Společnost

David Huff: Rychlost stárnutí je jen na nás.

Sbírání kytiček

David Huf je mistrem Evropy a mistrem světa ve sportovním aerobiku, populárním fitness trenérem a odborníkem na zdravý životní styl. Tři roky cvičil ve „Snídani s Novou“ a podílí se i na pořadu televize Prima „Jste to, co jíte“. Největších sportovních úspěchů dosáhl s manželkou Radkou, jejich manželství se ale před pěti lety rozpadlo. Dnes žije s manželkou Danielou, se kterou má syna Davida.

Když se nevěnuješ své profesi fitness trenéra a nepracuješ na rozvoji
své neziskové společnosti „Buď Fit Seniore“, jak trávíš svůj volný
čas?


Pokud je opravdu „volno“ trávím ho vždy s rodinou buď návštěvou rodičů v
Opavě, nebo nejraději se svými přáteli vyhledáváme kvalitní restaurace,
nebo s některými aktivně sportujeme a snažíme se prostě žít! Osobně jsem
objevil a miluji horské kolo, běh – účastním se velice rád městských běhů.
Po završení své bohaté kariéry ve sportovním aerobiku mám ve svých 40
letech před sebou, a když mi bude zdraví sloužit, plno dalších sportovních
výzev a tužeb, které mne prostě nenechávají zlenivět (např. Běžet maratón,
absolvovat outdoorový horský závod dvojic na 100 Km, vylézt na nějaký
vysoký kopec, atd.)


Jezdíš s rodinou hodně na výlety? A kam?

Ano, není víkend, kdy bychom nezajeli v letním období na nějaký hrad, zámek, nenavštívili zajímavou akci, samozřejmě s ohledem na program, který vyhovuje i našemu skoro šestiletému Davídkovi.


A dělá i on nějaký sport?

Davídek je velmi aktivní dítě, které je od mala stále v přirozeném pohybu, běhá, lyžuje, plave a v dětské tenisové akademii se věnuje tenisu. Začal ale vážně pokukovat po fotbale, což se ale příliš nezamlouvá jeho mamince. Spíše bychom jej rádi umístili na základní školu se sportovním zaměřením, podobnou té, kterou jsem já absolvoval v Opavě a která mi dala úžasný nejen sportovní základ do života.


Byl jsi od malička sportovně zaměřený, nebo jak si se vůbec ke sportu dostal?

Ke sportu mě od mala vedla celá naše rodina včetně prarodičů, všichni byli plavci, ale rozvíjeli mou sportovní všestrannost. Nikdy jsem nebyl nějak talentovaný na sport, ale nějakým zázrakem jsem se dostal na tehdy velmi přísně výběrovou školu se sportovním zaměřením, a jak jsem již naznačoval, rozhodně jsem tam nepatřil k nějak zvlášť úspěšným sportovcům, až později jsem to „zlomil“.


Tvé největší úspěchy byly na poli sportovního aerobiku v páru. Proč se tomu už nevěnuješ ani jako trenér?

Se svou bývalou ženou jsme dosáhli opravdu maxima, co jsme mohli, společně po ukončení aktivní sportovní kariéry jsme se ještě poměrně dlouho věnovali přípravě mládeže a dětí. Vychovali jsme si své nástupce, kteří také sbírali světové tituly. Radka (exmanželka) se tomu trenérství věnuje doposud.


V roce 2008 si založil projekt „Buď Fit Seniore“, který je určen aktivním seniorům. Máš k této generaci nějak blízko, nebo proč sis zvolil právě je?

Odjakživa jsem měl krásný vztah se svými prarodiči, bohužel všichni už mě dnes pozorují (doufám) ze shora a postupem času i moji rodiče se zařadili do kategorie seniorů a já pochopil, že je nutné v dnešní době začít dělat víc pro tuto věkovou kategorii lidí, která si to zaslouží a která má ještě mnoho sil a chuti svůj život žít aktivně a pečovat o sebe jinak než nákupem nejlevnějších potravin a léků. Jelikož nejlépe rozumím cvičení, tak jsem svůj projekt pro seniory nasměroval právě do této oblasti. Kromě příležitosti zdravě a pravidelně si zacvičit je to zároveň pro ně skvělá příležitost k setkávání se, navazování přátelství, atd. Pohyb je zkrátka mocný fenomén všemi způsoby.


Musí být velmi náročné shánět finanční prostředky pro seniory, jelikož hlavní myšlenkou tvého projektu Buď Fit Seniore je, aby to celé, co jim nabízíte, měli pokud možno zdarma!

Není to jednoduché obzvlášť v dnešní době, ale makáme a snažíme se to dodržet, jak jen to jde. Zde musím poděkovat hlavně radní z magistrátu hl. m. Prahy paní JUDr. Chudomelové za podporu, také starostům městských částí P6 paní Kousalíkové, a několika dalším, kteří potřebné financování velmi podporují.


Jak tyto kurzy probíhají?

V současné době jsou naše aktivity rozšířené pouze v Praze, kde celoročně v letních měsích v parcích a v zimě v pronajatých prostorách, jsou pro seniory připravené cvičební lekce pod vedením našich trenérů, více na www.budfitseniore.cz


Jak vnímají senioři tvé nadšení pro ně?

Pokud jen trošku můžu, rád mezi ně zavítám. Senioři mne i kolegům z týmu dávají úžasnou zpětnou vazbu a za to jsme moc rádi.


Máš tendenci změnit v tomto ohledu i pohled okolí a především vlády
na přístup k této skupině lidí?

Měnit nic nemíním, ale snažím se tím, co umím a v čem jsem dosáhl na vrchol využít k tomu, že mám štěstí a možnost o tom hovořit s těmi důležitými a s médií, aby se pozornost těch kompetentních neobracela jen na mladší ročníky. Snažím se o to velmi.
Mottem našeho projektu totiž je: „PROTI VĚKU NENÍ LÉKU, ALE JAK RYCHLE STÁRNEME, TO SI URČUJEME POUZE MY SAMI.“

Připravila: Katka
Foto: archiv
31. 10. 2012
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků