Domácnost

Jak na mravence?

Z hodin biologie si asi všichni pamatujeme, že mravenci jsou velmi užiteční a v přírodě nepostradatelní. Pokud se ale zabydlí v naší kuchyni, snažíme se všemi způsoby se jich zbavit.

Není divu, že jsou mravenci v domácnosti nevítanými hosty. Mohou totiž přenášet a šířit všechny druhy mikroorganismů, původců mnoha infekčních onemocnění, se kterými se během svého života setkají (v půdě, na odpadcích, výkalech, hnoji aj.)  Také mohou kontaminovat potraviny, způsobovat alergie či zažívací obtíže.


A proč k nám vlastně mravenci lezou?

Mravenci pronikají do našich bytů za potravou a vodou. Zdržují se nejčastěji v kuchyních, kolem kuchyňských linek, dřezů, odpadkových košů, v blízkosti potravin. Dalším místem výskytu je koupelna, kde vyhledávají vodu. Častým vstupem do bytu je šach­ta stoupaček, klimatizace, cestu si však naleznou i mezi panely, v teplém počasí mohou cestovat po vnější fasádě budov a do bytů pronikat kolem oken a balkónových dveří.


Boj proti mravencům

Boj proti těmto vetřelcům by měl začít tím, že dobře uskladníme všechny potraviny. Nejlepší jsou skleněné nádoby s nepropustným uzávěrem. Nejčastěji se také pro jejich zneškodnění používají nejrůznější postřiky. Ty ale mravence pouze nasměrují jinam a stejně se jich nezbavíte. Lidově řečeno – zabráníte jim ve vstupu dveřmi, přijdou oknem. Jako velmi účinná zbraň fungují nástrahy.


Vyzkoušet můžete třeba Biolit Plus gel proti mravencům. Díky své konzistenci ho můžete nastražit i do míst, kam není možné aplikovat jiné druhy nástrah. Třeba do spárů ve zdech, na stupačky nebo svislé zdi. Gel je pro mravence velmi lákavý, protože obsahuje medovou složku, která mravencům chutná. Ti pak gel donesou do svých hnízd, kde jím nakrmí i ostatní příslušníky kolonie. Tím dojde k zahubení celé kolonie, včetně královen, dělnic a larev. Úspěch můžete slavit v rozmezí 3-7 dnů, kdy se mravenců úplně zbavíte.


Autor: Zuzana

Foto: Istock

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků