Kariéra

Jak posílit pevnou vůli

Přála byste si konečně zhubnout, naučit se anglicky, přestat kouřit, nebo udělat cokoli jiného, o čem sníte? Dost možná za sebou máte bezpočet neúspěšných pokusů a nedokážete s tím prostě hnout. Chybí vám pevná vůle.

Jednoznačnou definici pevné vůle budete ve slovníku hledat těžko. Každý psycholog ji bude popisovat jinak. V podstatě však jde o lidskou schopnost složenou z více ingrediencí. Ty nejdůležitější z nich jsou cílevědomost, návyky a motivace. Pokud vám některý z těchto prvků chybí, vaše snaha něčeho dosáhnout může nakonec skončit neúspěchem.

Cílevědomost

Je to schopnost formulovat cíl a zaměřit pozornost na jeho dosažení. Pokud vám chybí, přeskakujete z jedné činnosti na druhou a nedokážete dotáhnout do konce nic, co jste začali. Pustíte se například do studia angličtiny, ale po dvou měsících se vydáte lyžovat do Alp, kde zjistíte, že byste potřebovali umět spíš německy. Takže se pustíte nadšeně do studia tohoto jazyka. Nakonec nevydržíte u žádného z nich.

Jak ji posílit?

Zkuste si nejprve opravdu důkladně promyslet, jakou konkrétní podobu vás cíl má. Například cíl zhubnout je špatný, ale cíl zhubnout půl kila za týden, už váš mozek bude vnímat úplně jinak. Cílevědomost účinně podpoří také tvorba harmonogramů a plánů. Dobře funguje také pomoc odborníků. Ať už jde o výživové poradce, psychology nebo životní kouče.

Návyky

Jde o vědomé činnosti, které jsou k dosažení našich cílů nezbytné. Vzdát se dvakrát týdně televizního seriálu a jít cvičit pro vás může být ze začátku těžké. Časem se však pro vás tato činnost stane natolik běžná, že by vám dokonce i chyběla.

Jak je získat?

Chcete-li posílit pevnou vůli, vytvořte si návyk opakovaných a jasných činností vedoucích k cíli. Takže si například stanovte, že budete chodit cvičit v pondělí, ve středu a v pátek. Vyberte si dny, kdy víte, že na vás nebude číhat žádné pokušení.  Aktivitám vyžadujícím zapojení vůle se obecně věnujte spíše v době, kdy nejste unavení a vyčerpaní. Těžko si vytvoříte návyk studovat anglická slovíčka v jedenáct večer. Pravidelně se jim věnujte, dokud vám to ještě „pálí“.

Motivace

Pevnou vůli podporujeme tím, že si uvědomíme, jak je pro nás cíl důležitý. Pokud se budete chtít naučit anglicky jen proto, že to umí kde kdo a vy nechcete vypadat hloupě, pak hrozí, že studium nedotáhnete do konce. Učte se jazyk s vědomím, že získáte lepší (konkrétní) pracovní místo, hned vám to půjde lépe.

Jak ji získat?

Představte si, jaké to bude, až svého cíle dosáhnete. Například získáte lepší pocit sami ze sebe, budete mít více peněz, lepší sociální postavení, uznání svého okolí, získáte více přátel apod. Hledejte také lidi, kterým se dojít do stejného cíle, jako máte vy, podařilo. Když to dokázali oni, dokážete to také! Zkuste si více věřit. Podle psychologů funguje rovněž jakési spojování motivací. Takže když chcete například zhubnout, může vás motivovat nejen úbytek kilogramů, ale třeba i zlepšení zdravotních problémů či navázání nových přátelství s lidmi, které potkáte. Dělejte zajímavé věci s příjemnými lidmi s jasným přínosem.

Co vás může brzdit

V posilování pevné vůle budete úspěšnější, když ze svého okolí odstraníte nežádoucí podněty, které by mohly vaše snažení překazit. Je to vlastně úplně jednoduché. Stačí jen nepodceňovat vliv prostředí (lidí, podnětů a situací kolem nás). Například pokud hubnete, nekupujte domů (ani dětem) žádné sladkosti a nevařte tučná kalorická jídla. Rodina přeci také může jíst zdravě a místo smaženého řízku si dát libové pečené maso.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.lifehack.org/articles/communication/15-ways-increase-our-willpower.html, www.psychologytoday.com/us/blog/good-thinking/201306/how-boost-your-willpower, www.verywellmind.com/what-is-motivation-2795378
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků