Sport

Znáte parkour – zábavu pro šílence?

Sbírání kytiček

Jdete městem na nákup a najednou vedle vás přistane člověk, který jako by seskočil z nebe. Než se stačíte vzpamatovat z jeho nenadálého seskoku, už vám před očima předvádí další akrobatické kousky. Přeskočí cokoliv, co mu stojí v cestě, udělá několik přemetů, hvězdic a mizí v dáli. Byl to traceur, muž provozující parkour.

Parkour bychom těžko nějak zaškatulkovali. Není extrémním sportem, ale je spíše uměním pohybu při překonávání libovolných překážek, při kterém jsou využívány přirozené pohyby jako běh, skákání a lezení. Smyslem je dostat se bezpečně co nejrychleji a nejefektivněji z místa na místo. Parkour bychom mohli přirovnat k bojovému umění. Pokud ho děláme naplno a správně, může se stát naší životní cestou, filozofií. Parkour je oslavou lidského těla a ducha. Traceur si tak naplno užívá možností, které mu nabízí město a příroda. Hledá si vlastní cestu a neustále se překonává.

Lidé, kteří se parkouru věnují, mají za sebou stovky hodin posilování, stejně tak jako mnoho pádů. Neustále na sobě pracují a učí se novým metodám bezpečným pro ně, ale i pro okolí. Parkour tedy rozhodně není zábavou vandalů, jak ho někteří lidé vidí. Je jasné, že pokud se s člověkem, který nerespektuje pravidlo „chodíme po chodníku“, setkáme poprvé, tak ho z vandalismu budeme podezřívat. Ale parkouristé se snaží své okolí udržovat. Protože i jim jde o to, aby se pohybovali v čistém a bezpečném prostředí. Parkour je tak mnohdy nepochopeným projevem velmi tvrdého tréninku cílevědomého umění pohybu.

Kde se parkour vzal?

Jak už název napovídá, pochází z Francie, kde byl definován Davidem Bellem. Ten se věnoval bojovým uměním a gymnastice, a snažil se najít způsob, jak těchto dovedností využít v každodenním životě. Inspiroval ho jeho otec, který se v rámci výcviku ve francouzské armádě dostal k přirozené metodě překonávání překážek. David Belle tak v otcově výcviku spatřil základ pro to, co hledal. A tak začal rozvíjet svět úžasných možností lidského těla – parkour.

Trénink parkouru spočívá v posilování, tréninku účinných pohybů, rozvoji těla a mysli s cílem, aby se člověk ve všech situacích uměl pohybovat klidně a sebejistě a aby uměl překonat překážky, které mu přijdou do cesty. Pokud byste s tímto uměním pohybu chtěli začít, nepotřebujete žádné drahé vybavení. Bude vám stačit pár kvalitních bot. Hodně času budete muset věnovat usilovnému tréninku, se kterým vám ráda pomůže rozrůstající se česká parkourová komunita.

Než se tedy začnete pokoušet skákat po sloupech, zdech a všem, co se vám dostane do cesty, podívejte se na internetu na videa s některými úžasnými kousky a zkuste zkontaktovat někoho z parkourové komunity. Ať na městskou džungli nejste sami. Kamkoliv se rozhlédnete, najdete prostor pro parkour. Nevěříte? Přesvědčit se můžete na tomto videu, kde dva nejznámější experti na parkour Jakub Dohnal a Antonín Musil předvedli mistrovské skoky přímo v nákupním centru na Zličíně v Praze.

Připravila: Zuzana

Foto: archiv

22.10. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků