Filmové novinky

Filmová premiéra: Odnikud

Sbírání kytiček

Chcete si hned zkraje roku užít chvíle napětí, které vycházejí z reálného života?

Díky premiéře filmu Odnikud máte nyní možnost. V hlavní roli se představí Diane Kruger, která má díky ní šanci i na Oscara. 

Žánr: thriller 

Režie: Fatih Akin Scénář: Fatih Akin, Hark Bohm 

Hrají: Diane Kruger, Denis Moschitto, Numan Acar a další 

Rok 2018 v českých kinech zahájí thriller o pomstě a spravedlnosti, které se vždycky jen těžko měří. Herečka Diane Kruger bude poprvé ve své kariéře hovořit mateřským jazykem – německy. Ale nebojte se, film je s českými titulky. 

Tragický námět

Hlavní hrdinka Katja ztratila při bombovém útoku syna a manžela. I když se její nejbližší snaží, seč můžou, aby jí pomohli v těžkých chvílích, ona sama nemůže žít dál s vědomím, že vrazi její rodiny chodí po svobodě. A bere spravedlnost do svých rukou. Má svou vlastní morálku, svoje svědomí a podle toho se řídí… 

Námětem dramatického snímku byla skutečná událost – vraždy spáchané německou neonacistickou skupinou před několika lety v Hamburku. Režisér filmu vypráví, že jeho bratr se znal s jednou z obětí. „Nejskandálnější na tom bylo, že se policie celou dobu soustředila na osoby z okolí obětí a pachatele hledala v drogovém či hráčském prostředí. Nátlak policie byl tak velký, že toto podezření začal nakonec sdílet i tisk a dokonce i samotné přistěhovalecké kruhy,“ říká Fatih Akin. 

Šance na úspěch 

Jak se na svou roli připravovala samotná herečka? „Šest měsíců před začátkem natáčení jsem začala hovořit s lidmi, kteří prožili obdobnou ztrátu jako Katja. A ve chvíli, kdy jsme začali natáčet, zemřel můj otčím. Takže natáčení Odnikud bylo popravdě nejtemnějším obdobím mého života. Hrála jsem postavu, která má v sobě tolik zármutku, a pak jsem přišla domů a cítila jsem to samé. Proto je film neuvěřitelně osobní. Ten příběh ve mně zůstal, pořád o Katje sním, empatie, kterou k ní cítím, je obrovská,“ podotýká Diane. 

Nejen podle mínění kritiků jde zatím o její nejlepší herecký výkon a film má šanci bodovat nejen u diváků. Z loňského filmového festivalu v Cannes si Diane odnesla ocenění za nejlepší ženský herecký výkon. Před několika týdny byl snímek nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší zahraniční film. A nedávno americká filmová akademie potvrdila, že se Odnikud probojoval do užšího výběru devíti filmů, které mají šanci na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. 

Připravila: Marcela 

Foto: Aerofilms

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků