Zdraví

Hřebíček: pomáhá tlumit zánět a podporuje funkci jater

Výrazně aromatické koření, bez kterého se neobejde poctivý svařák, domácí perník či jiné dobroty, pochází z rostliny zvané hřebíčkovec vonný. Zajímá vás, o jakou část stromu jde a kdy může podpořit vaše zdraví?

Tropický strom hřebíčkovec vonný může dorůst až do výšky 20 metrů. Což je sice zajímavé, ovšem mnohem důležitější je informace, že oblíbeným kořením jsou vlastně nerozvitá poupata.

Co vám nabídne

Podle webu webmd.com je hřebíček bohatým zdrojem beta-karotenu. Obsahuje látky s protizánětlivými účinky. Nejvýznamnější je eugenol, který pomáhá snižovat zánětlivou reakci v těle. Hřebíček je plný antioxidantů, které pomáhají snížit množství volných radikálů. Může podporovat funkci jater a působí proti vzniku žaludečních vředů.

Vychytávka pro krásu

Tvoří se vám kolem očí první vrásky? Nebo jemné rýhy či drobné záhyby? Vyzkoušejte recept, který pochází od našich sousedů, z Německa. Odpočítejte 5 hřebíčků, které zalijte šálkem vroucí vody, a přiklopte. Počkejte 10 minut a potom do výluhu namáčejte vatový tampon a potírejte jím oční okolí. Opakujte několikrát denně.

Na co si dát pozor

Podle webu webmd.com je potřeba mít na paměti, že eugenol obsažený v hřebíčku může ovlivňovat účinnost léků na ředění krve. Může také ovlivnit hladinu glukózy v krvi. Opatrní by měli být zejména lidé s cukrovkou.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/diet/health-benefits-cloves, www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cloves, kniha Herbář léčivých rostlin 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 2009
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků