Dnes je úterý 30. srpna a má svátek Vladěna, zítra Pavlína
zapomenuté heslo

Jak se měří kondice

Jak se měří kondice
Pokud vás zaujal náš článek týkající se pulsmetrů, dnes přinášíme volné pokračování, ve kterém se dozvíte něco málo o zátěžových testech.
Jak už jsem psala, tepová frekvence a hodnoty jednotlivých zón se dají odvodit od obecných vzorců, které vycházejí z věku a pohlaví. Většinou bývají uvedeny v návodech pulsmetrů, najdete je určitě i na internetu a nějaký čas si s nimi vystačíte.Takové hodnoty jsou ale nepřesné a vůbec nemusí odpovídat úrovni vaší kondice. Takže pokud to myslíte se sportováním a třeba i hubnutím vážně a chcete vědět, jak na tom jste, nechte se změřit. Samozřejmě to neznamená, že bez pulsmetru a znalostí své „tepovky“ nemůžete sportovat.
 
Vždycky je lepší dělat něco než nic, a to i když neznáte přesnou tepovou frekvenci a dáváte si do těla víc, než je třeba. Ale pokud chcete cvičit tak, aby to přinášelo výsledky, pak to určitě smysl má, protože své tepové frekvenci můžete přizpůsobit svůj tréninkový plán a způsob cvičení.
 
 

Jak to tedy je?

 
Pro efektivní trénink a pro hubnutí je ideální cvičit v tzv. aerobní zóně, která odpovídá cca 65-80 % vaší maximální tepové frekvence (proto je vhodné ji znát). A i když vám „tepovka“ občas vyběhne o kousek výš, nevadí. Důležité je strávit v této zóně co nejvíce času. Při pravidelném tréninku se vám zlepší kondice, vytrvalost a můžete očekávat i snížení hmotnosti, protože v této zóně dochází ke spalování tuků.
 
 

Zátěžový test

 
Samotné měření nevyžaduje žádnou přípravu, objednat se můžete hned. Zátěžový test může podstoupit každý, není určen jen pro vrcholové sportovce, ale i pro ty výkonnostní či rekreační. Vyšetření provádějí specializovaná pracoviště sportovní medicíny nebo tělesné výchovy a sportu, a to buď za použití speciálního bicyklového ergometru (něco jako rotoped), na běhátku, případně na veslařském trenažéru. Pokud se věnujete cyklistice, můžete na některých pracovištích absolvovat test i na cyklistickém trenažeru, tedy na svém vlastním kole, které se do něj upne. Záleží, co vám je příjemnější, případně, jak je dané pracoviště vybaveno. Na to se proto při objednání přeptejte. Na testy si s sebou vezměte sportovní oblečení, lahev s vodou, ručník a hygienické potřeby (po testu uvítáte možnost se osprchovat).
 
Vlastní test trvá dvacet až čtyřicet minut. Během nich absolvujete několik zátěží, z nichž každá trvá několik minut. To znamená, že během zátěže poběžíte či budete šlapat do pedálů, přičemž se budete řídit pokyny lékaře, takže nemějte strach, že nevíte, co vás čeká nebo co máte dělat. Během testu vám budou neustále měřeny hodnoty tepové frekvence a bude sledována hladina kyseliny mléčné (laktátu) v krvi. Proto se po každé zátěži odebírá krev z ušního lalůčku nebo z prstu.
 
Výsledky testu se dozvíte vzápětí. Lékař s vámi jednotlivé výsledky projde a vše vám vysvětlí. Dozvíte se, jakou máte kondici - aerobní a anaerobní práh, jaká je vaše vytrvalostní úroveň a jak při zátěži reagujete apod. a také získáte rady a doporučení jak sportovat, aby to mělo smysl a přinášelo výsledky.
 
 

Zátěžový test provádějí například:

 
Autor: Šárka
Foto: cyklotrenink.com
8. 4.2015


hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#2: lubdedek vloženo: 09. 04. 2015
Super článek, díky za tip,kde si muzu zajít na zátěžovy test.

#1: Katka vloženo: 09. 09. 2010
Také jsem absolvovala zátěžový test a překvapilo mě, jak jsem předtím sportovala ve vysokých tepových frekvencích. Myslela jsem si, jak makám. Byla jsem unavená a tuk nešel dolu. Pak jsem zvolnila a tůček se i trochu rozpustil :-)
Energie dne

tygr
TYGR - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Danuška9
Komiksová trička
Dobrý den, hledám pro svého syna k narozeninám nějaké oblečení s komiksovým motivem. Trička, batoh nebo mikina. Nejvíc...
prababka
Jak správně sbírat...
Dobrý den , prosím o radu při sběru " kytiček ". I při podrobném sběru jsem dosud nikdy neměla tak vysoký počet ,...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a tišení bolesti migrény(hormonál. původu). V medicíně klasické...

Výklad karet
Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake potíže se stavebnim povolením prosim Vás jak to dopadne, dostavime...


poradna...

Reklama

facebook