Zdraví

Homeopatie v těhotenství a v době porodu

Homeopatie v těhotenství a v průběhu porodu může maminkám pomoci. Nemá žádné vedlejší účinky jak pro maminku tak pro vyvíjecí se plod.

Maminky v raných měsících těhotenství mají různé problémy, mezi největší určitě patří různé typy nevolností, zvlášť pro maminky, které již mají jedno či více dětí doma a tyto stavy jim komplikují život. Homeopatik na tyto problémy existuje velmi mnoho – sépie, ipecuanha, nux vomica, tabacum – to jen malý výčet léků, které mohou ulevit. Asi nejčastěji dávám sépii nebo ipecuanhu – ipeca má jeden zvláštní symptom, ženy, které ji potřebují, mají vždy čistý jazyk, bez povlaku. Pak stačí několik dávek v potenci 9C a úleva je veliká. 

Další častý problém je opakované potrácení či sám začínající potrat. Tyto stavy často provází špinění, které přechází až do krvácení. Dalším symptomem jsou bolest, křeče v podbřišku. V těchto situacích je rozhodně nutné vyhledat lékaře. Pomoci může i homeopatie. Záleží na rychlosti podání vhodného léku a vždy je nutný klid na lůžku, snažím se být pro své pacienty vždy v dosahu, abych je mohla uklidnit, poradit. Pro určení vhodného léku je důležité trvání těhotenství – jiné léky podám v prvním trimestru a jiné v pokročilejším těhotenství. Rozhodně sem patří typicky ženské léky jako sépie, secale, sabina, viburnum.

Nastávající maminka zvládla všechny nástrahy a už jí čeká jen miminko porodit. Asi měsíc před porodem doporučuji 1x denně arniku 9C, buď v kuličkách nebo v kapkách. Arnika upravuje krvácení před porodem, v průběhu porodu i po porodu. Některé maminky mají obavy před porodem, pak doporučuji gelsemium, opět v nízké potenci. Těsně před porodem podávám léky, které příznivě připravují dělohu na porod, uvolňují spasmy děložního hrdla, mohou upravovat nepravidelné porodní bolesti – nejčastěji actea, caulophylum. Tato homeopatika je vhodné brát i několik dní po porodu, přispívají k rychlejšímu uzdravování, k návratu všech orgánů dna pánevního k normálu. Někdy nastane situace, kdy nastávající maminka již dopředu ví, že porod proběhne císařským řezem, pak je vhodné podat staphysagrii a arniku.

Autor: Marie Valášková, homeopat
Foto: 


Diskuze: příspěvků