech 

O tom, zda budete s nebankovní půjčkou spokojeni, či nikoliv, rozhodujete vy sami. Nechcete-li naletět podvodníkům, dobře čtěte a prostudujte si podmínky. Mnoho společností má na webu kalkulačku, do níž si zadáte částku i dobu splatnosti a hned se dozvíte, kolik celkem zaplatíte. Přesto ale čtěte i poznámky pod čarou a detailní podmínky. 

Nebankovních poskytovatelů jsou desítky, nebojte se jejich nabídky porovnat, abyste zjistili, která z nich je ve vašem případě nejvýhodnější. Dobrý porovnávač nebankovních půjček najdete například na financer.com/cz/pujcky/nebankovni-pujcky/. Srovnává asi 40 společností, takže výběr je obrovský. Zadáte částku, splatnost, další podmínky a ihned uvidíte, jaké máte možnosti. Mít strach z nebankovních úvěrů je zbytečné.

KP
Foto: iStock


Diskuze: příspěvků