Kosmetika

3 recepty pro krásu

Sbírání kytiček

Přestože každé z nás dala příroda do vínku jiné vybavení, všechny můžeme vypadat a cítit se dobře. A zkusit ovlivnit to, co na krásu rovněž působí, tedy omezit stres, zdravě se vyspat a užívat si šťastné chvilky. Když budete v pohodě, odrazí se to i na stavu vaší pleti.

Věřte tomu, že opakování je matka moudrostí. A proto znovu opakujeme – jen když budete myslet nejen na druhé, ale také na sebe a trochu se hýčkat, budete spokojené. Klidné, vyrovnané a samozřejmě také krásné, protože vnitřní pohoda se odrazí i na vašem obličeji.

Stres patří k životu. Ale s mírou.

„Pokud jste vyčerpané, pronikají živiny z jakkoli kvalitních přípravků do hlubších vrstev kůže mnohem obtížněji, zatímco stresové hormony oslabují ochrannou bariéru pleti, která je podrážděná a suchá,“ uvádí MUDr. Yvonne Bergerová z BcD clinic v Praze a doplňuje: „Stres navíc způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu, takže v náročnějším období se může kvalita vaší pleti zhoršit, při stresu jste ještě k tomu napjaté, což snižuje proudění krve v pleti a ta získá bledý nezdravý vzhled.“ A protože předvánoční čas nahrává stresovým situacím, doporučujeme:

Projezte se k půvabu: Ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, ryby, ořechy i semínka obsahují řadu výživných látek, vitamíny, minerály a omega 3 mastné kyseliny, tedy složky, které vaše kožní buňky doslova vyžadují. Ale také antioxidanty působící proti volným radikálům a posilující kolagenová a elastinová vlákna v pleti.


Kosmetiku používejte chytře: Pleť zatížená stresem potřebuje hodně hydratace a šetrnou péči, což znamená, že byste měly sázet na lehké hydratační krémy a místo roztírání je do pleti vklepávat.


Náš tip: Hydratační denní krém proti vráskám od Nivei je obohacený o olej z jadérek hroznového vína a účinný antioxidant vitamín E, který chrání a hydratuje pleť, zjemňuje vrásky a celkově zpomaluje stárnutí.

 

Vyspěte se dorůžova

Kvalitní spánek má vašemu organismu i mysli dopřát odpočinek. Mimo jiné se v těle uvolňuje melatonin – hormon, který stimuluje vlastní regenerační procesy pleti, a tím jí pomáhá získat pěkný vzhled. „Bohužel, pokud je spánek přerušovaný, mělký nebo krátký, tělo tvoří méně melatoninu a pleť je pak povadlá a suchá s rozšířenými póry,“ říká dermatoložka Yvonne Bergerová. „Melatonin je jakýsi elixír mládí, ale jeho tvorba se s přibývajícím věkem zpomaluje, takže díky nedostatku spánku je pak pleť v horší kondici, než by vzhledem k věku měla být.“ Ovšem nejde jen o melatonin. Při nedostatečném spánku se ve větším množství uvolňuje i stresový hormon kortizol, jenž přispívá ke vzniku tmavých kruhů pod očima a negativně působí na kolagenová vlákna, což vede ke vzniku hlubokých vrásek a strií. Co tedy dělat?

Snažte se více a kvalitněji spát: Říká se, že co naspíte do půlnoci, to se počítá dvojnásob. Celkově by spánek měl trvat minimálně 6 hodinn, avšak mnoho lidí si skutečně odpočine, když bude spát v kuse 7 až 8 hodin. Dodržujte pravidelný spánkový režim, tedy usínejte a probouzejte se každý den ve stejnou hodinu. A nezapomeňte, že melatonin se začne vylučovat asi 2 hodiny poté, co tvrdě usnete, a lépe se tvoří, pokud spíte v tmavé místnosti. 

Povolejte na pomoc krémy: Ochranná bariéra pleti se přes noc snižuje, takže pokožka pak lépe vstřebá hydratační a výživné látky obsažené v kosmetických produktech. Spolehněte se na noční pleťové masky nebo noční krémy s obsahem antioxidantů a speciálních pečujících složek, které podpoří regenerační procesy a obnovu pleťových buněk.

Užívejte si chvíle štěstí

Co vám dělá dobře? Na některou blahodárně působí sluníčko, které se objevuje i v zimě, tak si na chvilku třeba místo polední pauzy vyjděte ven, jiné pomáhají vůně, další příjemný rozhovor s kamarádkou… Anebo pohyb? Fyzická aktivita je spolehlivým spouštěčem hormonů dobré nálady, což se následně odrazí i na vaší pleti. „Endorfiny, které se tvoří, kdykoli jste aktivní, se také nazývají hormony štěstí, protože způsobují dobrou náladu a pocity štěstí. Ale rovněž tlumí bolest a pomáhají pleti získat hebký vzhled,“ vysvětluje dermatoložka a dodává, že současně působí další hormon zvaný dopamin, který vyvolává příjemné pocity, ovlivňuje vzrušení a radost. A tím zvyšuje krevní oběh a pleť díky němu doslova září. Proto vám radíme:

Často se usmívejte a těšte se z drobností: Anebo se rovnou smějte, co hrdlo ráčí. Výzkumy uvádějí, že i předstírané štěstí pomůže k radosti. Prokázalo se, že smích zlepšuje krevní oběh a zlepšený krevní oběh znamená více kyslíku a vyživujících látek pro každou buňku v těle. A co ještě? Zajděte si s kamarádkou na dobrý oběd, hrajte si s dětmi nebo vnoučaty, květiny, objednejte se na masáž, zaplavejte si nebo navštivte saunu. 

Dopřejte si intenzivní kosmetickou péči: Dejte přednost kosmetickým výrobkům, které kromě hydratace a výživy dodají pokožce energii a neutralizují toxické volné radikály, jež se hromadí například v důsledku stresu či znečištěného životního prostředí.


Připravila: Marcela
Foto: Nivea
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků