Společnost

České VIP dostaly pořádnou lekci

Sbírání kytiček

Nakrájet správně šunku, vhodně ji upravit a poznat její kvalitu není úplně snadné. Ale při správném postupu a troše cviku se to naučí každý. Andrea Kloboučková -Vránová, Halina Pawlowská, Klára Doležalová – Maximovič a Vladimír Kratina chtějí být dobrými hostiteli, a proto si přišli do Lahůdkářství Sváček za odborníky pro rady.

Role profesora výuky se ujal renomovaný odborník z oblasti gastronomie a současně zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk. Přítomným “studentům“ s ochotou vysvětlil a následně prakticky předvedl s šunkami LE&CO, jak správně nakrájet šunku od kosti, na jak tlusté plátky se krájí která šunka, podle čeho se pozná kvalita, na co si dát pozor a co vše lze s šunkou dělat. Jeho slova všichni bedlivě poslouchali, jelikož je považován za opravdového mistra v oboru a jeho rady je dobré si uchovat v paměti. Jeho tepelně připravená šunka s bramborovou kaší, to byla naprostá lahůdka.

Ve výkladu se Roman Vaněk střídal s vyhlášeným uzenářem Janem Sváčkem, který informoval přítomné hlavně o původu svých surovin a o tom, na jaké způsoby lze šunku připravovat a následně konzumovat. „Za první republiky byl pojem pražská šunka znám po celém světě a i dnes v cizině nalezneme prodávat balíčky s nápisem Prague Ham. U nás v lahůdkářství se snažíme na tuto tradici navázat, a proto prodáváme jen ty nejkvalitnější šunky,“ vysvětluje s úsměvem Jan Sváček, majitel Lahůdkářství Sváček a dodává: „pokud chcete koupit opravdovou šunku, sledujte, aby byla z kýty.“


A co na šunku říkají naše celebrity?


Vladimír Kratina: „Vařím rád, kdykoliv mám volno. V období bezvládí, tedy mezi 1. a 2. manželstvím, jsem se naučil být soběstačný. Dnes jsem přišel především ochutnávat a dozvědět se od odborníků, jak je to s kvalitou šunek a také jsem byl zvědavý, které nám doporučí baštit,“ říká Vladimír Kratina.

Andrea Kloboučková -Vránová: „O kvalitě těchto šunek jsem již slyšela, a proto jsem neváhala přijet na otočku až z Teplic. Ví se o mně, že hodně cvičím a z toho důvodu potřebuji také zdravě jíst. Dnešek byl pro mě užitečný také z toho důvodu, že jsem se dozvěděla, jak mohu tuto potravinu upravovat a konzumovat na různé způsoby,“ prozrazuje Andrea.

Halina Pawlowská: „Můj otec vždycky tvrdil, že šunka od kosti je veliká lahůdka. Já jsem si to v dětství taky myslela, ale pak jsem v záplavě igelitových šunkových plátků na tu báječnou chuť nějak zapomněla. A proto vítám šanci, kdy se budu moci zakousnout do šťavnaté, voňavé šunčičky, která se dá jíst na milion způsobů. A já předpokládám, že se od pana Vaňka několik zajímavých receptů určitě dozvím! Mňam! A už dopředu jsem si vymyslela tohle pravidlo: “Čím lepší šunku jíš, tím líp ti bude,“ rozpovídala se naše oblíbená spisovatelka, moderátorka, ale i milovnice dobrého jídla Halina Pawlowská.

Klára Doležalová – Maximovič: „Šunku upřednostňuji před všemi salámy. Vždycky kupuji jen tu nejkvalitnější, abych ji mohla dávat i dětem, například do školy k svačině,“ říká Klára Doležalová a následně prozrazuje svůj recept: „Když mám šunku v celku, pak ji nakrájím na kostičky a smíchám s nakrájenou mladou cibulkou, na kostičky nakrájeným uzeným sýrem a vařenými fazolemi. Přidám kapku octa a oleje a mám bezva salát k večeři. Dá se to připravit i s trochou majonézy s bílým jogurtem.“

Roman Vaněk: Je jasné, že v naší zemi, kde je relativně u velké skupiny lidí hlouběji do kapsy, si každý den nenamažeme chleba s máslem a nedáme na něj půl kila dobré šunky, to prostě nejde. Ale když už jednou za čas chceme koupit dobrou šunku, měli bychom určitě volit české firmy a výrobky. Naše firmy jakou je např. Le & Co dokonale navazují na tradici první republik a Pražská šunka to byl fenomén, který my teď horko těžko vracíme zpátky na piedestal, kde byla. A právě tyto firmy začaly dělat fakt super kvalitu a začínají s ní vyhrávat. Česká šunka je skvělá. Taková šunka od kosti to je nebíčko v pupíku. To je prostě naprosto dokonalá věc.“ dodal na závěr Roman Vaněk

www.zdravasunka.cz

 

Přpravila: Zuzana
Foto: Zdravá šunka
22.11. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků