Cestování

Chystáte se na hory: Jak je to se sněhovými řetězy

Sbírání kytiček

Vyrážíte na hory? Abyste cestou tam a zpět nemuseli řešit nástrahy zimního terénu, přibalte si s sebou také sněhové řetězy.

Když je venku pod nulou a ještě sněží, nasazovat na kola automobilu sněhové řetězy není žádná slast. Ale mají svůj smysl. Než vyrazíte na hory, vyzkoušejte si nasazování řetězů na nečisto; pak vás v praxi nic nepřekvapí.

Výběr sněhových řetězů

Pokud vyrážíte na hory jednou za čas, patrně se vám nebude chtít kupovat sněhové řetězy a půjčíte si je třeba od kamaráda. Pozor jen na to, že vždy je nutné, aby řetězy „seděly“ na daný typ automobilu. Jestliže však plánujete hory každý rok, investice do správných sněhových řetězů se vyplatí. 

Lidé si nezřídka myslí, že když mají auto typu SUV s pohonem na všechny čtyři kola a zimní pneumatiky, zvládnou s ním i zimní terén. Na všechno čtyřkolky nestačí. Zabrzdit rozjeté těžké SUV při jízdě z kopce nebo do zatáčky na ujetém či uklouzaném sněhu je nepříjemný zážitek. 

Pro vozidla SUV je mnohdy těžší sjet na sněhu dolů než vyjet. U aut s pohonem všech kol si navíc musíte dát pozor na to, jestli výrobce nenařizuje použití řetězů na obou hnaných nápravách. 

Když jedete na hory do zahraničí

Slovensko

Sněhové řetězy můžete mít jen tehdy, když je dostatek sněhu pro ochranu povrchu vozovky. Při použití musí být namontované na hnacích kolech. Pokud máte vozidlo s náhonem na všechna kola, řiďte se manuálem k vozidlu. 

Německo

I zde jsou sněhové řetězy povolené a maximální rychlostní limit s nimi je 50 km/hodinu. V horských oblastech se často vyžaduje používání sněhových řetězů pomocí dopravní značky. 

Rakousko

Použití sněhových řetězů je rovněž povolené. I tady platí, že když vidíte u silnice dopravní značku „sněhové řetězy“, nasaďte je na každou hnací pneumatiku. Máte-li auto s náhonem na všechna kola, řiďte se manuálem k vozidlu. Maximální rychlost je opět 50 km/hodinu (v závislosti na doporučení výrobce). 

Švýcarsko 

Sněhové řetězy jsou povinné v oblastech, kde je umístěna dopravní značka. Vozidlo tak musí být vybavené nejméně na dvou hnacích kolech. 

Francie

Sněhové řetězy musí mít každé vozidlo na zasněžené silnici v souladu s příslušnou dopravní značkou. Opět je nutné dodržovat maximální povolenou rychlost, tedy do 50 km/hodinu. 

Co ještě vzít na hory

Abyste si jízdu autem s cílovou zastávkou hory užili v klidu, kromě řetězů se hodí i další pomůcky a vybavení. 

  • rozmrazovací olej do zámků
  • nemrznoucí směs do ostřikovačů
  • smetáček, lopatku, škrabku na led
  • sáček s pískem
  • startovací kabely

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Pewag
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků