Životopis: pozor na zbytečné chyby, které vás mohou vyřadit

Potřebujete upravit svůj životopis? Dejte si pozor na zdánlivě drobné chyby. Můžou vás vyřadit hned při výběru kandidátů, kteří budou pozvaní na pohovor. Potopit vás můžou i v posledním kole výběrového řízení, kdy se firma rozhoduje mezi vámi a protikandidátem.

Titulka pro: Životopis: pozor na zbytečné chyby, které vás mohou vyřadit
Zobrazit fotografii v galerii

Vynaložili jste přípravě na pohovor velké úsilí? Oceníte, pokud vás na něm nezaskočí dotazy na nedostatky ve vašem životopisu. Otázce, jak se připravit na přijímací pohovor, jsme se již věnovali. Zaměřme se na životopis. Co má obsahovat, jste už četli mnohokrát. V dnešní době je už samozřejmostí, že se životopis posílá elektronickou poštou. Jaká to přináší úskalí? O své zkušenosti se s námi podělila Kateřina Vrtochová z počítačové školy Gopaz.


Špatně pojmenovaný soubor

Nezapomeňte na správné pojmenování životopisu, personalisté jej pak budou moci v případě potřeby snadno dohledat. „Pokud své curriculum vitae zašlete pod nicneříkajícím názvem Životopis nebo CV, riskujete, že se v záplavě dalších životopisů ztratí nebo zapadne. Personalistka jej nemá podle čeho přiradit k vašemu jménu. Odpovídající norma vypadá takto: CV_Pavel_Kopecky.doc. To samé platí i v případě, že budete životopis odesílat ve formátu pdf.


Chyby ve formátování

Při psaní životopisu dbejte na jeho grafické zpracování. K nejčastějším chybám patří špatné formátování - například nesourodé řádkování, číslování nebo odrážky. Profesionálně nepůsobí ani mezera mezi jednotlivými odstavci, kterou jste provedli dvojitým stisknutím klávesy Enter. Vhodnější je mezeru vytvořit v dialogu pro formátování odstavců. Nepoužívejte ani barevné písmo a nenechte se zlákat k exotickým fontům. Zásadně pište pouze jedním typem písma. Vyvarujte se záměrných i nechtěných kombinací fontů. Takový životopis působí po formální stránce neuceleně a nejednotně.


Nadměrná velikost souboru

Hlídejte si velikost souboru, ve kterém máte uložený životopis. „Pokud se zajímáte o práci v segmentu informačních technologií a pošlete do firmy curriculum vitae o velikosti 5 megabitů, budete za exota a na nikoho dojem neuděláte. Velikost souboru může citelně zvětšit například vložená fotografie. Předtím, než ji do životopisu umístíte, se proto přesvědčte, zda má odpovídající atributy. Soubor s fotografií by neměl mít více než 200 kilobitů, toho se držte. Životopis určitě neposílejte ve zkomprimované podobě, i když tím snížíte jeho velikost na zlomek původní hodnoty,“ říká Kateřina Vrchotová z Gopasu.


Neschopnost se prodat

Při psaní životopisu dbejte vedle formální výstavby i na obsah. „Zásadní informace o vašich pracovních zkušenostech musí být srozumitelné a přehledně strukturované. Přílišná stručnost není na místě, zůstaňte však v každém případě věcní. Nebojte se v bodech zmínit o vašich významných úspěších a konkrétní náplni předchozí práce, včetně zodpovědnosti za svěřené úkoly. Kredit v očích personalisty získáte rovněž uvedením dosažených certifikátů. Do životopisu přidejte i své reference,“ říká Šárka Fričová, odborník na lidské zdroje ze společnosti BeeConsulting.
 

Připravila: Katka
Foto: iStock
11. 4. 2013

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

Titulka pro: Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

Titulka pro: Feng Shui - lepší místo k bydlení

Feng Shui - lepší místo k bydlení

Lidé stále více kladou důraz na kvalitu svého života. Tu určují věci a lidé kolem...

Titulka pro: Tajemství Bobbi Brown

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

Titulka pro: Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

Titulka pro: Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ŠICÍ STROJ

Poraďte jakou značku šicího stroje je nejlepší ...

LUPENKA

Doporučil by mi někdo něco na lupenku?

ZAHRADNÍ NÁBYTEK

Hledám zahradní nábytek, který nebude potřebovat moc ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz