Cestování

Zabalte si do letadla

Sbírání kytiček

Hodláte vyrazit letadlem na vánoční nákupy do některé z evropských metropolí? Nebo uvažujete o tom, že byste nadělila drahé polovičce nějaký romantický výlet? Máme pro vás tipy, jak ušetřit za ubytování a jak se vyhnout peripetiím, které často řešíme při letu s nízkonákladovými společnostmi.

Na výlet se těšíme, tak proč si nechat zkazit zbytečně radost hned na letišti při odbavování? Odbavování zavazadel totiž nepatří vždy mezi nejpohodovější chvíle. Stane se, že vám z kufru něco vyndají nebo po vás chtějí nesmyslný poplatek za nedodržení přesných rozměrů kabinového zavazadla. Pokud se budete řídit podle našeho návodu, nepříjemnosti tohoto typu se vám vyhnou obloukem.

 

Kabinové zavazadlo

Každý pasažér potřebuje mít u sebe nějaké nezbytnosti, které by se měly vejít do kabinového zavazadla. Jenže jeho velikost si každý může představovat trochu jinak. Proto je třeba řídit se jasnými předpisy. Jedině tak může být dost prostoru pro všechny. Váhový limit je omezen především také únosností odkládacích skříněk. Každá společnost má své vlastní předpisy a vnitřní pravidla, které udávají, jaké má mít zavazadlo rozměry a kolik smí vážit.

Každý dopravce má tyto informace uvedeny na svých webových stránkách. Pro přehled si můžete překontrolovat, zda vaše zavazadlo splňuje váhové a rozměrové limity u dané společnosti. Jisti si můžete být například kufrem Cosmomlite značky Samsonite http://www.samsonite-nacesty.cz, který je pro cestování po Evropě doslova jako dělaný. Kufr v decentní stříbrné barvě s motivy evropských měst bude doplňkem, který na letišti rozhodně nikdo nepřehlédne. Zavazadlo je navíc extrémně lehké (1,8 kg) a splňuje rozměry palubního (40x55x20 cm) zavazadla.

 

Co do kabiny nepatří

Kromě zbraní, ostrých předmětů a nejrůznějších hořlavin se tato omezení týkají zejména tekutin. Konkrétně se jedná o jakékoli tekutiny v množství větším než 100ml na obal, a celkově 1l. Tyto tekutiny musí být navíc uzavřené v jednom společném neprodyšném obalu. Takový sáček je na většině letištích k dostání před bezpečností kontrolou zdarma.

 

A co kabelka?

Určitě se vám už také přihodila situace, kdy jste se mylně domnívala, že ke kabinovému zavazadlu můžete vzít na palubu i kabelku. Pak ale nastala situace, kdy vás při letištní kontrole donutili nasoukat kabelku do zavazadla, které se vám předtím podařilo horko těžko dovřít. Jak je to tedy doopravdy? Fakt je ten, že je téměř vždy povoleno mít k příručnímu zavazadlu kabelku. V některých případech se ale může stát, že kabelku budete muset vložit do kufru. Proto je dobré si vždy před odletem pečlivě prostudovat aktuální přepravní informace letecké společnosti, se kterou budete do zahraničí cestovat.

 

Vyhněte se nepříjemnostem 

Nejdůležitější je řídit se pravidly dané letecké společnosti. Speciálně nízkonákladové společnosti jsou vůči nedodržování limitů u zavazadel opravdu striktní. Nemá tedy cenu v tomto případě vsázet na to, že díky vašemu oslnivému úsměvu pracovník letiště přimhouří oči. Opravdu jsou v těchto případech neoblomní. Z výhodně pořízeného zájezdu by se rázem mohl stát pěkně drahý výlet.

 

Náš tip: Zapomeňte na hotel!

Nechcete být typickým turistou a rádi byste okusili, jak žijí místní lidé v evropských metropolích? Vynechejte tentokrát zbytečně drahé pobyty v hotelech a vyzkoušejte ubytování přes portál airbnb.cz, který je hitem zcestovalých nadšenců. Airbnb vám umožní pronajmout si byt či rodinný dům u místních hostitelů ve více jak 190 zemích. Jedná se o bezpečný a prověřený způsob cestování. Portál www.airbnb.cz funguje tak, že si nejprve vyberete cílovou destinaci a hostitele. Následně se spojíte s hostitelem, potvrdíte termíny a zaplatíte- to vše přes důvěryhodné služby Airbnb.cz

 

Připravila: Zuzana
Foto: Samsonite
15. 12. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků