Zdraví

Bylinkové čaje: na posílení imunity i na podporu hubnutí

Bylinky mají své kouzlo i sílu a tu znaly již naše babičky a hojně jich využívá také východní medicína. Posilují imunitu, řeší různé zdravotní komplikace a pomáhají také s hubnutím.

Je-li pro nás Středoevropany z bylinek něco dostupné, jsou to čaje. Ano, možná teď někdo protestuje, že pravý čaj se připravuje jenom z listů čajovníku, ale už dávno se tento pojem ustálil právě i pro bylinkové nálevy. Mají-li být ovšem skutečně účinné, je třeba dbát na několik pravidel. Chcete-li vsadit na kvalitu, upřednostněte sypaný čaj před sáčkovým. Bylinkové směsi se každopádně vyplatí nakupovat v lékárnách nebo specializovaných obchodech, kde vám přímo i doporučí, které bylinky by se pro vás mohly hodit, jak je budete připravovat i kdy je nejlepší je pít.

Je třeba si také uvědomit, že bylinky jsou léčivé a mohou mít proto i vedlejší účinky. Je dobré dodržovat návod na přípravu (neměnit recept, délku louhování, dobu pití čaje apod.). Jestli trpíte nějakou nemocí, alergií nebo jste třeba těhotná, je lepší předem se o pití té které bylinky poradit s lékařem. Také se připravte na to, že ne každá bylina chutná báječně, většina má nahořklou chuť. Namísto cukru však volte spíše za lžičku medu, k tomu přidejte třeba citronovou šťávu anebo si do čaje přidejte sladké sušené ovoce, pak vás bylinky budou nejen léčit, ale začnou vám i chutnat.

Posílení imunity:

Máta

Římané ji míchali s medem, aby jim osvěžovala dech a „maskovala“ pozůstatky alkoholových dýchánků. Dnes se nadále přidává do přípravků pro ústní hygienu či žvýkaček, ale umí toho daleko více. Pitím mátového čaje můžete zvýšit tělesnou kondici, podpořit chuť do jídla a posilnit nervovou soustavu. Je účinným lékem proti kašli a plicním neduhům, používá se při léčbě nadýmání. Dokáže ulevit od žaludečních potíží a horečky, uvolnit svalstvo, pomoct při bolestech hlavy a migréně.

Tip: Máta v kombinaci se zeleným čajem vás bezkonkurenčně osvěží a dobije energií na dlouhé hodiny.

Echinacea

Léčivé účinky kořene a květů echinacey s oblibou využívali již severoameričtí indiáni. Také dnes bylinkáři, ale i lékaři věří na její schopnost posílit imunitu, snížit náchylnost k nemocem z nachlazení, dýchacích cest, chřipkám, virózám a různým infekcím. Doporučuje se dokonce jako podpůrný prostředek na odbourávání návykových látek (alkohol, nikotin i marihuana).

Tip: Po echinaceovém čaji je vhodné sáhnut zejména v období, kdy vzroste riziko infekcí dýchacích cest, tedy téměř po celý rok, snad s výjimkou léta.

Šalvěj

Je známá hlavně jako přísada do zubních past a univerzální bělidlo zubů, ale je i silným léčivem. Šalvějový čaj působí při kašli, poruchách trávení, chorobném pocení, při angíně, zánětech ústní dutiny, dýchacích cest, trávicího traktu a vně dokáže bojovat také proti akné.

Tip: Když vás nahořklá chuť šalvějového čaje příliš neosloví, zkuste ji v čerstvé podobě využít jako koření při přípravě masových pokrmů.

Prvosenka jarní

Listy prvosenky jarní (neboli petrklíče) jsou cenným zdrojem vitaminu C i dalších vitaminů. Za starých časů to byl první jarní zdroj užitečných látek po dlouhotrvající zimě. Pití čaje z této byliny podporuje pocení, vykašlávání při onemocnění dýchacích orgánů, uleví při revmatismu a horečce, podpoří látkovou proměnu. Ulehčí vám také usínání v případě, že vás ničí migréna.

Tip: U prvosenky platí pravidlo „vše s mírou“ – vyšší dávky totiž mohou působit nepříznivě a vyvolat průjem nebo zvracení.

Čaj z květů lípy

Příznivě působí při zánětech dýchacích cest a horečce. Užívá se jako podpora při pocení a močopudný prostředek při nachlazení a infekčních onemocněních. Ulehčuje vykašlávání, podporuje trávení a má protikřečové účinky. Nakonec také příznivě ovlivňuje srdeční činnost.

Tip: Nasbírané květy lípy spotřebujte v průběhu roku, jinak ztrácejí na kvalitě.

Hubnutí:

Snažíte se shodit pár kilo? Zkuste to s bylinkami, které mají moc vaše snahy podpořit. Za vyzkoušení stojí především:

Guarana

Snižujete příjem potravy? Pijte čaj z guarany. Ten vám pomůže utlumit pocit hladu. Je vhodný pro sportovce a lidi fyzicky pracující, protože odbourává kyselinu mléčnou ze svalů, čímž umožňuje vyšší výkon. Má stimulační účinky na centrální nervový systém, zlepšuje duševní i fyzické zdraví.

Tip: Guarana obsahuje guaranin, kofein a další látky, které najdete třeba v kávě, ale na rozdíl od ní je guarana pro organismus mnohem šetrnější.

Cesmína (Maté)

Cesmínu můžete znát jako maté. Jedná se o jeho čínskou variantu jménem cesmína paraguayská. Působí protizánětlivě a zklidňuje játra. Pro hubnutí je vhodná díky tomu, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, reguluje látkovou výměnu, má detoxikační účinky – neutralizuje jedovaté látky vč. těžkých kovů (kadmium, olovo, rtuť), tlumí pocit hladu a únavy. Kromě toho obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a matein, látku podobnou kofeinu, avšak bez jeho nežádoucích účinků.

Tip: Když je pro vás příliš hořký, zjemněte čaj citronovou kůrou. Rituálně se pije speciálním kovovým brčkem bombillou z kalabasy, nádoby vyrobené z tykve.

Kopřiva

Pálí, žahá, ale i pomáhá. Povzbudivě působí na metabolismus i ostatní fyziologické funkce. Pro hubnutí je ideální hlavně díky svým močopudným vlastnostem a obsahu látek snižujících hladinu krevního cukru. V lidovém léčitelství je doporučovaná jako lék na chudokrevnost, trávicí obtíže a jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Pitím kopřivového čaje zvyšíte enzymatickou činnost a zlepšíte prokrvení vnitřních orgánů.

Tip: Kopřivový čaj vám navíc vylepší náladu, kopřiva totiž obsahuje serotonin – známý jako hormon štěstí.

Nať borůvky

Komu by nechutnaly šťavnaté lesní borůvky? Ale víte, že můžete využít i jejich nať a udělat si z ní čaj? Ten vám usnadní hubnutí. Obsahuje totiž glukokininy, látky, které snižují hladinu cukru v krvi, působí svíravě a dezinfekčně. Odvar z listů se osvědčil i při střevním kataru, žaludečních křečích, zánětu močového měchýře nebo tlustého střeva.

Tip: Během sezony borůvek spojte příjemné s užitečným.

 

Připravila: Katka Soušková

Zdroje: thethirty.whowhatwear.com/herbs-to-boost-immune-system/slide2, www.insider.com/herbs-for-immune-system, www.healthline.com/nutrition/linden-tea

Zdroj informací: timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/diet/top-20-herbs-for-weight-loss/articleshow/19574894.cm, www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-yerba-mate#TOC_TITLE_HDR_10, www.webmd.com/heart/news/20090419/blueberries
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků