Zdraví

Endorfin: produkci hormonu štěstí podpoříte pohybem i čokoládou

Endorfin, nazýván jako „hormon štěstí“. Vylučuje se nejen v mozku, ale v celém těle. Pro vaše tělo má blahodárné účinky.

Podle webu my.clevelandclinic.org dokáže blokovat bolest, posílit imunitní systém a navodit pocit dobré nálady. Naopak nedostatek endorfinu může způsobovat bolesti hlavy, nespavost, únavu, smutnou náladu až plačtivost, podrážděnost a může vést až k depresi. Vy sami si můžete pomoci doplnit hormon štěstí a snížit tak tělesné a duševní napětí.

Hýbejte se

Jakékoliv cvičení nebo pohyb zlepší vaši náladu. Ať už se jedná o chůzi, běh, plavání, jízdu na kole, týmové sporty či tanec. Vždy děláte něco pro své tělo a mnoho pro svou duši. A pozor! Pohybem se rozumí i úklid nebo práce na zahradě. Hladina endorfinů však vzrůstá až po desetiminutovém cvičení a ještě zhruba půl hodiny poté si vaše tělo užívá desetinásobku běžného množství endorfinu.

Jídlo

Podle webu medicalnewtoday.com endorfiny skvěle uvolňuje čokoláda. Malý kousek čokolády denně vám spraví náladu. Pokud nemáte chuť na sladké, vyzkoušejte pálivou papričku. Prvotní nepříjemnou pálivou chuť vystřídá slastný pocit.

Smějte se

A to od srdce! Smích léčí. Upřímný smích s přáteli vyřeší spoustu problémů. K doplnění endorfinů pomocí smíchu si můžete pomoci partou dobrých a veselých přátel, dobrou komedií či starými zábavnými fotkami.

Oddejte se lásce

Během doby, kterou trávíte se svou láskou, se vám do těla vyplaví spousta endorfinů. V tomto čase jste šťastná a vaše tělo to vnímá. Proto se nebojte a posilujte své vztahy. Odměnu pak získáte ve svých vlastních dobrých pocitech.

Pro zvýšení endorfinů v těle vyzkoušejte cvičení, čokoládu či pálivou papričku, zázvor, smích či lásku. Jedno je však jisté. Nic z toho není univerzální recept pro všechny. Existuje spousta dalších činností pro vyvolání dobrého pocitu.

Baví vás tvořit? Neváhejte a přihlaste se na jakýkoliv umělecký kurz. Věřte, že po víkendu stráveném tvořivou činností, se budete vznášet na obláčku.

Pro milovníky adrenalinu existuje spousta sportů. Vyzkoušejte bungee jumping či seskok padákem. Adrenalinový sport zvýší endorfiny přímo dramaticky.

Endorfiny vyvolají také činnosti, o kterých bychom si to nemysleli. Patří sem kupříkladu „drbání“ s kamarádkou.

Berte život pozitivně. Snažte se svůj čas trávit s lidmi, kteří vám nebudou ubírat energii a přinesou do vašeho života smích a spokojenost. Netrapte se maličkostmi, každá nesnáz má svůj konec. A jak se říká „s humorem jde všechno lépe“!

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: my.clevelandclinic.org/health/body/23040-endorphins, en.wikipedia.org/wiki/Endorphins, www.medicalnewstoday.com/articles/320839#low-endorphins
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků