Blogy

Zápisník zhýralé matky: O čem ženy sní a bojí se realizovat 3. díl

Třetí nejčastější příčinou, proč ženy o podnikání více sní, než konají, je slabá motivace, přesněji řečeno nízká motivovanost v důsledku malého sebevědomí.

Nízkému sebehodnocení podléháme my ženy víc než muži. Proč se to děje? Protože jsme citlivější na recenzování od druhých a důvěřujeme od dětství vnějšímu hodnocení spíš, než vlastnímu úsudku. Z hodnocení se časem stávají přesvědčení a postoje – mocné brzdy motivace. 

Přesvědčení jsou pilířem sebevědomí. Jsou primárními východisky našich vnitřních dialogů. Tím, co si o sobě myslíme a jak se hodnotíme uvnitř naší hlavy. Přesvědčení jsou „pravdy o nás“, kterými si dokola potvrzujeme většinou svou neschopnost a nekompetentnost. Ta nejsilnější přesvědčení by se dala přirovnat k taxisu mezi vnitřními překážkami. Překonat je není snadné a chce to trochu cviku, ale důležitá zpráva je, že to jde! 

Čím jsme mladší, tím je to samozřejmě snazší. Uvažujeme jednodušeji a jsme méně zatížené předsudky a psychickými bloky z prožitého života. Jsme tím pádem i silněji motivované. 

Z vlastních zkušeností i ze zkušeností kolegů, odborníků i přátel, kteří vedou svůj vysněný život, vím, že úspěch je přímo závislý na odstranění nefunkčních vzorců myšlení. Je na čase, abychom se přestali okrádat o energii, čas a peníze, co říkáte? 

O čem jsme přesvědčeni, takoví jsme! 

Vše, o čem jsme přesvědčeni a co cítíme, že je pravdivé, pro nás bude pravdivé bez ohledu na to, zda nám toto přesvědčení pomáhá, nebo škodí. Základ přesvědčení vzniká v dětství a jeho podstatou je posuzování a hodnocení. S přesvědčeními se nerodíme, získáváme je v první rodině a později ve skupinách, kterých jsme součástí (ve školce, škole, partě, sportovním týmu atp.). Rodičům jsme bezmezně věřili, proto jsme jejich hodnocení nás považovali za svaté. Lapidárně řečeno, to co nám rodiče vtloukali do hlav, to se stalo naší mantrou do doby, než jsme se setkaly s naší skutečnou osobností, tím kdo jsme doopravdy. Pokud se tak stalo! 

Často se nerozhodujeme svobodně, i když si myslíme opak. Je to tím, že chceme být přijímáni, být součástí skupiny, a tak se radši přizpůsobujeme. Z toho plyne, že jsme manipulovatelné, nebo naopak jsme těmi, které manipulují. Neexistuje žádná mezikategorie. 

Podléháme i sociálním normám – chovej se tak a tak, nehrb se, nežvýkej s plnou pusou, ztiš se, zhubni. Odmalička nás někdo formuje, hněte naši osobitost, nacpe ji do formičky a vyklopí společensky přijatelnou bábovičku plnou převzatých názorů – postojů. Společenská pravidla jsou v pořádku, horší je „kalibrace“ naší osobitosti. 

Tak si při „házení flinty do žita“ vzpomeňte odkud pochází přesvědčení a postoje, které se staly součástí vaší osobnosti, aniž by byly pravdivé. Vzpomeňte si, od kdy si o sobě myslíte, že … doplňte si samy. Zkuste si zapamatovat, že motivace nikdy nepřichází zvenčí. Ostatní vás mohou pouze inspirovat, ale motivace je váš vnitřní nástroj k získání třeba štíhlejšího těla, vyššího platu nebo podnikatelského úspěchu. Důvěřujte vlastním schopnostem, pak bude i okolí důvěřovat vám.

Zápisník zhýralé matky předchozí díl

Autor: Petra Krajčinovič FIT a FRESH
Foto: Petra Krajčinovič


Diskuze: příspěvků