Hobby

Zujte boty a pojďte si zaběhat!

Sbírání kytiček

Běh je po chůzi asi nejpřirozenější způsob pohybu a přesto se často ozývá varování – s během opatrně! Nezbytná je dokonale odpružená obuv, která ochrání náš pohybový aparát… Ale je to skutečně tak?

Přestože je nejmodernější sportovní obuv vybavena různou podporou, gely, vzduchovým či vlnovým tlumením pro ochranu našich chodidel, řada běžců řeší stále stejná zranění.
Nejdokonalejší nástroj na běh vytvořila totiž sama příroda – jsou to naše chodidla. Právě ta jsou dokonale přizpůsobena každému povrchu a všem přírodním podmínkám, pohlcují a uvolňují energii každého kroku. Nevěříte?
 
Zkuste to! Zujte si boty a bosi si jděte zaběhat. Možná to nebude úplně lehké, ale zcela určitě budete překvapeni. Okamžitě ucítíte, že se váš běžecký styl mění. Bude úplně jiným, než když běháte v botách. Na začátku budete našlapovat více na střední část chodidla a méně na patu. Vaše chodidla dopadají na zem vnější stranou, čímž je výrazně eliminována pronace. Běh naboso představuje podstatně nižší riziko bolestivých a chronických úrazů kotníků a dolních končetin, neboť lidské chodidlo je perfektně připraveno flexibilně reagovat na všechny mechanické změny, které nabízí zemský terén. Ale přesto dnes každý běžec potřebuje pro pohyb v terénu kvalitní obuv jako ochranu svých chodidel.
 
Nastal čas na změnu – převratná novinka
Lidská noha se však stala inspirací pro dokonalou běžeckou obuv. Díky výzkumům a vývoji můžeme využít převratnou inovaci – běžeckou obuv značky INOV-8. Vznikla na základě poznatků přirozené biomechaniky lidského těla, je velmi pohodlná a vhodná pro veškeré aktivity v přírodě. Chodidla i nohy jsou vystavovány mnohem menšímu tlaku, což je v konečném důsledku zdravější.
 
Proč jsou výjimečné?
Nejen proto, že chodidlo a nohy chrání, poskytují pohodlí a že zachovávají stejné pocity a funkčnost jako při běhu naboso. Ale hlavně proto, že Inov-8, oproti jiným značkám, nabízí široký sortiment sportovní obuvi s různou mírou tlumení (Shoc-zone 0 – 4), která se prakticky liší výškovým rozdílem mezipodešve mezi patní částí a špičkou boty od 0 do 12 mm.
Úroveň tlumení je označena na patě vylisovanou šipkou s číslem (1 – 4). Obecně platí, že méně odtlumená obuv (0-2) je vhodná pro všechny zkušené běžce, více odtlumená obuv (3-4) je vhodná pro těžší běžce, začátečníky a jako tréninková obuv pro dlouhé vytrvalostní tréninky.
 
Čím více je obuv flexibilní a méně odtlumená, tím více šetříte svou energii. Při výkonu můžete získat větší rychlost, samozřejmostí je větší pohodlí, menší riziko různých podvrtnutí a větši jistota v terénu – jistý a účinný odraz na měkkém, kluzkém a mokrém povrchu. Proto je flexibilnější bota vhodná pro výkonnostní sportovce. Pro rekreační sportovce, kteří nemají zesíleny své svaly a šlachy na rozdíl od výkonnostních, je pak vhodná sportovní obuv s větší torzní stabilitou na úkor flexibility. Pro všechny je navíc potěšující, že v nabídce jsou modely pro různé typy terénu, navíc určené pro ženy nebo pro muže.
 
Naše tipy:
 

X-talon 212

X-talon 212 – nejúspěšnější model závodní obuvi, krosová speciálka s vynikajícím kontaktem podešve s podložkou (úroveň tlumení 2). S největší pravděpodobností se jedná o nejlehčí krosový závodní model na světě (váha 212 g).


 

F-lite 230

F-lite 230 – velmi lehká silniční/parková bota (úroveň tlumení 2),  je ideální pro kombinované městské/parkové běhy na středně dlouhé vzdálenosti.


 

Roclite – 319

Roclite 319 – velmi pohodlná tréninková bota (úroveň tlumení 4). Kombinace hrubé podešve a maximálního tlumení zaručuje výborný komfort při běhu po tvrdších typech povrchu. Ideální pro dlouhé tréninky, pro běžce, kteří kombinují běh po tvrdších cestách a v terénu a pro všechny začátečníky trail a off-road běhů. Model je doporučován těžším běžcům.

 
 

Roclite 312 gtx

Roclite 312 GTX – ideální tréninková/lifestylová bota (úroveň tlumení 4), zaručuje výborný komfort při běhu po všech typech terénu. Ideální bota pro dlouhé tréninky, do špatného počasí i na běžné nošení v období podzim/zima.

 
Více na www.vavrys.cz.
 
Připravila: Šárka
Foto: Vavrys
14. 4. 2011
 
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků