Rodina

Hitparáda našich bot

Sbírání kytiček

Nohy jsou nejrozšířenějším dopravním prostředkem, ráno vstávají jako první, celý den vás nosí a poslední uléhají. A protože jejich „pracovním nástrojem“ jsou boty, je velice důležité, co si kam obouváte…

Domácí obuv

V domácím botníku převažují papuče, trepky, bačkory, zdravotní pantofle nebo sandále bez patního pásku. Zatímco my používáme jedny přezůvky a dbáme na to, aby byly pohodlné a bezpečné, takoví Japonci se doma přezouvají hned několikrát: po vstupu do domu, před vstupem do kuchyně a na toaletu, i do obýváku. Důvod je prostý: hygiena a především ochrana podlahových krytin.

Pracovní boty

Pohodlnost a funkčnost je rozhodně na prvním místě. Jsou určeny pro práci v mokrém a prašném prostředí, pro hasiče, pokrývače, pro horké i mrazivé prostředí.

Společenská obuv

Ta se příliš nehodí k delší chůzi, je velmi citlivá na mokro a nerovný povrch. Hlavním účelem této obuvi je líbivost. Boty musí vypadat dobře a musí skvěle ladit s oblekem nebo večerní róbou. Zvláštní kategorii tvoří taneční obuv.

Obuv pro volný čas

Může být používána pro chůzi na delší vzdálenosti i v mírném, upraveném přírodním
prostředí.

Sportovně rekreační obuv

Stejně jako vy dokáže překonat i obtížné cesty. Je určena k běžnému nošení, rekreačním účelům a chůzi. Víte, že hmotnost obuvi se při chůzi zvyšuje dvakrát, a při běhu dokonce šestkrát? Vybírejte také podle toho!

Boty určené pro sport

Těch je hned celá řada a podle jednotlivých sportů se rozdělují na obuv lehkou a těžkou. Fotbalisté si obouvají kopačky, speciální boty mají cyklisté, běžci i tenisté. Sportovní obuv vybírejte zvlášť pečlivě s důrazem na to, aby byla přesně zvolena odpovídající velikost a noha v obuvi pevně seděla. Sportovní obuv je určena vždy pro konkrétní skupinu sportů, takže je třeba volit správnou podrážku podle povrchu.

Jak poznáte kvalitu?

Kvalitní obuv má modelovanou anatomickou stélku, která podporuje správné klenutí chodidla. Dále má pevný opatek, který nohu fixuje, takže nedochází k nežádoucím bočním pohybům patní části. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, je obuv co nejohebnější, čímž je zamezeno nadměrnému pocení, únavě chodidla a zkracování achillových šlach. Podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi je prevencí před otřesy, které vznikají při chůzi mezi chodidlem a zemí. Speciální membrány zajišťují prodyšnost, voděodolnost i tepelný komfort. V neposlední řadě mají boty profilované a protiskluzové podešve a především zpevněný okop, který poskytuje ochranu prstům a dostatečnou vůli ve špičce boty.

Záruční doba se nerovná životnosti obuvi

Záleží na tom, jak zachováte její vlastnosti. Novou obuv noste zpočátku kratší dobu, aby se přizpůsobila tvaru nohy. Při obouvání obuvi uzavřeného střihu používejte obouvací lžíci, abyste zabránili polámání patní části. Obuv v žádném případě neperte v pračce.
Obuv z hladkých usní čistěte suchým hadříkem a ošetřete speciálním krémem – kvalitnější obuv vyžaduje kvalitnější přípravek na její ošetření. Obuv z vlasových usňových materiálů –
nubuků, velurů – otřete čistým vlhkým hadříkem a po vyschnutí vykartáčujte pryžovým kartáčem, případně kartáčem s umělými vlákny. Tato obuv není vhodná do deštivého počasí.


Lakované a povrstvené usně nesnáší nízké teploty (pod bod mrazu), obuv praská a láme se. Povrch je choulostivý na chemické vlivy a rozmáčení. Plastové a pryžové materiály by se neměly vystavovat náhlým změnám teplot. Textilní materiály by se rozhodně zase neměly promáčet.

HORKÝ TIP – HYBRIDNÍ OBUV

Top trendem letošního podzimu a zimy je obuv s prvky, které jsou primárně přisuzovány obuvi do hor, s profilovanou a protiskluzovou podešví. Nadčasovým šlágrem jsou hybridní boty kombinující eleganci městské každodenní obuvi s akčností trekové obuvi. Disponují speciální membránou, která výrazně omezuje nepříjemné pocení a promrzání nohou, patentovaným okopem chránícím prsty ve špičce a podrážkou přilnavou ke zmrzlému povrchu. Díky svršku z nejkvalitnější kůže tato hybridní bota dokonale chrání nohy v nepříznivých zimních podmínkách. Nepromokne, nepropustí vlhkost, dokonale odvětrá nohu a můžete se v ní spolehlivě a bezpečně pohybovat na kluzkém chodníku ve městě i v náročnějším terénu. Důmyslná konstrukce, originální design a zajímavé detaily vytvářejí model, který využijete stejně dobře na cestu do zaměstnání jako na vycházku do přírody. 

Více informací o hybridních botách najdete na www.keenfootwear.cz

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
18. 9. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků