Sladká muškátová vína Samos

Oslaďte si dlouhé a studené večery výtečnými sladkými muškátovými víny Samos. Víny, která pochází ze slunného, věčně zeleného ostrova Samos a patří mezi nejlepší muškátová vína na světě.

Titulka pro: Sladká muškátová vína Samos
Zobrazit fotografii v galerii

Kdo byl na dovolené na krásném ostrově Samos, tohle víno určitě nepřehlédl a při zpívání cikád a šumění moře ho popíjel v jedné z malebných řeckých taveren. Mnoho lidí ale samoská muškátová vína nezná, i když patří mezi nejlepší muškátová vína na světě.

Samoská sladká vína byla známá již ve starověkém Řecku. O samoském Nectaru, jednom ze 4 druhů sladkého samoského muškátu, se říká, že takhle musel chutnat i nectar - nápoj bohů na starověkém Olympu.

Na 98 % z téměř 1800 ha vinic se pěstuje samoský muškát (odrůda Muscat blanc á petits grains), který patří do velké, výrazné a voňavé rodiny muškátů. Samos se na rozdíl od mnoha řeckých ostrovů může pochlubit bohatou přírodou a vinohrady na příkrých svazích. Jsou položeny na pracně vytvořených terasách („pezoules“) severních svahů. Tato orientace zabraňuje přezrávání hroznů. Keře, které se příliš nezatěžují, jsou na poměrně vysoko položených vinicích, až v 800 m.n.m. Jméno ostrova pochází od názvu Sami, což bylo místo původu krále Angeuse a znamená „vysoké místo“.

Vinařství, které pěstuje tento zlatý mok, se jmenuje EOSS - Unie vinařských družstev Samos. Až 60 % produkce se vyváží do Francie, což svědčí o oblíbenosti samoských vín mezi Francouzi, kteří jsou ctiteli dobrého vína a dobrého jídla. Byla to dlouho jediná oblast mimo Francii, která měla nárok na označení AOC. Mimochodem dezertní víno právě ze Samosu a z uvedeného vinařství je jediným zdrojem mešních vín pro Vatikán.

Sladká samoská muškátová vína se každoročně dostávají mezi elitu světa do prestižní francouzské publikace 1000 Vins du Monde, kde získávají ocenění nejvyšší - zlaté medaile. Vyrábí se 4 druhy: Nectar, Anthemis, Grand Cru a Vin Doux. Tajemství jejich výjimečnosti tkví ve výrazné chuti a barvě. Vína se podávají chlazená a nejlépe se hodí k moučníkům a dezertům.

SAMOS Anthemis
SAMOS ANTHEMIS

SAMOS ANTHEMIS
Znamenité muškátové víno, které zraje více než 5 let ve dřevěných sudech až do tmavě jantarové barvy. Chutná po medu, medových plástech, máslových bonbónech, zachovává ovocnou příchuť s náznakem kokosu a čokolády. Vůně je protkaná bylinkami a muškátem s nádechem karamelu. Slovo „Anthemis“ je název, kterým byl ostrov Samos nazýván ve starodávných dobách pro své nádherné květinky. Podává se chlazené a hodí se k dezertům, zatímco po jídle je to ideální společník k lehkému doutníku. 0,75 ml 390 Kč.
 

SAMOS GRAND CRU
SAMOS GRAND CRU

SAMOS GRAND CRU

Výborné likérové víno. Svůj původ má ve vybraných "terroirs" a představuje ztělesnění Vin Doux Naturel. Jeho barva je podobná topasu a jeho aroma zvýrazňuje individuální charakter muškátu. Chutná po medových plástech a medu s jemnou příchutí limetky. Je to chuť svěží a vyrovnaná. Naprosto extraordinerní je víno ve vůni. Ta je muškátová, ale je v ní i země a zároveň svěžest horského samoského povětří. Hodí se k lehkým ovocným dezertům, ale můžeme ho vyzkoušet i k tvrdým sýrům jako například ementálu, goudě. 0,375 ml 200 Kč, 0,75 ml 330 Kč.
 

SAMOS NECTAR
SAMOS NECTAR

SAMOS NECTAR

Víno, které se získává z rozinek sušených na slunci, s výrazným a harmonickým buketem s příchutí ořechů. Zraje v dubových sudech nejméně po dobu 3 let, kde získává hutnost, výraznou plnost i silně zlatě jantarovou barvu. Chuť působí plně a robustně. Med obalený jemnými pryskyřičnými tóny. Je skutečným nektarem. Hodí se k pokrmům jako například foie gras, kachna na pomerančích a samozřejmě k dezertům. 0,375 ml 315 Kč, 0,75 ml 510 Kč s DPH.
 

 

SAMOS VIN DOUX

Nejpopulárnější z likérových vín Samos. Díky tomuto vínu zná Samos a jeho vína celý svět. Jeho vzhled i chuť ho dělají neodolatelným pro milovníky vína, kteří oceňují hlavně jeho světle zlatou barvu a neodolatelnou chuť po meruňkovém džemu, přezrálém melounu a máslových bonbónech. Uhlazená chuť se rozprostírá ve sladké opojení a koresponduje s vůní. Kombinace melounu s prosciutem a Vin Doux je vynikající a naprosto dokonalá. 0,75 ml 230 Kč.

Více informací naleznete na www.samoswine.cz

Připravila: Katka
Foto: archiv firmy
31. 1. 2012

 

 

 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Víno je nejen bílé a červené

Víno je nejen bílé a červené

V základním rozdělení vín má většina lidí pořádný guláš navzdory tomu, že vinná kultura u...

Titulka pro: Veselé víno

Veselé víno

Víno Hort právě dnes uvádí na trh mladé víno roku 2011, které nazývá Veselé víno.

Jak vybrat vhodné víno pro štědrovečerní tabuli

Jak vybrat vhodné víno pro štědrovečerní tabuli

Chystáte dobroty na sváteční tabuli a přemýšlíte, jaké víno k nim ochutnat? Ke každému pokrmu...

Titulka pro: Na svátky vína z řady Ludwig archivní sklep

Na svátky vína z řady Ludwig archivní sklep

Přemýšlíte, na jakém víně si pochutnáte o vánočních svátcích? Nejen pro slavnostní chvíle se hodí...

Titulka pro: Víno v sukni

Víno v sukni

Víno jako nápoj je dodnes stále ještě více spojováno se světem muže, o kterém...

Titulka pro: Soutěž o vína z řady Ludwig archivní sklep

Soutěž o vína z řady Ludwig archivní sklep

Nejen před vánočními svátky se hodí dobré víno. Tento týden soutěžíme o dvě vína z...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz