Zdraví

Betaglukany: podporují imunitu i kvalitu pokožky

Hledáte způsob, jak prospět tělesné schránce, myslet na prevenci a ještě podpořit svůj půvab? Pak byste neměli minout betaglukany.

V poslední době se často hovoří o medicinálních houbách, tedy takových, které slibují léčebné působení. Většinou pocházejí z Asie a společné mají i to, že obsahují prospěšné betaglukany. Pokud chcete vědět více: všechny betaglukany jsou polysacharidy, ale opačně to neplatí.

Podpora imunity

Podzim je tu, a s ním nastupuje také vlna nachlazení a chřipek. Nečekejte, až vás to či ono skolí, a podpořte svou imunitu předem. Podle webu superionherbs.cz betaglukany dokážou aktivovat makrofágy, což jsou jedny z nejdůležitějších buněk imunity. Jsou snad všude; ve tkáních, orgánech, v krvi, lymfě. Makrofágy tak představují první obrannou linii imunity. A když ji podpoříte, prakticky to znamená, že se tělo bude lépe bránit před viry a bakteriemi.

Když budou betaglukany v těle dobře vstřebány, nastartují mnoho procesů. Jedním z nich je povzbuzení aktivity kmenových buněk. Makrofágy nakonec uvolní fragmenty betaglukanů, a ty se pak dostanou i k jiným imunitním buňkám. Výsledek? Bavíme se například o deaktivaci cizích patogenů, eliminaci škodlivých toxinů a vůbec toxicity okolního prostředí či o zpomalení růstu zhoubných nádorových buněk.

Antioxidační působení

Podle webu healthline.com je jedním z prvních účinků betaglukanů zmírnění oxidačního poškození a stresu způsobeného volnými radikály v organismu. I oxidační poškození vyvolané vnějším poraněním, popálením nebo jiným způsobem je možné řešit lokálním a systémovým podáváním betaglukanů.

Pro krásnou pleť

Podle webu netmeds.com prospívají betaglukany také naší pleti. Podporuje její hydrataci, působí protizánětlivě, zklidňuje podrážděnou pokožku a posiluje ochrannou kožní bariéru. Zároveň podporuje syntézu kolagenu, což pomáhá redukovat výskyt drobných vrásek, rozšířených pórů, stařeckých skvrn a ochablé pleti. Bojuje také proti oxidativnímu poškození pokožky.

Připravila: Marcela

Zdroj informací: https://www.healthline.com/health/beta-glucan-heart-healthy#benefits, https://www.netmeds.com/health-library/post/beta-glucan-benefits-uses-of-this-incredible-skincare-ingredient-and-side-effects
Zdroj fotografií: devmaryna freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků