Blogy

Zápisník zhýralé matky: Dobrodružství čeká venku, to ostatní uvnitř.

Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce hledá důvod. Je to logické, důvody poletují všude kolem. Z praxe i ze života vím, že se pochytají snáze a používají častěji. Říká se jim výmluvy. A otázka k nim vede přes Proč.

Kdo chce skutečně něco změnit, snaží se nalézt způsob. Způsob je řešení. Hledáme jej pomocí slova Jak. Důvod je tu hned. Na způsob si musíme přijít a vede k němu delší cesta. To je jako když srovnáte prášek na bolení hlavy s vodou. Prášek je okamžitá úleva, taková záplata, která řeší důsledek a se kterou odezní bolest za pár minut. Vodou řešíme příčinu. Popíjením vody odchází bolest pomaleji, ovšem s dlouhodobým účinkem. Chcete polykat pilule nebo pít čistou vodu? 

Já popíjím už léta čistou vodu. V mém osobním i profesním životě dlouhodobě používám Jak. K očistě tělesné i mentální se snažím vést i své klienty v kurzech FIT a FRESH, při koučování a mentoringu. 

Od počátku tohoto roku xkrát denně řeším právě s klientkami situace, které je dovedly do slepé uličky. U většiny je společným jmenovatelem nadváha. U žen potom fakt, že se staví na poslední místo. Ocitají se v bludném kruhu – opakovaně slýchám přirovnání ke křečkovi v kolečku. Dobrovolně se stávají služkami. Rezignují na svůj vzhled. 

Zrovna včera jsme s několika ženami rozkládaly jejich témata. Nosným motivem jejich mistrovství je stavění sebe na poslední místo – v hierarchii rodiny, v partnerském vztahu, v práci. 

Slyším, jak je partner soustavně znemožňuje a ponižuje. Bojí se pohnout z místa – schází jim odvaha. Nemají na sebe čas -nehledají ho. Ví, že to není dobrý přístup, ale jinak to prý neumí. Mnohé z nich vypráví, jak končí v ordinacích lékařů se stavy úzkosti, panickými atakami a diabetem mellitus 2. stupně. Možná se na mě teď naprdnete, ale fakt slyším výmluvy a omluvy. 

Sama jsem trpěla nadváhou, nízkou sebeláskou, urputnými bolestmi kolen, došlo i na kyčle. Dotáhla jsem své stavy od úzkostí k silném syndromu vyhoření. Vykrmovala své tělo a oblbovala mysl výmluvami. Živila své rozbourané sebevědomí omluvami. Až když jsem vyhledala kouče a začala postupně svůj život s k u t e č n ě řešit, dostala jsem všechno, o čem jsem si troufala jen snít. Nebylo to zadarmo! 


Až když jsem uvolnila všechna falešná přesvědčení o sobě, smířila se s tím kdo jsem a rozhodla se ke změnám, zhubla jsem a začala dělat to co mi dává smysl. Pomáhat ženám žít život, jaký si zaslouží. 


Když dosáhneme jakéhokoliv výsledku, s nímž jsme spokojené, neměly bychom ustrnout. Životní příběh se děje, nestojí. My bychom se měli rozvíjet s ním. K tomu, abychom měly cestu snazší je dobré vypěstovat si vnitřní sílu a sebedůvěru. Snáze tak odoláme našeptávačům. S vyšší sebedůvěrou dokážeme pružně reagovat na stále rychleji přicházejíc změny. Dokážeme se spoléhat a rozhodovat samy. Nepotřebujeme potvrzování zvenčí. 


Začal nový rok. Bude to opět náročný a krásný rok plný změn. Popřemýšlejte nad otázkou: „Není právě teď ten čas, abych využila přirozené novoroční motivace a odhodila to, co mne nejvíc tíží“?


Zápisník zhýralé matky předchozí díl. 


Autor: Petra Krajčinovič, FIT a FRESH
Foto: Petra Krajčinovič


Diskuze: příspěvků