Kosmetika

10 rad pro pobyt na slunci

Sbírání kytiček

Slunce nám dodává energii, zlepšuje náladu, ale také nás dokáže pěkně potrápit. Abyste se vyhnuli podráždění, spáleninám a poškození pleti, měli byste se řídit následujícími radami.

  1. Používejte ochranné přípravky vždy a všude! Myslete na správnou výši ochranného faktoru odpovídající vašemu typu pleti.
  2. Nadměrné vystavování se slunci je nebezpečné, nezůstávejte na slunci dlouho,  i když používáte ochranné sluneční přípravky. Žádný přípravek neposkytuje 100 % ochranu.
  3. Na opalovacích krémech nešetřete, nanášejte je v dostatečném množství, aby byla ochrana skutečně zaručena. To znamená, naneste větší souvislou vrstvu přípravku tak, aby kůže byla bílá, a nechte krém vstřebat.
  4. Ochranné přípravky poprvé aplikujte přibližně 30 minut před pobytem na slunci, dopřejete jim tak čas pro správné fungování. Při pobytu u vody aplikaci přípravku nejlépe každé 2 hodiny opakujte, zejména po koupání, sprchování nebo osušení ručníkem. Opakovaným nanášením krémů však neprodlužujete délku ochrany, pouze ji udržujete.
  5. Věnujte zvláštní pozornost citlivým partiím těla: uším, nosu, rtům, šíji atd. Nezapomínejte na boky, záda, vnitřní stranu paží, krk nebo dekolt.
  6. Počítejte také s tím, že s intenzita slunečního záření roste se stoupající nadmořskou výškou, prostupuje sklem a proniká i pod hladinu vody. Sluneční záření se také odráží od okolního prostředí – vodní hladiny, písku, betonu…, takže ani ve stínu se neschováte.
  7. Vyhněte se pobytu na slunci v době od 11 do 16 hodin, kdy je slunce nejvýš a jeho záření je nejpronikavější a velmi intenzivní.
  8. Kromě ochranné kosmetiky používejte i ochranné oblečení, klobouk, čepici či šátek a sluneční brýle – ochráníte tak své vlasy, pleť, oči.
  9. Miminka a malé děti nevystavujte slunci! Dětská kůže je mnohem tenčí než kůže dospělých a neobsahuje tolik pigmentu melaninu, proto je zranitelnější. Množství a závažnost spálení kůže v dětském věku navíc představuje jedno z největších rizik pro vznik melanomu v pozdějším věku. Děti chraňte nejen kosmetikou, ale také lehkým oblečením, kloboučkem, slunečními brýlemi s UV filtrem.
  10. Po opalování ošetřujte pokožku kosmetikou po opalování, většinou obsahuje vitamin E, panthenol a další regenerační složky. Kůži hydratuje, uklidňuje, zvláčňuje a příjemně chladí. Zmírňuje nepříjemné příznaky vyvolávané pobytem na slunci a omezuje podráždění.

Připravila: Šárka
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků