Jak připravit zahradu na suché léto

Pamatujete na loňské extrémní výkyvy počasí, kdy především zemědělce a zahradníky potrápila dlouhá sucha?

Jak připravit zahradu na suché léto
Zobrazit fotografii v galerii

Meteorologové předpovídají podobné léto i pro tento rok. Poradíme vám proto, jak na suché léto připravit vaši zahradu. Není čas zahálet, začněte už nyní. 


Na zahradě čeká spousta nejistot včetně počasí. Loňský rok meteorologové zaznamenali největší sucha za posledních dvanáct let, což se samozřejmě projevilo na zemědělské úrodě, která byla až o třetinu menší. Sucha ale zaznamenali i drobní zahradníci a lidé starající se o své zahrádky a trávníky. Letošní dlouhodobé předpovědi počasí se poměrně shodují, léto by mělo být opět teplé a suché, dešťových srážek po málu. 


Zahrada bez vody? Není 

Rostliny vodu potřebují a pokud již nyní meteorologové hlásí, že hladiny řek po zimě nejsou tak vysoké jako v minulosti a že srážek bude méně, je dobré se na to připravit, vodu uchovávat a efektivně s ní pracovat. K tomu pomůže mulčování, sběr vody, zakládání dešťových zahrad, úprava členitosti zahrady, zastínění, ale třeba i užití šedé vody v domácnosti. 


Hlavní cíl: minimalizace odparu 

Hlavním cílem by mělo být v období sucha minimalizovat ztráty vody odparem a udržet její maximum v půdě. Jak na to? Velkými pomocníky vám budou stromy a stín, který vrhají. Pomůže i členitost povrchu. V případě, že se chystáte na úpravu zahrady, a právě její členitosti, nezapomeňte zohlednit profil zahrady, tedy k čemu ji primárně užíváte, i její polohu vůči světovým stranám. Členitost můžete podpořit terasovitými záhonky, svažitými partiemi, zmíněnými stinnými místy i skalkami, avšak u nich pozor, fungují jako akumulátor, kdy přes den nasávají teplo a v noci jej uvolňují To vše bude mít vliv na míru odpařené vody z půdy, kterou bude minimalizovat. 


Eliminujte nenasyty 

Sucho automaticky neznamená, že vaše zahrada bude bez květin a bude připomínat spíš poušť, jen je třeba dobře vybírat. Ano, i mezi okrasnými rostlinami jsou takové, které dělají velkou parádu i bez vysokých nároků na vodu. V čem je jejich trik? Většinou v tom, že mají buď dlouhé kořeny a vláhu tak mohou čerpat z hlubší půdy, kde se voda drží déle, nebo dužinaté a tlusté kořeny, které umožní postupné zásobování vodou. Tyto rostliny poznáte i podle jejich listů, které jsou často potaženy voskem či vrstvou jemných chloupků. A pozor, nemusí se vždy jednat jen o exotické rostliny, ačkoliv taková juka s krémovými bílými zvonky je opravdu krásná. Výborně poslouží i dvouletka divizna velkokvětá dosahující výšky až dvou metrů, kontryhel, trvalka, která bohatě kvete i semenní, častec vlnatý, stříbřitá trvalka, která vás bude těšit po celý rok nebo třeba fialová šuta kvetoucí dvakrát za sezónu. 


Zalévat, ale..! 

Rostliny i trávník jsou na závlahu náročné, ale déšť zastoupit nelze. Dobré je proto být na sucho připraven a postupně si dešťovou vodu střádat do různých barelů, sudů, kontejnerů nebo plastových nádrží pod zemí, které mimo jiné oceníte po celý rok. Zalévejte jen tehdy, kdy je to opravdu třeba. A pokud zaléváte, dělejte to pořádně a intenzivně. Zapomeňte na pravidelnost, pokud totiž budete rostliny zalévat pravidelně, zvyknou si a nebudou se kořeny snažit dosáhnout hlouběji pro tady ukrytou vláhu. A zalévejte rostliny, nikoliv půdu okolo, ideálně ráno, kdy teploty ještě nejsou tak vysoké nebo naopak večer, kdy horko pomalu ustupuje. Vláhové poměry na záhonech vám pomůže zlepšit mulčování například stromovou kůrou.


I trávník ocení vaši pozornost 

Velkým žíznivcem je také trávník. V době horka sečení trávy trochu omezte, zastřižené anglické trávníky úplně nedoporučujeme. Pokud se chystáte teď na jaře ještě na dosev trávníku, volte takové směsi, které zvýší kořenovou hloubku substrátu. Pokud se budete o trávník dobře starat průběžně, ocení to a vy to poznáte právě tak, že bude déle odolávat extrémnímu počasí. Při sekání trávy nesbírejte posekanou trávu do sběrných košů, nechte ji na trávníku. Dodá mu živiny a vrátí vláhu. Při tomto způsobu sečení sekejte 1/3 výšky trávy, například při výšce trávníku 6 cm sekejte 2 cm. Ruku na srdce, sečení trávníku nepatří mezi oblíbené. Přenechte proto tuto činnost robotickým sekačkám. Ty od společnosti Robomow lze ovládat skrze webové a mobilní aplikace, vybrané produkty zareagují i na váš slovní pokyn.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Robomow

Foto: Robomow

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Na zahradě musím být neustále voda. A hlavně, ta voda musí být neustále po ruce. Jak jinak byste chtěli každý týden/den mít čerstvě připravenou vodu na bazén? Děti potřebují pořádnou bitvu a manžílek hraje vodní pólo, tak musí někde taky trénovat. V této šílené době to jde zle.

ODPOVĚDĚT

4

sucha se obávám mám velikou zahradu

ODPOVĚDĚT

1

Zalévám jenom skleník. Zahradu nechávám osudu.

ODPOVĚDĚT

3

mám napuštěné barely ale ty dlouho nevydrží

ODPOVĚDĚT

4

Sucho potrápí letos všechny a tím bude i drahá zelenina a potraviny.

ODPOVĚDĚT

4

U nás je sucho veliké...Chytáme dešťovku, ale ani ta nestačí, protože máme dost velkou zahradu, hlavně zeleninovou...

ODPOVĚDĚT

3

I u nas je sucho. Chytám dešťovou vodu z chatičky. Momentně mám plné tři sudy. Trochu zapršelo.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Konečně můžeme zase vyrazit ven! Přemýšlíte, kam se s dětmi vrtnout jako první? Co takhle...

Titulka pro: Jaké víno se hodí ke svátečnímu menu

Jaké víno se hodí ke svátečnímu menu

Slavnostní chvíle, dobré jídlo a kvalitní víno – kdo by takové spojení neměl rád? Pokud...

5+1 tip jak na suché vlasy

5+1 tip jak na suché vlasy

Máte suché vlasy? Určitě v tom nejste sama! To je ovšem velmi malá útěcha. Zbavit...

Správná péče o vlasy podpoří jejich růst

Správná péče o vlasy podpoří jejich růst

I když je dnes díky různým metodám snadné nechat si prodloužit nebo zahustit vlasy, není...

Titulka pro: Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Také vždy obdivujete dokonale sladěné zahrady, které nabízejí nespočet útulných zákoutí a vždy vypadají, jako...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz