Zdraví

Houba Enoki: podporuje imunitní systém i funkce mozku

Některé houby patří mezi vzácné, jiné naopak rostou hojně. Do druhé kategorie patří houba Enoki, česky penízovka sametonohá. Můžete ji najít v Evropě i Asii stejně tak jako v Severní Americe. Objevíte ji ve volné přírodě, pěstuje se i komerčně. A snese i teploty pod bodem mrazu.

Jak vypadá a kde se s ní setkáte

Enoki rostoucí ve volné přírodě se vyznačuje malým kruhovitým kloboučkem, který je lehce vypouklý a má zlatavou barvu připomínající med. Pokud se Enoki pěstuje komerčně bez přístupu světla, má naopak bílou barvu a její kloboučky jsou v tomto případě zašpičatělé. V obou případech má houba sametovou nožku o výšce cca 10 cm. Určitě vás napadá zákonitá otázka, a sice zda se nějak liší účinky uměle pěstované houby od té, na kterou narazíte v přírodě obvykle u kořenů stromů či na pařezech. Ne neliší se nijak. Různý je pouze jejich vzhled.

První návody k pěstování pocházejí ze středověku

Kdy a kde zkusili lidé tuto houbu poprvé využívat kvůli jejím léčivým schopnostem? Stalo se tak už v období vlády čínské dynastie Han. Ano, je to tak, houbu jako první začala využívat tradiční čínská medicína. Už kolem roku 900 n. l. se můžete setkat s čínskými návody na pěstování Enoki. Hovoří se v nich o tom, jak ji zalévat, jaký substrát použít. První vědecký popis houby provedl botanik Moses Ashley Curtis (1808-1872) a houbu pojmenoval Agaricus velutipes, zařadil ji do rodu Agaricae, tedy žampionovitých. V roce 1951 ji pak Rolf Singer přeřadil a dodal jí současné jméno.

Jakými léčivými účinky pyšní

Podle webu webmd.com podporuje imunitní systém. Má antialergické, antibakteriální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti. Posiluje činnost slinivky břišní. Má antioxidační účinky. Zabraňuje oxidaci špatného cholesterolu a ucpávání tepen. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Zlepšuje funkce mozku.

Pokud nepatříte mezi zkušené houbaře a netroufnete si vyrazit pro penízovku do našich lesů, ale přesto vás zaujaly její zdravotní účinky, můžete sáhnout po extraktu Enoki. Ten najdete na našem trhu od mnoha výrobců, dejte si ale pozor na to, aby kapsle obsahovaly pouze čistý extrakt Enoki s více než 40 % houbových polysacharidů – jenom tím je totiž zajištěn optimální účinek prospěšných látek.

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.webmd.com/diet/health-benefits-of-enoki-mushrooms
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků