Zdraví

Endorfin „nejsilnější legální droga“

Endorfin, nazýván jako „hormon štěstí“, je vždy účinná přírodní droga, která nevede k závislosti. Vylučuje se nejen v mozku, ale v celém těle.

Pro vaše tělo má blahodárné účinky. Dokáže blokovat bolest, posílit imunitní systém a navodit pocit dobré nálady. Naopak nedostatek endorfinu může způsobovat bolesti hlavy, nespavost, únavu, smutnou náladu až plačtivost, podrážděnost a může vést až k depresi. 

Vy sami si můžete pomoci doplnit hormon štěstí a snížit tak tělesné a duševní napětí. 

Hýbejte se! 

Jakékoliv cvičení nebo pohyb zlepší vaši náladu. Ať už se jedná o chůzi, běh, plavání, jízdu na kole, týmové sporty či tanec. Vždy děláte něco pro své tělo a mnoho pro svou duši. A pozor! Pohybem se rozumí i úklid nebo práce na zahradě. Hladina endorfinů však vzrůstá až po desetiminutovém cvičení a ještě zhruba půl hodiny poté si vaše tělo užívá desetinásobku běžného množství endorfinu. 

Jídlo 

Endorfiny skvěle uvolňuje čokoláda. Malý kousek čokolády denně vám spraví náladu. Pokud nemáte chuť na sladké, vyzkoušejte pálivou papričku. Prvotní nepříjemnou pálivou chuť vystřídá slastný pocit. Z bylin je to ženšen, který zvyšuje produkci endorfinů v těle. Lze ho užívat i v tabletách. 

Smějte se! 

A to od srdce! Smích léčí. Upřímný smích s přáteli vyřeší spoustu problémů. K doplnění endorfinů pomocí smíchu si můžete pomoci partou dobrých a veselých přátel, dobrou komedií či starými zábavnými fotkami. 

Oddejte se lásce 

Během doby, kterou trávíte se svou láskou, se vám do těla vyplaví spousta endorfinů. V tomto čase jste šťastná a vaše tělo to vnímá. Proto se nebojte a posilujte své vztahy. Odměnu pak získáte ve svých vlastních dobrých pocitech. 

Častější sex 

Sex je skvělý prostředek k okamžitému zlepšení nálady. Nejedná se však pouze o fyzický kontakt s vaším protějškem. I orgasmus, který si přivodíte sama, vám okamžitě zvedne náladu, uvolní tělo a přinese spoustu příjemných pocitů. 

Pro zvýšení endorfinů v těle vyzkoušejte cvičení, čokoládu či pálivou papričku, zázvor, smích či lásku. Jedno je však jisté. Nic z toho není univerzální recept pro všechny. Existuje spousta dalších činností pro vyvolání dobrého pocitu. 

Baví vás tvořit? Neváhejte a přihlaste se na jakýkoliv umělecký kurz. Věřte, že po víkendu stráveném tvořivou činností, se budete vznášet na obláčku. 

Pro milovníky adrenalinu existuje spousta sportů. Vyzkoušejte bungee jumping či seskok padákem. Adrenalinový sport zvýší endorfiny přímo dramaticky. 

Endorfiny vyvolají také činnosti, o kterých bychom si to nemysleli. Patří sem kupříkladu „drbání“ s kamarádkou nebo porod. 

A poslední tip pro všechny? 

Berte život pozitivně. Snažte se svůj čas trávit s lidmi, kteří vám nebudou ubírat energii a přinesou do vašeho života smích a spokojenost. Netrapte se maličkostmi, každá nesnáz má svůj konec. A jak se říká „s humorem jde všechno lépe“!

Připravila: Kateřina 

Foto:


Diskuze: příspěvků