Zdraví

Jak na vaginální mykózy: zkuste homeopatii

Vaginální mykózy jsou vedle cystitid dalším častým „ženským problémem“. Na počátku problémů bývá léčba antibiotiky či  používání antikoncepce.

Tyto problémy pak zhoršuje stres, únava a přepracování, hormonální nerovnováha (puberta, těhotenství, klimakterium). Také nošení nevhodného oděvu (upnuté kalhoty, tanga, apod.) problém zhoršuje.

Mykózy často způsobuje houba candida albicans. Projevují se výtokem, který má většinou bílou barvu, může být provázen i silným svěděním. Okolí genitálií může být i oteklé, červené.

Nejlepší cestou, jak se těchto problémů zbavit, je homeopatická konstituční léčba. Konstituční homeopatie je celostní léčebná metoda, která vychází z celkového stavu člověka. Pro ty z vás, které konstituční homeopatie zajímá, mám případ ženy s opakujícím se výtokem se silným svěděním. Žena měla již jedno dítě, výtoky se objevily až po porodu, zhoršovaly se před menstruací, na vyšetření byla opakovaně diagnostikována candida albicans. Občas se celá situace zhoršila genitálním oparem. Paní byla hodně introvertní, o symptomech informovala těžko, bylo jasné, že jí to není moc příjemné. Opakovaně trpěla i na opary kolem úst a chronickou zácpou.

Celkově byla raději sama, společnost moc nevyhledávala, svěřila se, že od dětství si moc nerozumí s matkou. Dát najevo emoce pro ni byl také problém – pláč před lidmi byl nepřijatelný, nechtěla být středem pozornosti, jakákoliv útěcha jí také spíš vadila, než pomohla. Lékem, který jí dlouhodobě ulevil, bylo natrium muriaticum.

Nejčastější homeopatické léky při akutním výtoku. Dávka vždy 3 – 5 kuliček 9 CH.

  • Asi nejčastěji dávám na začátku borax. Homeopatikum, které funguje hlavně při hojném, čirém výtoku, který se objevuje uprostřed cyklu, dráždí pokožku, výrazně nesvědí.
  • Dalším lékem je calcarea carbonica, výtok je bílý až mléčný, svědí a pálí. Může se objevovat před menstruací.
  • Sepie má výtok, který může být až žlutozelený, je cítit, zhoršuje se před menstruací, ženy si často stěžují na pocit tlaku v pánvi, který směřuje dolů.
  • Sulphur má svědění, které se může objevit až v okolí konečníku.
  • Alumina léčí výtok, který se objevuje více během dne, je hojný, dráždivý.
  • Mercurius zabere na výtok, který se zhoršuje v noci, je hojný a silně zapáchá. Zápach je typický symptom u tohoto léku.
  • Pulsatila dobře funguje na výtok, který je dráždivý, pálivý, nemusí být moc hojný a může být spojený i s bolestí v zádech.

Tyto problémy mohou být způsobeny změnou přirozeného prostředí, pak jako první pomoc dobře zabírá jedlá soda bicarbona. Trochu sody si nasypete na ruku a genitálie si „omyjete“, pak jen opláchnete a osušíte.

Než se stav upraví, doporučuji i omezit cukr a sladkosti, zvýšit přísun zakysaných potravin. Při styku používat kondomy, nákaza se může přenášet i na partnera.

Autor: Marie Valášková – homeopat

Zdroj informací: kniha Homeopatická materia medica s repertoriem, William Boericke, Oscar E. Boericke, Alternativa 2017
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků