Zdraví

Jak se pozná cukrovka?

Sbírání kytiček

Má někdo z vašich příbuzných cukrovku a vy máte strach, že se toto onemocnění u vás také časem projeví?

Abyste diagnostikovali cukrovku zavčasu, přečtěte si následující článek, který vám poskytne cenné informace a rady, jak cukrovku včas poznat.


Diabetes mellitus

Cukrovkou (souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění diabetes melitus) každoročně onemocní velký počet lidí. Konkrétně se jedná o chronické onemocnění, které je charakterizováno zvýšenou hladinou cukru v krvi. Jinými slovy se jedná o poruchu metabolismu sacharidů, kdy náš organismus není schopen zpracovávat cukr.


Existují dva typy cukrovky

 • Diabetes I. typu
 • Diabetes II. typu


Diabetes I. typu

Tento typ cukrovky se projevuje absolutním nedostatkem inzulínu, za jehož příčinou mohou vlastní imunitní buňky, které ničí buňky produkující inzulín ve slinivce břišní. S tímto typem je bohužel spjata doživotní aplikace inzulínu. Diabetes I. typu většinou vzniká před 20. rokem života (např. u novorozenců a malých dětí), avšak výjimkou nejsou ani senioři.


Diabetes II. typu

Co se týče diabetu II. typu, ten se rozvíjí pomalu a nepozorovaně, proto se nejčastěji vyskytuje u lidí až po 40. roce života nebo v pokročilém věku. Bohužel však existují i případě, kdy tímto druhem onemocní některé malé děti.

Jaké jsou příčiny vzniku?

Za vznik cukrovky prvního typu mohou hlavně genetické predispozice, ale také virové infekce, zánět nebo jiné poškození slinivky břišní. Hlavní příčinou druhého typu je nedostatek pohybu, nadváha, nezdravá strava, tučné jídlo a také převaha jednoduchých cukrů ve stravě. Na vzniku se však může podílet i překyselení žaludku nebo některé léky.


Jak rozpoznat první příznaky cukrovky?

Cukrovka patří mezi vážná onemocnění, která při neléčení dokážou i zabíjet. Proto je důležité rozpoznat příznaky nemoci zavčasu a začít co nejdříve s její léčbou. Mezi hlavní příznaky patří hlavně:

 • velká žízeň
 • pocení
 • sucho v ústech
 • únava, malátnost, ospalost a dehydratace
 • nadměrné množství moči
 • svědění kůže
 • průjem a hubnutí
 • nevolnost, zvracení, bolesti břicha
 • časté plísňové infekce
 •  občasná necitlivost nebo mravenčení v končetinách


Jak poznat, že se jedná o cukrovku?

Jestli na sobě pozorujete výše uvedené příznaky a není vám již delší dobu dobře, doporučujeme navštívit vašeho praktického lékaře, který pozná cukrovku z provedených krevních testů a hladiny cukru v krvi.

Hodnota krevního cukru se zjišťuje pomocí glukometru, který díky vzorku krve zobrazí přesnou hladiny cukru. Hodnota hladiny cukru se zjišťuje díky odběru krve. Při podezření na cukrovku pacient musí podstoupit další vyšetření, které zjistí, zdali je u něj inzulín vůbec tvořen. Pro diagnostiku se využívá rovněž glukózový toleranční test, kdy se hodnota cukru v krvi sleduje na lačno a po vypití sladkého nápoje.


Diagnostika cukrovky

Pokud vám díky vyšetření byla diagnostikována cukrovka, nezoufejte. I s cukrovkou se dá žít poměrně normální život. Je však nutné striktně dodržovat dietu, naučit se hýbat, změnit životní styl a v některých případech aplikovat inzulín.

Komerční prezentace
Foto: archiv firmy
13. 2. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků