Filmové novinky

Do kin vstupuje dramatický snímek Čiara

Sbírání kytiček

Máte rádi dramatické snímky? Pak si určitě nenechte ujít film Čiara (Čára), který v tento čtvrtek vstupuje do našich kin.

Žánr: thriller, drama 

Režie: Peter Bebjak 

Hrají: Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Andy Hryc, Eugen Libezňuk, Zuzana Fialová, Stanislav Boklan, Rimma Ziubina, Kristína Kanátová, Oleksandr Piskunov, Filip Kaňkovský 

Kriminální snímek o pašerácích ze slovensko-ukrajinských hranic získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu pro Nejlepší režii. Ovšem důvodů, proč kvůli němu vyrazit do kina, najdeme jistě více. 

O co tady půjde 

Vracíme se do roku 2007, do doby, kdy se slovensko-ukrajinská hranice a vše okolo ní začalo měnit (před vstupem Slovenska do Schengenského prostoru). Hlavním hrdinou je Adam Krajňák, šéf skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety, na druhé straně je to ale také otec od rodiny. Nastávají krušné časy. Nejstarší Adamova dcera si bere místního smolaře Ivora, ukrajinský partner Jona chce rozjet vlastní byznys a na hranici se objevuje nový druh zboží v podobě narkotik. A do toho se nezdaří jeden transport cigaret, díky čemuž se Adam ocitne v roli dlužníka ukrajinského bosse Krulla. 

Dějovou linku významně ovlivňují také Adamova matka, stínová královna rodinného podniku, zkorumpovaný policajt Bernard a rovněž Assad, migrující z Afghánistánu a jeho strastiplná cesta do Evropy. Jakmile se všechny příběhy protnou, přichází na hranici smrt. 

Ze života 

Zatímco náměty mnoha filmů jsou více či méně smyšlené, Čiara není pouhou fikcí. „Scénář filmu vychází z vyprávění reálných lidí, kteří žijí v reálném prostředí slovensko-ukrajinské hranice. Zachycuje jejich příběhy, historky, osudy,“ říká režisér Peter Bebjak. Několik tvůrců strávilo pár týdnů ve vesnici kousek od slovensko-ukrajinské hranice a sbíralo střípky ze života obyčejných lidí stejně jako od policistů a celníků, pašeráků či bývalých převaděčů. Slovy autora scénáře si tak postupně vytvořili relativně komplexní obraz o tom, jak fungují mechanismy ilegálního transportu zboží i lidí. A to „přetavili“ do filmové podoby. 

Připravila: red 

Foto: BONTONFILM

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků