Bydlení

Jak ochladit byt bez klimatizace

Nepořídili jste si domů klimatizaci, protože to zrovna u vás z různých důvodů nejde. Co můžete doma udělat pro větší chládek?

Kdy okna raději zavřít

Je-li venku více než 25 °C, nemá smysl větrat okny v domnění, že to pomůže. Kdepak. Domů si jen pouštíte horký vzduch. Proto větrejte hlavně večer a přes noc, kdy se vzduch alespoň trochu ochladí. Snažte se ho dostat do celého příbytku. Ráno okna zase zavřete.

Pokud musíte větrat přes den, otevírejte jen ta okna, která jsou zrovna ve stínu. Při větrání využívejte proudění vzduchu. Máte-li třeba chladný sklep nebo světlík, zkuste vzduch z něj průvanem nahnat i do dalších místností.

Využijte stín

Než odejdete ráno do práce, hned zatáhněte závěsy, žaluzie či rolety. Pokud doma nikdo z rodiny nepobývá, tma nikomu nevadí. Nezáleží tolik na tom, zda se jedná o venkovní či vnitřní žaluzie nebo textilní závěsy, jde hlavně o správné využití. To může snížit vyhřátí domu o 40 až 50 procent.

Šikovné fólie

Ne na každé okno lze instalovat venkovní stínění, ale i přesto se dá do určité míry bránit slunečním paprskům. Zkuste protisluneční fólie, které se lepí přímo na sklo. Fungují tak, že odrážejí sluneční paprsky, a interiér se díky tomu tolik nevyhřeje. Reflexní fólie podle typu můžou zadržet až 80 procent slunečního záření (vyšší účinek slibují nalepené z vnější strany), přitom se ale netřeba bát, že by dovnitř nepropouštěly světlo. A jste-li trochu zruční, jejich instalaci zvládnete sami.

Větrák

Ventilátor zvýší proudění vzduchu, pak i vysoké teploty budou snesitelnější. Větrák umístěte co nejvíce strategicky, aby rozháněl vzduch všude, kde je potřeba. A pokud máte větší pokoje, vyplatí se jich pořídit více, postavené v určitém dosahu proti sobě vytvoří příjemný vánek. Větráky ochlazují lidi, ne místnost. Proto by neměly běžet v prázdném pokoji.

Pár rad navíc

Vyzkoušejte studenou  sprchu. Ráno vás naladí, přes den osvěží a večer uklidní. Ochlazovací efekt slibuje i bavlna; jak oblečení, tak povlečení, myslete na to. Samozřejmě zbytečně nevařte takové pokrmy, které opravdu nejsou nutné.

Pokud bydlíte v domě se zahrádkou a dosud jste odkládali otázku výsadby stromů, už neváhejte. I několik stromů dokáže vytvořit příjemný a navíc ryze přírodní stín, a zpětně při určité výšce zastíní i dům.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Ušetřeno
Zdroj fotografií: DAFE-PLAST

Diskuze: příspěvků