Zdraví

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí IV.

Sbírání kytiček

Během procesu redukce podkožního tuku stojí za zmínku také využití „spalovačů tuku“. Už jste o nich slyšeli?

Pokud jste se rozhodli pro zdravé hubnutí a letošní léto si chcete skvěle užít v nové postavě, je vhodné znát různé pomocníky, kteří vám mohou s redukcí tukových zásob pomoci. V minulém díle jsme si řekli něco o vhodném pohybu. Nyní můžete přidat spalovače tuku.

CLA

CLA neboli konjugovaná kyselina linolová patří mezi účinné doplňky s prokázanými schopnostmi redukovat podkožní tuk. Můžeme říci, že CLA je královnou mezi „spalovači tuků“.

Konjugovaná kyselina linolová se v přírodě nachází pouze v živočišných zdrojích, resp. v tucích přežvýkavců (hovězí maso, máslo, mléko, sýry). V doplňkové výživě se používá olej ze semen světlice barvířské (saflorový olej), u levnějších preparátů pak olej slunečnicový (obsahuje menší procento kyseliny linolové).

Účinky CLA

CLA na rozdíl od karnitinu má širší spektrum zdraví prospěšných schopností. Sice jsou produkty dražší (kvalitní stojí až kolem 2000 Kč na měsíc), ale jistě se to díky blahodárným účinkům pro vaše tělo vyplatí.

 

  • Užíváním CLA chráníte své tělo před vznikem rakoviny (hlavně střev, žaludku, prostaty, kůže, prsu).
  • CLA pomáhá eliminovat aterosklerotické procesy v našich cévách a snižuje riziko srdečního infarktu
  • CLA snižuje vznik alergií a podporuje imunitu.
  • CLA je vhodný při léčbě diabetu.
  • CLA zvyšuje mineralizaci v kostní tkáni a je to skvělá prevence či v extrému podpůrná léčba osteoporózy.
  • CLA zrychluje svalový metabolismus, a tím snižuje množství podkožního tuku (mění v těle poměr svalová bílkovina x tuk). CLA ovlivňuje produkci růstového hormonu a díky tomu dochází k růstu svalové hmoty a snižování podkožního tuku.

 

Kdy a kolik užívat

Nejvhodnější a nejúčinnější je užívat 3x denně dávku 1 g čisté CLA, ideálně 30-45 minut před jídlem a zapít vodou. Takto to aplikujte 4 týdny. Další 4 týdny snižte CLA na 1 g 1-2x denně, popř. užívání vynechejte a celý cyklus periodicky opakujte.

Karnitin

Karnitin patří mezi známé „spalovače tuku“. Správně se tato látka nazývá L-karnitin. Je to ve vodě rozpustná látka. Hlavním úkolem L-karnitinu v těle je oxidace (rozkládání) tuků. Tělesný tuk se ukládá v tukových buňkách, ale jako energetický zdroj se spaluje pouze ve svalových buňkách. Aby mohlo dojít k přesunutí tuku z tukových buněk do buněk svalových, je potřeba karnitin.

L-karnitin je látkou, kterou si naše tělo dovede vyrobit samo (vzniká v játrech a ledvinách).
Nejlepším vnějším zdrojem karnitinu je svalstvo savců. Určité množství je v rybách, kuřatech a mléce.

Účinky karnitinu

Karnitin podporuje odstraňování toxických látek z těla, podporuje imunitní systém, chrání srdečně cévní systém, zvyšuje aktivitu mozku, snižuje tvorbu kyseliny mléčné ve svalech a pomáhá spalovat podkožní tuk.

Kdy a kolik užívat

L-karnitin je vhodné doplňovat ráno, při obědě a brzy odpoledne. Nedoporučuje se užívání L-karnitinu večer nebo před spaním, protože to může vést k vyšší aktivitě a může ztížit usínání. L- karnitin užívejte v menších dávkách (cca 500 mg) při jídle nebo po něm.

Kdy neužívat L-Karnitin

Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou případně cukrovkou by neměli užívat karnitin bez souhlasu lékaře. U kardiaků by měl být užíván také jen s lékařským dohledem.

Určitě se vyplatí začít se vzdělávat o těchto „spalovačích“ a postupně je zařadit do svého života. Není nad reálnou zkušenost. Přeji Vám mnoho úspěchů i s těmito pomocníky.

Chcete si přečíst Fit a štíhlé do plavek 3. díl?

Autor: Martin Škába
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků