Jak efektivně využívat čas

Nikdy nebudeme mít tolik času, kolik bychom potřebovali. Vymezený čas se ale můžeme naučit co nejefektivněji využívat.

Titulka pro: Jak efektivně využívat čas
Zobrazit fotografii v galerii

Pracovní složky vám kupí na stole, z počítače na vás neustále bliká červenými písmeny a vykřičníky jeden nesplněný úkol za druhým a mobil vydává výstražné zvukové signály o blížící se poradě či schůzce. Tím to ovšem nekončí, protože v kalendáři máte zakroužkované narozeniny vašich přátel, několikrát zrušené návštěvy u zubaře a o fitku ani nemluvě. Kdy jste byli naposledy v kině nebo na koncertě nebo jen tak s přáteli na skleničce, si už ani nevzpomínáte, ale víte, že byste jim rozhodně měli zavolat, protože oni se vás už ani nepokoušejí kontaktovat. Slyšeli by pouze: Promiň, nestíhám! Vždyť vy máte tolik povinností a tak málo času!


Jsme otroky hektické doby

Zřejmě každý zaměstnaný člověk občas nestíhá vše tak, jak by chtěl. Většina z nás se řítí životem rychlostí, která si nezadá s výkony Usaina Bolta, ale i tak se velmi často ocitáme v časové tísni. Dnešní doba klade na každého z nás velmi vysoké nároky. Lidé pracují přes čas, aby mohli splácet úvěry nebo aby si mohli koupit věci, které vlastně ani nepotřebují, ale kdyby je neměli, byli by ve společnosti svým způsobem outsideři. Tlak, pracovní i soukromý, je velký a stres neúnosný. S tím, že den má 24 hodin, nic neuděláme, můžeme se ale naučit s časem lépe hospodařit a vyhnout se tak zbytečnému stresu. Základem jeho „ovládnutí“ je umět se rozhodnout, co je pro vaši efektivitu v danou chvíli nejdůležitější. Důležité je zaměřit se na činnost či úkol, který ve vašem diáři září nejvíce červeně a který spěchá nejvíc. Chybou, které se dopouštíme všichni my, kteří jsme ve stresu z nedodělané práce v daném termínu, je, že začínáme plněním jednodušších úkolů, protože víme, že nám půjdou lépe od ruky. To je sice pravda, ale tím pádem se ty složité a časově náročnější posouvají blíže k deadlinu a my k zhroucení.


Odříkaného největší krajíc

Je to tak, musíte se naučit začít vždy těmi nejtěžšími a nejdůležitějšími úkoly a pak přecházet k jednodušším a méně naléhavým. Když zvládneme náročnější úkoly plnit jako první a na závěr pracovní doby či týdne si necháme ty lehčí, zjistíme, možná s úžasem, že osmihodinová pracovní doba vlastně není tak krátká jak se nám zdálo. Důležité je také dodržovat pauzy. Hodina je podle psychologů časový úsek, po který jsme schopni napnout všechny síly k co nejlepšímu výkonu a plně se soustředit. Dejte si tedy vždy po hodině práce malou pauzu. Třeba se protáhněte, dojděte si uvařit čaj nebo snězte svačinu. Nikdy však neodcházejte od rozdělané práce nebo nedělejte dvě věci najednou. Bude to chtít trochu tréninku, ale náš mozek má naštěstí více rozumu než my, a tak si velmi rychle osvojí nové metody a postupy a pomůže nám zautomatizovat si i nepopulární pravidla. Takže se nadechněte a s chutí do toho. Odměna bude sladká. Budete mít sami ze sebe dobrý pocit.


Určit, pojmenovat, napsat

„První automobil značky Škoda, první dovolená v Jugoslávii, první dítě“, plánuje nastávající choť ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze. Nemusíte si vytvářet graf povinností, úspěchů a pozitiv, ale tužku a papír budete potřebovat. Už víme, že z několika úkolů si musíme jako první vybrat ten nejtěžší a nejdůležitější. Ovšem, který to je? Nejlépe to zjistíme, když si sepíšeme seznam všeho, co musíme udělat nebo co bychom chtěli udělat. V okamžiku, kdy uvidíte své úkoly a svá přání černé na bílém, budete schopni mnohem lépe určit pořadí, ve kterém je musíte splnit. Teď si tedy ke každému úkolu napište číslo, přičemž postupujte tak, že jednička znamená nejvyšší prioritu. Nyní si do diáře nebo speciálního úkolovníku přepište dané činnosti v pořadí od nejdůležitější po nejméně naléhavou, tedy takovou, kterou můžete eventuálně přesunout do dalšího seznamu. Ke každé položce si napište termín jejího splnění. Pokud to úkol vyžaduje, připište si také, co všechno budete k jeho splnění potřebovat. Například odborné knihy, časopisy, kontakty a podobně. Vyvarujete se tím následných zmatků. K práci zasednete vybaveni vším potřebným. Příště se podíváme blíže na správné plánování.


Připravila: Katka G.
Foto: iStock
18. 4. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

Titulka pro: Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

Titulka pro: Feng Shui - lepší místo k bydlení

Feng Shui - lepší místo k bydlení

Lidé stále více kladou důraz na kvalitu svého života. Tu určují věci a lidé kolem...

Titulka pro: Tajemství Bobbi Brown

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

Titulka pro: Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

Titulka pro: Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

E-SHOP DROGERIE

Ráda bych tip na e-shop kde bych koupila kvalitní prací ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz